Bu hafta ne okumalıyım? #15

Kitap tavsiyeleri serisinin on beşinci parçasından herkese merhaba. Bu hafta geçen hafta gibi zaman konusunda biraz problemler yaşadım. Yeni listesinin gecikmesinin temel sebebi tamamen bu oldu. Bahaneleri bir kenara bırakacak olursam bu haftanın kitap tavsiyeleri içerisinde yine birbirinden ilgi çekici kitaplara yer vermeye çalıştım.

Bu haftaki listede özel olarak ön plana çıkartmaya çalıştığım bir kitap olmadı. Seçim yaparken kitapları özellikle hikayelerine ve okunabilirlik durumlarına göre değerlendirmeye çalıştım. Kurgusal olmayan eserlerde ise eserin okuyucusuna veya kullanıcısına kattığı değeri göz önünde bulundurdum. Bu listeye göz atmadan yeni çıkan kitaplar arasından bir seçim yapmanı önermem. En azından ilk on kitabın detaylarına bakarak kitaplar hakkında bilgi sahibi olabilirsin.

Bu haftaki kitap önerilerim neler?

Bu haftanın listesi ortalama uzunlukta oldu. Yayıncılar açısından durumun ne olduğunu bilmiyorum ama yayınlanan kitaplara bakacak olursam ortalama bir haftanın yaşandığından söz edebilirim. Çıkmış olan tüm kitapların hepsini bir listeye dahil edebilmem mümkün olmadığından birkaç seçim yapmam gerekliydi. Bu nedenle olabildiğince ince eleyip sık dokuyarak bir liste oluşturmaya çalıştım. Bir kitap mağazaya girip kitap almaya karar vermeden önce aşağıdaki listeyi baştan aşağı gözden geçirmeni öneririm.

Araplar: Bir Halkın Tarihi – Eugene Rogan

Araplar: Bir Halkın Tarihi adından anlaşılabileceği gibi Arap milletini anlatan bir tarih kitabıdır. Daha çok politik çerçeveden bir milleti ele alan bu kitap kaosun eksik olmadığı ve daha çok teokratik bir biçimde ilerleyen bir toplumun ardındaki gerçeklere odaklanmaktadır. Batının sorunlu bakış açısını darmadağın eden eser enine boyuna Arap milletini ve Arap coğrafyasını anlatmaktadır.

Arapların geçmişini, bugününü ve geleceğini anlamak istiyorsan göz atman gereken eserlerin başında bu kitap gelmektedir. Bu eser özellikle yansıtılan milletle gerçekte olan millet arasındaki uçurumun hangi boyutlarda olduğunu okuyucusuna gösterir. Bu hafta bir tarih kitabı okumak istiyorsan ve Arap coğrafyasına ilgi duyuyorsan bu kitabı okumanı öneririm.

Pegasus Yayınları: Araplar: Bir Halkın Tarihi – Eugene Rogan

Toz – Hugh Howey

Toz distopik bilim kurgu serilerinin en önde gelen romanlarından birisidir. Yalan ve düzenbazlık üzerine kurulmuş olan bir hayatta gerçekleri öğrenip açığa çıkaracak bir gelişme yaşanır. Gerçeklerin açığa çıkması için kendine destek arayan Jules bu desteği bulamasa bile vazgeçmeye pek niyetli değildir.

Silo serisinin üçüncü kitabı olan bu eser aynı zamanda seriyi sonlandıran eserdir. Yer altı karanlığının içerisinde başlayan yaşam mücadelesi bugün bambaşka bir noktaya ulaşmıştır. Bu hafta blim kurgu ve distopik temalı bir eser okumak istiyorsan bu kitaba bir şans vermelisin.

MonoKL Yayınevi: Toz – Hugh Howey

Elflerin Kanı –  Andrzej Sapkowski

Elflerin Kanı fantastik macera romanlarından birisidir. Yıllardır süren barış ortamının ardından bilinmeyen bir nedenden ötürü dünyanın her yerinde yeni savaşlar patlak vermeye başlar. Irklar hem kendi aralarında hem de diğer ırklarla savaşa girişirler; yapılması gereken tek şey bu savaşlara son vermektir.

Video oyunu oynayanların yakından tanıyacağı The Witcher serisinin romanlaştırılmış hali olan bu eser, roman serisinin üçüncü kitabıdır. Bu kitap bol bol aksiyonun bulunduğu hikayesiyle okuyucusunu memnun etmeyi başarır. Bu hafta macerası bitmek bilmeyen bir kitap okumak istiyorsan bu eser tam sana göre diyebilirim.

