Bu hafta ne okumalıyım? #18

Kitap tavsiyeleri serisinin on sekizinci parçasından herkese merhaba. Bu hafta yine birbirinden ilginç kitaplar bulmaya çalıştım ama geçen haftaki kadar şanslı olduğumu söyleyemem. Listede yer alan kitapları seçerken epey zorlandım çünkü kaliteli olduğunu düşündüğüm pek fazla eser yoktu. Umarım yaptığım seçimler beğenir ve aralarından birini alıp okumaya başlayabilirsin.

Bu haftaki listede özel olarak ön plana çıkartmaya çalıştığım bir kitap olmadı. Seçim yaparken kitapları özellikle hikayelerine ve okunabilirlik durumlarına göre değerlendirmeye çalıştım. Kurgusal olmayan eserlerde ise eserin okuyucusuna veya kullanıcısına kattığı değeri göz önünde bulundurdum. Bu listeye göz atmadan yeni çıkan kitaplar arasından bir seçim yapmanı önermem. En azından ilk on kitabın detaylarına bakarak kitaplar hakkında bilgi sahibi olmanı tavsiye ederim.

Bu haftaki kitap önerilerim neler?

Bu haftanın listesi konusunda özel bir şey söylemek istemiyorum. Kurgusal eserlerin ağırlıkta olduğu bir listeyle karşı karşıyasın. Bu hafta kendine okumak için iyi bir kitap arıyorsan bu liste sana yardımcı olacaktır. Bir kitap mağazasına girip kitap almaya karar vermeden önce aşağıdaki listeyi baştan aşağı gözden geçirmeni öneririm.

Kürek Çocukları – Daniel James Brown

Kürek Çocukları okuyucusu 1936 yılında gerçekleştirilen zorlu olimpiyatlara götüren bir tarih kitabıdır. Biyografik özelliğe sahip olan bu kitap, Amerikan kürek takımının olimpiyatlarda altın madalyaya uzanan hikayesini anlatır. Sıradan bir başarı öyküsü gibi gözükse bile kürek takımının dramatik yolculuğu can alıcı bir biçimde anlatılmıştır.

Kitap satan pek çok yerin bu eseri roman olarak kaydetmiş olmasını pek anlamlı bulmadığımı söylemeliyim. Çünkü bu kitap efsanevi kürek takımının başarı öyküsünü biyografi biçimde ortaya koymaktadır. Bir haftanı çeşitli dersler çıkartmayı başaracağın hayat öyküsüne ayırmak istersen bu kitabı okumanı öneririm.

İnkilap Kitabevi: Kürek Çocukları – Daniel James Brown

Egomanyak – Vi Keeland

Egomanyak yetişkinlere hitap eden romantik eserlerden birisidir. Bir dolandırıcının avı olduğunun farkında olmadan ofisinin yolunu tutan Emelie Rose hayatının çekim merkezi olan Drew Jagger ile tatsız bir biçimde tanışmıştır. Artık ikisinin birlikte çalışmak zorunda oldukları bir ofisleri vardır. Üstelik bu ofis ikisinin tek ortak noktasıdır.

Yetişkinlere hitap eden romantik eserler denildiğinde akıllara ilk gelen isimlerden birinin yeni kitabıyla tanışmanı öneririm. Bu kitapta tahmin edebileceğin gibi bolca aşk, arzu, öfke ve sarsıcı ilişkiler mevcuttur. Bu haftayı iyi bir romantik eser okuyarak geçirmek istiyorsan bu kitabı okumanı öneririm.

Yabancı Yayınları: Egomanyak – Vi Keeland

Yedi Ölümcül Günah 9 –  Nakaba Suzuki

Yedi Ölümcül Günah 9 macera dolu manga serisinin 9. cildidir. Babasının trajik bir biçimde tahtını kaybetmesinin ardından krallığı geri almak isteyen prenses yardım için Yedi Ölümcül Günah savaşçılarının peşine düşmüştür. Karşılaştığı savaşçılar pek beklediği gibi olmasa bile bugün krallığa sızmayı başarmışlardır ve hem kutsal savaşçılarla hem de Camelot’un büyük ordusuyla savaşacaklardır.

Manga serilerinden hoşlanan birisi olarak bu hafta önerebileceğim kitap budur. En az daha önce bahsetmiş olduğum manga serileri kadar macera dolu olan bu mangayı okurken büyük keyif alabilirsin. Bu haftayı şöyle hızlıca okuyup bitirmeyi başaracağın bir çizgi roman veya manga ile geçirmek istiyorsan bu eseri okumanı öneririm.

Gerekli Şeyler: Yedi Ölümcül Günah 9 – Nakaba Suzuki

Dikenlikler Kralı – Mark Lawrence

Dikenlikler Kralı arzularının peşinden giden kahraman karşıtı karakterin hikayesini anlatan bir fantastik romandır. İmparatorluk için krallar dahil bugüne kadar pek çok kişi savaşmış ve savaş alanını kana bulamıştır. Tüm bu savaş sahnelerinin ardında ise günden güne oyunun kurallarını ezberleyen ve intikam arzusu için en uygun zamanı bekleyen birisi, Jong Ancrath vardır.

