Bu hafta ne okumalıyım? #17

Kitap tavsiyeleri serisinin on yedinci parçasından herkese merhaba. Bu hafta önceliklere göre çok daha fazla koşuşturma yaptığımı söyleyebilirim. Özellikle dışarıda geçirdiğim süre artış gösterdiğinden kitaplara daha az vakit ayırmak durumunda kaldım. Ne olursa olsun, haftalık okuma listesinin on yedinci bölümünde yine birbirinden ilginç kitaplara yer vermeye çalıştım. Umarım bunları beğenir ve aralarından birini seçerek okumaya başlayabilirsin.

Bu haftaki listede özel olarak ön plana çıkartmaya çalıştığım bir kitap olmadı. Seçim yaparken kitapları özellikle hikayelerine ve okunabilirlik durumlarına göre değerlendirmeye çalıştım. Kurgusal olmayan eserlerde ise eserin okuyucusuna veya kullanıcısına kattığı değeri göz önünde bulundurdum. Bu listeye göz atmadan yeni çıkan kitaplar arasından bir seçim yapmanı önermem. En azından ilk on kitabın detaylarına bakarak kitaplar hakkında bilgi sahibi olmanı tavsiye ederim.

Bu haftaki kitap önerilerim neler?

Bu haftanın listesi konusunda özel bir şey söylemek istemiyorum. Kurgusal ve kurgusal olmayan eserlerin harmanlandığı bir liste sunmak isterdim ama yine kurgusal ağırlıklı bir liste oldu. Bu hafta kendine okumak için iyi bir kitap arıyorsan bu liste sana yardımcı olacaktır. Bir kitap mağazasına girip kitap almaya karar vermeden önce aşağıdaki listeyi baştan aşağı gözden geçirmeni öneririm.

İleri Theta Healing – Vianna Stibal

İleri Theta Healing adından anlaşılabileceği üzere bir tür yeni çağ ruhsal tekniklerden birisi üzerine yazılmış felsefi bir kitaptır. Bu kitabı özellikle Theta Healing veya bu tür yeni çağ metafiziksel yaklaşımlara ilgi duyanlar için öneririm. Kimisine göre Theta Healing gerçekleştirmesi zor ve riskli olduğundan kitabın içeriğini bir uzmanın eşliğinde pratiğe dönüştürmekte fayda olacağına inanıyorum.

Bu tür metafiziksel bir kitabı önerme fikrinin nereden çıktığına değineyim. Bugüne kadar listelerimde çok fazla kitaba yer vermiş olmama rağmen bu tarz bir kitaba yer vermediğimden denemek istedim. Herkese hitap etmeyen bu kitabı metafiziksel yaklaşımlara ilgi duyuyorsan ve Theta Healing konusunda bilgi sahibiysen alıp okumanı öneririm.

Nemesis Kitap: Theta Healing – Vianna Stibal

Gölgelerin Lordu – Cassandre Clare

Gölgelerin Lordu genç yetişkinlere hitap eden fantastik ve romantik bir kitaptır. Yasak bir aşka yelken açmışken öğrendiği gerçeklerle geri çekilme planları yapan Emma Carstairs için adım atmak neredeyse imkansız hale gelmiştir. Aşka karşı koymak kadar etrafta yer alan düşmanların varlığı büyük bir problemdir. Bir karar vermek zorundadır ama bu karar hem kendisinin hem de gönlünü kaptırdığı Julian Blackthorn’un sonu olabilir.

Fantastik ve romantik eserler denildiğinde akla ilk gelen yazarlardan birisinin olan bu kitabı okuma listeme eklemek çok zor bir karar olmadı. Karanlık Sanatlar serisinin ikinci kitabı olan eser yine maceralar ve romantik anlarla doludur. Fantastik ve romantik kitaplar okumak istiyorsan bu kitabı alıp okumanı öneririm.

Artemis Yayınları: Gölgelerin Lordu – Cassandre Clare

Okuma Önerisi:  Okunması gereken en iyi 20+ doğaüstü romantik roman

Dinsel İnançlar ve Düşünceler Tarihi 1 –  Mircae Eliade

Dinsel İnançlar ve Düşünceler Tarihi 1 adından anlaşılabileceği gibi dini inanışları konu alan bir tarih kitabıdır. Kitapta, tarihsel süreç içerisinde Taş Devri döneminden Elefsis Gizemleri dönemine kadar olan süreçte dini inançların ve düşüncelerin ilerleyişini incelenmiştir. İnsanın yaşayış macerası hakkında bilgi edinmek isteyenlerin merakla okuyacakları bir kitaptır.