Pegasus Yayınları: Elflerin Kanı – Andrzej Sapkowski

Herkes Tek Başına Ölür – Hans Fallada

İyilik ve Kötülük Okulu 3 İkinci Dünya Savaşı döneminde geçen hikayesiyle dikkat çeken bir tarihi romandır. Savaş yıllarında hayatları normal bir biçimde devam ederken cepheden gelen bir haberle sarsılan evli çift daha da sarsıcı bir karar alarak ülkelerindeki diktatörlüğe savaş açarlar. Zorlu bir maceraya giriştiklerinin farkında olmasalar bile kısa süre sonra kendilerini birbirine bağlı bolca düğümün bulunduğu olayların ortasında bulurlar.

Tarihi romanların en iyi yanları anlattıkları döneme farklı bir bakış açısıyla ışık tutmalarıdır. Bu kitabın özelliği yine bir savaş dönemini anlatması ama bunu sokaktaki insanı mercek altına alarak gerçekleştirmesidir. Bu hafta geçmişteki Almanya’ya uzanıp tarihi bir roman okumak istiyorsan bu kitabı öneririm.

Everest Yayınları: Herkes Tek Başına Ölür- Hans Fallada

Gauntlgrym – R. A. Salvatore

Gauntlgrym fantastik hikayesiyle dikkat çeken bir romandır. Bir hazinenin peşinden giderken işlerin sarpa sarmasıyla gelişen olayları konu alır. Kadim bir ırkın en önemli şehirlerinden birisinde yaşanacak olan kaos çevredeki tüm insanların panik yapmasına neden olur ama hazine avına çıkanlar kaos durumunu ortadan kaldırıp yollarına devam edebilmek için ellerindeki her fırsatı kullanarak bir çözüm bulmaya çalışırlar.

Neverwinter serisinin ilk kitabı olan bu roman fantastik edebiyatı sevmeni sağlayabilecek güzellikte bir romandır. Eserin en iyi yanı yaşanacak en ufak dövüş ve mücadele sahnelerini bile büyük bir incelikle işlemesidir. Bu hafta okumak için iyi bir fantastik roman arıyorsan bu kitabı okumanı öneririm.

İthaki Yayınları: Gauntlgrym – R. A. Salvatore

Dövüş Kulübü – Chuck Palahniuk

Dövüş Kulübü eleştiri odaklı gerilim dolu modern bir romandır. Bu romanın, yaşamakta hiçbir amacı yokmuş gibi hareket eden, kurtuluşun çeşitli terapi gruplarında olduğuna inanan ve tüm sorunların fiziksel acıyla ortadan kalkacağını düşünen insanların yer aldığı bir dünyası vardır. Günün birinde ortaya atılan ilginç bir fikir tüm insanların ilgisini çektiğinde ortaya güçlü ama düzen bozucu bir ordu çıkmış olacaktır.

Bu romanı birçok kişi sıkıcı bulabilir çünkü aslında bir eleştiri romanıdır. Eserin içerisinde tetim toplumuna ve kendi hırslarına yenik düşen insanlara yöneltilen sivri eleştiriler bulunur. Bu hafta modern ve gerilim dolu eleştirel bir roman okumak istiyorsan bu kitaba bir şans vermelisin.

Ayrıntı Yayınları: Dövüş Kulübü – Chuck Palahniuk

Seni Ben Uydurdum – Francesca Zappia

Seni Ben Uydurdum genç yetişkinlere hitap eden romantik ve modern bir romandır. Bu eserde zihinsel rahatsızlığının pençesinde hayata devam etmek isteyen bir genç kızın başından geçenler anlatılır. Onun tek isteği üniversiteyi kazanıp hayatına diğer insanlar gibi yön verebilmektir ama bunu yapabilmesi için herkesten gizlediği hastalığı hiç yokmuş gibi davranmak durumundadır.

İnsanın kafasında sürekli bir şeyler kurup yaşaması tahmin edilemeyecek kadar kötü bir şeydir. Söz konusu romanın kahramanı bu tür bir hastalığa sahiptir ve bu hastalık zaman zaman onu içinden çıkılmaz durumlara hapsetmektedir. Bu hafta modern ve romantik bir eser okumak istiyorsan bu kitabı öneririm.

