Bu hafta ne okumalıyım? #16

Kitap tavsiyeleri serisinin on altıncı parçasından herkese merhaba. Bu hafta büyük bir şevk ile bir liste hazırladığımı itiraf etmeliyim. Nedenini bilmiyorum ama kitaplarla daha fazla vakit geçirdikçe kendimi daha huzurlu hissettiğimi söyleyebilirim. Haftalık okuma listesinin on altıncı bölümünde yine birbirinden ilginç kitaplara yer vermeye çalıştım. Umarım bunları beğenir ve aralarından birini seçerek okumaya başlayabilirsin.

Bu haftaki listede özel olarak ön plana çıkartmaya çalıştığım bir kitap olmadı. Seçim yaparken kitapları özellikle hikayelerine ve okunabilirlik durumlarına göre değerlendirmeye çalıştım. Kurgusal olmayan eserlerde ise eserin okuyucusuna veya kullanıcısına kattığı değeri göz önünde bulundurdum. Bu listeye göz atmadan yeni çıkan kitaplar arasından bir seçim yapmanı önermem. En azından ilk on kitabın detaylarına bakarak kitaplar hakkında bilgi sahibi olmanı tavsiye ederim.

Bu haftaki kitap önerilerim neler?

Bu haftanın listesi konusunda özel bir şey söylemek istemiyorum. Gün geçtikçe daha fazla kurgusal esere değindiğimin farkındayım. Yayıncıları takip ederek aralarından kaliteli olanları tek tek ayıklamaya çalıştım. Bu nedenle olabildiğince ince eleyip sık dokuyarak bu listeyi oluşturdum. Bir kitap mağazasına girip kitap almaya karar vermeden önce aşağıdaki listeyi baştan aşağı gözden geçirmeni öneririm.

Tokyo Gul 14 – Sui İşida

Tokyo Gul 14 başarılı manga serisinin 14. cildi ve aynı zamanda son parçasıdır. Kaneki sonunda güçlü savaşçıyla yüzleşme fırsatını bulduğunda Yoshimura’ya gerçekleştirilen saldırı her şeyin değişmesine neden olacaktır. Kaneki ve karşısındaki dövüşçü işin en kızıştığı zamanda beklenmedik bir durumla karşı karşıya kaldıklarında verecekleri kararın önemini tam olarak kestirme fırsatını elde edemeyeceklerdir.

Manga serilerini takip etmek fazlasıyla keyiflidir. Tokyo Gul’un 14. cildi 133. bölümden başlayarak son 10 bölümü içerik bu başarılı serinin sonlanmasını sağlamaktadır. Manga serilerinden hoşlanıyorsan ve Tokyo Gul serisini takip eden biriysen bu kitabı okumanı öneririm.

Gerekli Şeyler: Tokya Gul 14 – Sui İşida

Scalped 7: Toprağın Hüznü – Jason Aaron

Scalped 7: Toprağın Hüznü başarılı çizgi roman serisinin 7. cildidir. Yıllar önce yoksulluktan kaçarak daha iyi bir hayata sahip olmak isteyen Dash, doğup büyüdüğü topraklara elinde hiçbir şey olmadığı halde geri dönmüştür. Çıktığı macerada başarısız olsa bile artık kimsenin sahip olmadığı karanlık bir sırra sahiptir.

Scalped serisinin bu cildinde serinin en önemli karakterlerinin geçmişleri hakkında daha fazla bilgi verilmektedir. Geçtiğimiz ciltlerde yer alan bol şiddet ve karmaşa bu ciltte yoktur çünkü bu kitap serideki boşlukları dolduracak bilgileri içermektedir. Scalped serisinden hoşlanıyorsan veya yeni bir çizgi roman serisine başlamak istiyorsanız bu kitabı ve dolayısıyla bu seriyi takip etmeyi düşünebilirsin.

Özer Sahaf: Scalped 7: Toprağın Hüznü – Jason Aaron

Bleach 25 –  Tite Kubo

Bleach 25 başarılı manga serisinin 25. cildidir. Ichigo eğitimine Visored’lerle başlamıştır ama onlara katılmayı reddetmiştir. Ichigo’nun içinde yer alan Hollow dışarı çıkmak için sabırsızca beklerken aynı zamanda onu zapt etmek için çaba göstermeye devam eder. Ancak Hollow dışarı çıktığında Visored’ler Ichigo’yu aralarına katmak için uğraşırlar.

Bleach serisinin bu cildi 215. bölümden başlayarak macerayı 223. bölümün sonuna kadar getirir. Yine bolca macera, bolca sır ve bolca bilmece içeren bir cilt olmayı başarmıştır. Bleach serisinden hoşlanıyorsan bu ciltten de olabildiğince keyif almayı başarabilirsin.

Gerekli Şeyler: Bleach 25 – Tite Kubo

Kaleler Kareler Köşeler ve Sıcak Süt – Keith Stuart

Kaleler Kareler Köşeler ve Sıcak Süt modern bir hikayeye sahip ilgi çekici romanlardandır. Alex her ne kadar ailesini sevse bile henüz küçük yaşta olan otistik çocuğuyla iletişim kurmayı başaramamış birisidir. Yaşanan gerginlikler evliliğini kopma noktasına getirdiğinde ise vazgeçilmez en iyi arkadaşıyla birlikte hayatına farklı bir yön vermek durumunda kalır.