Tarih kitaplarının her zaman böyle derinlemesine araştırmalar yapan eserler olmasını isterim. Yazar, çok ama çok fazla derine inmeden, insanı sıkmadan ve bunaltmadan tarihsel bilgileri ulaştırmayı başarabilmiştir. Bu haftayı bir tarih kitabına ayırmak istiyorsan o kitap bu olmalıdır.

Alfa Yayınları: Dinsel İnançları ve Düşünceler Tarihi 1 – Mircae Eliade

Ufka Çok Yakın – Jessica Koch

Ufka Çok Yakın aşkla dolu bir romantik kitaptır. Jessica, onunla tanıştığı günden beri hayatını başka bir biçimde yaşamakta ve aradığı aşkı bulduğuna inanmaktadır. Kafasında ise hep Danny’nin mükemmel görünen hayatının gerisinde neler olup bittiğini öğrenmek vardır.

En başından belirtmem gerekirse bu kitabın içerisinde anlatılanlar gerçekten yaşanmış olaylara dayanmaktadır. Okurken bunu aklınızda bulundurmanız durumunda kitabın romantik havasına kendinizi biraz daha yaklaştırmayı başarabilirsiniz. Yaşanmış gerçek olaylara dayalı bir romantik hikaye okumak istiyorsan bu kitap ilk tavsiyelerim arasında yer alacaktır.

Aspendos Yayınları: Ufka Çok Yakın – Jessica Koch

Otuz Buçuk Mazeret – Denis Grover Swank

Otuz Buçuk Mazeret gizem temalı romantik kitaplardan birisidir. Rose Gardner kendisi için çok sıradan bir hale gelmiş olsa bile kendisini kaosun içerisinde bulmuştur. Sokakta hayatını kaybetmiş olan genç bir kızın ölümüyle ilgili polis doğal sebepler dese bile o buna inanmayı reddedip işin peşine düşmüştür.

Bu kitabın kadınlara hitap ettiğini belirtmeliyim. Onların seveceği türden biraz gizem ve biraz romantiklik içermektedir. Bir çırpıda kapağı aralanıp bir çırpıda sonuna gelinebilen bir kitaptır. Eğer bu haftayı sakin bir okuma deneyimi ile geçirmek istiyorsan bu kitap sana yardımcı olacaktır.

Martı Yayınları: Otuz Buçuk Mazeret – Denis Grover Swank

Beşinci Mevsim – N. K. Jemisin

Beşinci Mevsim bilim kurgu ve fantastik temalı bir romandır. Bu kitap, imparatorluğun en eski topraklarından birisinde üç kadının başından geçenleri anlatan bir hikayeye sahiptir. Essun kızını kurtarmak için dünyanın dahi yıkılıp yerle bir olmasını göze almıştır. Merak edilen ise bu amacında başarılı olup olmayacağıdır.

Kırık Diyar serisinin ilk kitabı olan bu eser özellikle Essun adını taşıyan kadının etrafında gelişen olayları anlatır. Okunması kolay ve anlatımı son derece zekice olan bir eserdir. Bu haftayı iyi bir fantastik kitaba ayırmak istiyorsan bu kitaba bir şans verebilirsin.

DEX Kitap: Beşinci Mevsim – N. K. Jemisin

Okuma Önerisi:  En güçlü kadın karakterlere sahip fantastik 20+ roman

Kaderin Cilvesi: Kısım 1 – Rebecca Gable

İyi Yazmak Üzerine sadakat ve dostluk gibi önemli mesajlara sahip olan tarihi romanlardan birisidir. Robin, henüz çok erken yaşta babasının ölüm haberini almıştır ve ardından bir köye kaçmak durumunda kalmıştır. Köylülere dayatılan zorbalıklara karşı daha fazla direnemeyerek tekrar yollara düşmüş ve zekası sayesinde kralın yanında savaşlara katılabilecek itibarı kazanmıştır. Fakat bu itibar onu geçmişin getirdiği tehlikelerden korumaya yetmeyecektir.

Tarihi romanları yerel birçok farklı dokuya yer verdikleri için severim. Nitekim bu roman işte bu tür niteliğe sahiptir. Üstelik fazlasıyla ilgili çekici ve okunması kolay bir romandır. Okumak için iyi bir tarihi roman arıyorsan bu hafta ilk sıraya bu kitabı ekleyebilirsin.

Epsilon Yayınevi: Kaderin Cilvesi: Kısım 1 – Rebecca Gable

Titan 3: Mücadele – Jennifer L. Armentrout

Titan 3: Mücadele yetişkinlere hitap eden romantik ve fantastik bir romandır. Savaşın devam ettiği bir evrende sular artık hiçbir şekilde durulmamaktadır. Herkesin tek ve en büyük korkusu Seth’in neye dönüşeceğinin bilinmemesidir. Büyük savaş kapıdayken bu belirsizlik olan bitenin çok daha karanlık olması anlamına gelmektedir.