Kahramanlık karşıtı hikayeleri okumak bazen aşırı heyecan verici olmaktadır. Parçalanmış İmparatorluk serisinin ikinci kitabı olan bu eser Jong Ancrath’ın soluksuz macerasını kaldığı yerden devam ettirmektedir. Bu hafta okumak için fantastik bir roman arıyorsan ilk göz atman gereken eserlerden birisi bu olmalıdır.

Pegasus Yayınları: Dikenlikler Kralı – Mark Lawrence

Batman 7: Son Oyun – Scott Snyder

Batman 7: Son Oyun efsanevi kahraman Batman’in maceralarını anlatan bir çizgi romandır. Batman’in ezeli düşmanı Joker bu sefer ölümcül bir planla şansını denemek istemektedir. Bu onun için son oyun olmalıdır çünkü işin ucunda Batman’i tamamen ortadan kaldırmak vardır.

Batman ile Joker arasındaki bitmek bilmeyen mücadelede perdeler bu sefer ölüm oyunu için açılmaktadır. Batman kendisi için hazırlanmış olan ölüm düzeneğinin içerisinde en sevdiği arkadaşlarının olduğunu bilmemektedir. Bu hafta sonu benim için çizgi roman haftası olsun diyorsan bu eseri okumanı öneririm.

JBC Yayıncılık: Batman 7: Son Oyun – Scott Synder

Batman: Harley Quinn – Paul Dini

Batman: Harley Quinn unutulmaz karakterlerden biri olan Harley Quinn’in en başarılı çizgi romanlarını bir araya getiren bir eserdir. İlk kez ortaya çıktığında DC Comics evrenine renk katan bu karakterin en etkileyici hikayeleri bu kitapta bir araya getirilmiştir. Harley Quinn, Batman: The Animated için oluşturulmuş olsa bile daha sonradan farklı serilerde yer alan bir karakter olmuştur.

Herkes kahramanlardan hoşlanacak diye bir kaide yok. Harley Quinn bu kaideyi doğru çıkartan en önemli çizgi roman karakterlerinden birisidir. Bu hafta çizgi roman okumak istiyorsan vaktinin bir kısmını Batman’in bulunduğu dünyada ortaya çıkarak büyük bir hayran kitlesine sahip olan Harley Quinn’in hikayelerini okumaya ayırabilirsin.

JCB Yayıncılık: Batman: Harley Quinn – Paul Dini

Güneş Hala Bir Yerlerde Doğuyor – Michael Gruenbaum

Güneş Hala Bir Yerlerde Doğuyor okuyucusunu tarihinin en acımasız savaşlarından birinin yaşandığı günlerde Prag’a götürmektedir. Yazarın kendi anılarını anlattığı bu eser, Nazi ordusunun Prag’ı işgal etmesiyle değişen hayatların en gerçekçi resmi olmaktadır. Soykırım kamplarına kadar uzanan hayat hikayesiyle Michael Gruenbaum yaşadıklarını çarpıcı bir biçimde anlatmaktadır.

İkinci Dünya Savaşı yıllarının en sakin günlerinde bile ölümlerin bol olduğunu söylemeye sanırım gerek yoktur. Bir tür anı olma özelliğini taşıyan bu eser seni o günlere kadar götürecek ve yaşananları daha yakından görmene yardımcı olacaktır. Bu haftayı bir anı okuyarak geçirmek istiyorsan bu kitabı okumanı öneririm.

Pegasus Yayınları: Güneş Hala Bir Yerlerde Doğuyor – Michael Gruenbaum

Bu haftanın okunmaya değer diğer kitapları

Yazının çok uzun olmaması ve seni çok fazla rahatsız etmemesi için bu kitaplara detaylıca değinmek istemedim. Aşağıdaki kitapların her birisi bu hafta okuma listene dahil edebileceğin ilgi çekici eserlerdir. Sadece, bu kitapların genel olarak yukarıdakiler kadar kaliteli olmamasından ötürü onlara burada yer vermek istedim.

No Kitap Yazar
8 Bize Sağanak Aşk Lazım Enver Aysever
9 Tarihi Hoşça Kal Lokantası Şermin Yaşar
10 Kara Kargalar ile Ak Martılar Feyza Hepçilingirler
11 Küçük Vampir Angela Sommer-Bodenburg
12 Eyvallahım Var Yunus Günçe
13 Başarı Yolunda Full Motivasyon Kadir Akel
14 Çocuk Kalbinde Kur’an Merve Gülcemal
15 Sınav Stresinden Kurtul Adil Maviş
16 Aptal Hamdi Müjdat Gezen
17 Adem’in Cevap Vermesi Yıldız Ramazanoğlu
18 Sarp Yokuş Çınar Ata
19 Aziz Umut Kısa
20 Dürtme Richard H. Thaler

Bu hafta okuman için önerebileceğim kitaplar şimdilik bunlardan ibaret. Hafta içerisinde keşfettiğim yeni kitaplar olursa hafta bitene kadar buraya eklemeyi düşünüyorum. On dokuzuncu haftada görüşmek üzere, keyifli okumalar diliyorum.

Kaan Karadeniz

28 yaşındayım. Yüksek lisans öğrenimini "Bilgi ve Belge Yönetimi" bölümünde sürdürmekteyim. Psikolog veya terapist değil, araştırmacıyım. Başarının çaba ile doğru orantılı olduğuna inanlardanım.

You may also like...

Yorum yapıp katkı sağla...