Adı gibi son derece farklı olan bu kitabın en iyi yani hikayesinin iç ısıtacak derecede iyi olmasıdır. Başlangıçta işe yaramaz bir baba gibi gözüken karakterin olgunlaşması ve oğlunun yardımıyla bambaşka birine dönüşmesinin hikayesi son derece ilgi çekicidir. Daha önce Minecraft oynamış biriysen veya bir yerlerde denk gelmişsen bu kitabı kesinlikle okumanı tavsiye ederim.

Pegasus Yayınları: Kaleler Kareler Köşeler ve Sıcak Süt – Keith Stuart

Benimle Kal – Rebecca Donovan

Benimle Kal yetişkinlere hitap eden modern bir roman ve aynı zamanda ilgili serinin ikinci kitabıdır. Artık Emma’nın sırrını pek çok kişi biliyor olsa bile o hala herkesten gizli kalmak için çaba göstermektedir. Tüm bu çabaların içerisinde birdenbire kalbinin daha hızlı çarpmasını sağlayacak aşk onun kurtarıcısı olacaktır.

Sosyolojik bir yanı olan bu eseri okurken biraz çekinceli davranabilirsin. Buna rağmen anlattıkları ve hissettirdikleri ile kitap fazlasıyla ilgi çekicidir. Serinin bir önceki kitabını okumuşsan mutlaka seriyi devam ettirmeyi düşünmelisin. Eğer ilk kitabı okumadıysan önce onu okumalı ardından bu kitaba geçiş yapmalısın.

Parodi Yayınları: Benimle Kal – Rebecca Donovan

Vlog: Youtube Fenomeni Olmak – Amy Schmittauer

Vlog: Youtube Fenomeni Olmak sosyal medya yönetimi odaklı bir kitaptır. Başarılı bir YouTuber nasıl olunur sorusuna cevap bulabilmek için sana yardımcı olabilecek kaliteli pratik kaynaklardan birisidir. Eğer video bloglama alanında adım atacaksanız bu kitaptan yararlanarak bilgi donanımınızı güçlendirmeyi başarabilirsiniz.

Günümüzün popülerlik kazanmış işlerinden birisi olan video bloglama uğraşıyla ilgili hiçbir bilgin olmadan bir şeyler yapmaya çalışmak çok akıllıca olmayabilir. Öncelikle bu konuda kendine örnek alabileceğin birilerini bulmalı daha sonra ise seni başarıya ulaştırabilecek pratik yöntemlerle tanışmalısın. Video bloglama alanına giriş yapacaksan ve kendine iyi bir kaynak arıyorsan bu kitaba göz atmanı öneririm.

SOLA: Vlog: Youtube Fenomeni Olmak – Amy Schmittauer

İyi Yazmak Üzerine – William Zinsser

İyi Yazmak Üzerine yazma becerisini geliştirmeye yönelik bir kitaptır. Yazma becerini geliştirebilecek ve sana pratik yöntemler gösterebilecek bir kitap arıyorsan bu kitaptan faydalanmayı düşünebilirsin. Okunabilirlik açısından çok zor olmayan kitabın en iyi yanı okuyucusunu sıkmadan, bunaltmadan ona yazma becerisini geliştirmenin yollarını sunabilmesidir.

Bu kitabı alıp okumaya başladıktan sonra yazma becerinin eskisinden daha iyi olduğunu görebilirsin. Belki yazma becerisinin doğuştan gelen bir kabiliyet olduğunu düşünebilirsin ama bu kitap sunduğu eşsiz yöntemlerle senin için bir umut ışığı olabilir. Yazma becerini geliştirip iyi bir yazar olmak istiyorsan sana kılavuzluk edebilecek bu kitabı alıp gözden geçirmelisin.

Altıkırkbeş Yayınları: İyi Yazmak Üzerine – William Zinsser

Kadim Felsefe – Aldous Huxley

Kadim Felsefe dini inanışlar üzerine yazılmış felsefi bir kitaptır. Kitapta hemen hemen tüm dini inanışların ardında yer alan ruhani mesajlar irdelenerek temelde insana sunulan mesajın kaynağına ulaşılmaya çalışılmıştır. Bu kitap sadece belirli inanışları değil var olan tüm inanışlara yönelik bir yaklaşıma sahip olduğundan fazlasıyla değerli bir çalışmadır.

Bu felsefe kitabı insanın sahip olduğu dini inanışa farklı bir bakış açısıyla yaklaşmasına yardımcı olacak ve özünde onu inancına daha sadık birisi haline getirecektir. Dini inanç sınırlarını aşıp insanlığa sayısız katkı sağlamış isimlerin fikirlerine yer vererek ilerlemiş olması kitabın değerine değer katmaktadır. Dini inanışlar üzerine kitaplar okumayı seviyorsan bu kitabı okumayı düşünebilirsin.