Adından anlaşılabileceği gibi Titan serisinin üçüncü kitabı olan bu eser serinin kalitesini korumayı başarmıştır. Bu serinin diğer kitaplarını okuyup beğenmiş olanların beklentisini karşılayacak olduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. Seriyle ilk defa tanışan biriysen önce serinin ilk kitabını okumanı tavsiye ederim. Aksi taktirde hikayenin tam ortasından giriş yapma tehlikesiyle karşı karşıya kalabilirsin.

DEX Kitap: Titan 3: Mücadele – Jennifer L. Armentrout

Taksitle Ölüm – Louis-Ferdinand Celine

Taksitle Ölüm klasikler arasında görülen kültürel kitaplardan birisidir. Hayatının yolculuğunu oturduğu sürücü koltuğunda doğrudan yok oluşuna doğru kırmış olan Ferdinand’ın hikayesini anlatır. Bu kitapta hayata tutunamayan bir adım sahip olabileceğim tüm duygu ve düşüncelerin vücut bulduğunu görebilirsin.

Bu kitap Ferdinand Bardamu serisinin ikinci kitabı olmakla beraber aynı zamanda yazarın ikinci kitabıdır. Yer yer otobiyografik detayların gözükmesi onu biraz daha ilgi çekici kılmaktadır. Bu haftayı değişik bir klasik kitap okumaya ayırmak istiyorsan bu esere şans verebilirsin.

Yapı Kredi Yayınları: Taksitle Ölüm – Louis-Ferdinand Celine

İçSavaşDiyarı Feci Düşüşte – George Saunders

İçSavaşDiyarı bilim kurgu temalı kısa hikayelerden oluşan bir kitaptır. Bu yapıt, Amerika’nın yakın geleceğinde geçen hikayesiyle Amerikan Rüyası kavramına değişik bir bakış açısı getirmektedir. Bu bakış açılarından en sarsıcı olanı ise eğlenceli ve kasvetli havasıyla, bir toplumun freni patlamış kamyon gibi kaosa doğru sürüklenmesi de yer alır.

Bu kitapta anlatılanların benzerlerini bir başkalarından duymuş olabilirsin ancak bu yazar kadar iyi anlatanı bulman çok kolay değildir. Yazar bir hikayede yer alması gereken her şeye yer vermiştir ve bir okuyucu olarak sana düşen birbirinden eğlenceli altı farklı hikayede Amerika’nın geleceğine yolculuk etmektir. Bu hafta okumak için eğlenceli bir kitap arıyorsan bu kitabı okumanı öneririm.

Delidolu Yayınları: George Saunders – İçSavaşDiyarı

Bu haftanın okunmaya değer diğer kitapları

Yazının çok uzun olmaması ve seni çok fazla rahatsız etmemesi için bu kitaplara detaylıca değinmek istemedim. Aşağıdaki kitapların her birisi bu hafta okuma listene dahil edebileceğin ilgi çekici eserlerdir. Sadece, bu kitapların genel olarak yukarıdakiler kadar kaliteli olmamasından ötürü onlara burada yer vermek istedim.

No Kitap Yazar
11 Not: Seni Hala Seviyorum Jenny Han
12 Cahiller & Karşılıklı Bir Aydınlanmanın Hikayesi Etienne Davodeau
13 Aslan Asker Şvayk Jaroslav Hasek
14 Hikaye Avcısı Eduardo Galeano
15 Evernight Akademisi 5: Balthazar Claudia Gray
16 Yeraltı Demiryolu Colson Whitehead
17 Harmatan Harun Çelik
18 Kan Sıcağı Ahmet Küçükkerniç
19 Selahaddin Eyyübi Okay Tiryakioğlu
20 Uy Başımıza Gelenler 1915 İlker Selman

Bu hafta okuman için önerebileceğim kitaplar şimdilik bunlardan ibaret. Hafta içerisinde keşfettiğim yeni kitaplar olursa hafta bitene kadar buraya eklemeyi düşünüyorum. On sekizinci haftada görüşmek üzere, keyifli okumalar diliyorum.

Kaan Karadeniz

28 yaşındayım. Yüksek lisans öğrenimini "Bilgi ve Belge Yönetimi" bölümünde sürdürmekteyim. Psikolog veya terapist değil, araştırmacıyım. Başarının çaba ile doğru orantılı olduğuna inanlardanım.

You may also like...

Yorum yapıp katkı sağla...