İthaki Yayınları: Kadim Felsefe – Aldous Huxley

Steve Jobs Olmak – Rick Tetzeli

Steve Jobs Olmak adından anlaşılabileceği gibi ünlü tepe yöneticisi Steve Jobs hakkında yazılmış bir biyografi kitabıdır. Aramızdan yakın zamanda ayrılmış olsa bile geride bıraktığı mirasla hala adından söz edilebilen birisi olması Steve Jobs’ın en büyük başarılarından birisidir. Bu kitap onun başarısızlıklar ve başarılarla dolu hayatını tanımanıza yardımcı olacaktır.

Steve Jobs hakkında yazılmış onlarca biyografi bulabilmek mümkündür. Bu kitabı diğerlerinden ayıran en önemli özelliği ise başarısızlıklarını mükemmel bir güce dönüştürüp kartopu etkisiyle çok daha güçlü birisi haline gelen Steve Jobs’ın kariyerine ve aynı zamanda gerçek yaşantısına odaklanmış olmasıdır. Steve Jobs’ı merak eden biriysen ve onun hakkında her şeyi öğrenmek istiyorsan bu kitabı kesinlikle okumalısın.

Timaş Yayınları: Steve Jobs Olmak – Rick Tetzeli

Uzay Yolu Kitabı – Paul Ruditis

Uzay Yolu Kitabı bilim kurgusal kılavuz kitaplarından birisidir. Bu kitap tamamen Star Trek hayranlarına hitap etmektedir. Ünlü yapımın arka planda kalmış her türlü yanını açıklamakta ve hikayenin geçtiği evrenin daha iyi tanınmasını sağlamaktadır.

Bu kitabın tekrar özel bir kitap olduğunu belirtmeliyim. Herkese hitap etmez çünkü sadece Star Trek takipçilerinin ve hayranlarının ilgi duyacağı bir eserdir. Eğer Star Trek evrenini baştan sona araştırıp onun hakkında her detayı öğrenmek istiyorsan bu kitabı kesinlikle kitaplığına kazandırmalısın.

Alfa Yayınları: Uzay Yolu Kitabı – Paul Ruditis

Bu haftanın okunmaya değer diğer kitapları

Yazının çok uzun olmaması ve seni çok fazla rahatsız etmemesi için bu kitaplara detaylıca değinmek istemedim. Aşağıdaki kitapların her birisi bu hafta okuma listene dahil edebileceğin ilgi çekici eserlerdir. Sadece, bu kitapların genel olarak yukarıdakiler kadar kaliteli olmamasından ötürü onlara burada yer vermek istedim.

No Kitap Yazar
11 Bulutlara Şiir Yazan Çocuk Behiç Ak
12 Tarla Kuşunun Sesi Mustafa Kutlu
13 Steve Jobs Walter Isaacson
14 İyilik Güzellik Ece Temelkuran
15 Gül Yetiştiren Adam Rasim Özdenören
16 Beni Bul Romily Bernard
17 Boğazkesen Nedim Gürsel
18 Yüzbaşının Oğlu Nedim Gürsel
19 Kedi Öyküleri Kadir Aydemir
20 Lider R. Gaye Önel
21 Mahsun Hududlar Çağlayan Sular Turgut Güler
22 Mara ve Öteki Şiirler A. Ali Ural
23 Melek ve Şeytanın Romanı Adem Özbay
24 Mükemmel Tutku Aşkın Nur Karataş
25 Nazım ile Piraye Tuna Serim
26 Yeraltı Demiryolu Colson Whitehead
27 Ruh İlacı İbrahim Güler
28 Şarkısını Söylüyordu Deniz Haluk Özdil
29 Satuk Buğra Han Destanı Necati Demir
30 Seni Kalbime Sakladım Elif Yağmur Urfalıoğlu
31 Sevgili Salak Aşkın Güngör
32 Şiirimde Hayatlar Kamile Özdemir
33 Tahtsız Padişah Kösem Valide Sultan Ebubekir Subaşı
34 Urfa-İstanbul Hattında Nabi Kaplan Üstüner
35 Uzun Bir Yalnızlığın Tarihçesi İrfan Yalçın
36 Yanlış Tercihler Mahallesi Mario Levi
37 Daralan Mine Soysal
38 Kader ve Zorunluluk Sertaç Mehmet Temizel

Bu hafta okuman için önerebileceğim kitaplar şimdilik bunlardan ibaret. Hafta içerisinde keşfettiğim yeni kitaplar olursa hafta bitene kadar buraya eklemeyi düşünüyorum. Eğer önerilerin varsa ve okuyan kişiye katkı sağlayacağına inandığın eserler bulunuyorsa bunları yorum yaparak bana ulaştırabilirsin.

Kaan Karadeniz

28 yaşındayım. Yüksek lisans öğrenimini "Bilgi ve Belge Yönetimi" bölümünde sürdürmekteyim. Psikolog veya terapist değil, araştırmacıyım. Başarının çaba ile doğru orantılı olduğuna inanlardanım.

You may also like...

Yorum yapıp katkı sağla...