Pegasus Yayınları: Seni Ben Uydurdum – Francesca Zappia

After: Mutluluk – Anna Todd

After: Mutluluk romantik bir modern romandır. Birbirlerine olan bağlılıklarını defalarca kanıtlamış olmalarına rağmen Tessa ve Harden ikilisinin karşısında yeni zorluklar çıkmaya devam etmektedir. Bu sefer birisi büyük bir trajedinin içerisinde diğeri ise şok etkisi yaratıcı geçmişin izlerinde kendini bulmuştur. Cevaplanması gereken soru ise bellidir; ayrılacaklar mı yoksa daha da güçlenerek birbirlerine bağlı kalacaklar mı?

Romantik eserlerin havası genelde çok bellidir çünkü en sonda mutlu sonla biteceğini tahmin etmek güç değildir. Bu eser onca trajedinin ve olayın arasında seni bunu düşünmeye iter. Gerçekten roman mutlu sonla mı bitecektir? Bu hafta romantik bir eser okumak istiyorsan bu kitaba bir göz atmayı deneyebilirsin.

Pegasus Yayınları: After: Mutluluk – Anna Todd

Körebe – Lee Child

Körebe macera dolu bir polisiye romandır. Ülkenin dört bir yanından gelen haberler çok iyi değildir çünkü insanlar tek tek katledilmektedir. Hepsinin tek bir ortak noktası vardır o da Jack Reacher’ı tanıyor olmalarıdır. Daha fazla insan ölmeden buna son vermek isteyen dedektifin ilk olarak kendisiyle hesaplaşmasını tamamlaması gerekmektedir.

Jack Reacher gibi bir anti-kahraman bu sefer kendisini çok daha farklı bir konumda bulmuştur. Hedefte kendisinin olup olmadığı belli değildir ama onu tanıyan herkesin hedefte olduğu kesindir. Bu hafta gerilim dolu bir polisiye roman okumak istiyorsan bu kitaba başlamanı öneririm.

Koridor Yayıncılık: Körebe – Lee Child

Sen Olmadan Ben – Kelly Rimmer

Sen Olmadan Ben kadınlara hitap eden romantik bir romandır. Bu eser aşka inanmayan iki insanı bir araya getirmiş olan bir aşk hikayesine sahiptir. Ortaya çıkan aşkın alevini söndürecek bilecek tek şey ise iki kişiden birisinin saklamakta olduğu sırdır ve bu sır açığa çıkmak üzeredir.

Tamamen aşka dayalı kitapların hedefinde her zaman kadınlar vardır. Bu kitap da diğerlerinden pek farklı değildir ve okurken keyif alabileceğin iyi bir aşk hikayesine sahiptir. Bir kadınsan ve bu hafta aşk dolu bir roman okumak istiyorsan bu kitabı önerebilirim.

Pegasus Yayınları: Sen Olmadan Ben – Kelly Rimmer

Bu haftanın okunmaya değer diğer kitapları

Yazının çok uzun olmaması ve seni çok fazla rahatsız etmemesi için bu kitaplara detaylıca değinmek istemedim. Aşağıdaki kitapların her birisi bu hafta okuma listene dahil edebileceğin ilgi çekici eserlerdir. Sadece, bu kitapların genel olarak yukarıdakiler kadar kaliteli olmamasından ötürü onlara burada yer vermek istedim.

No Kitap Yazar
11 Hikaye Avcısı Eduardo Galeano
12 Kusmuk Torbası Şarkısı Nick Cave
13 İpek Sabahlık Osman Balcıgil
14 Gökbörü’nün İzinde Ahmet Taşağıl
15 Unutmayın Koray Gürbüz
16 Börü Çağlayan Yılmaz
17 Mezbaha Paul Cleave

Bu hafta okuman için önerebileceğim kitaplar şimdilik bunlardan ibaret. Hafta içerisinde keşfettiğim yeni kitaplar olursa hafta bitene kadar buraya eklemeyi düşünüyorum. Eğer önerilerin varsa ve okuyan kişiye katkı sağlayacağına inandığın eserler bulunuyorsa bunları yorum yaparak bana ulaştırabilirsin.

Kaan Karadeniz

28 yaşındayım. Yüksek lisans öğrenimini "Bilgi ve Belge Yönetimi" bölümünde sürdürmekteyim. Psikolog veya terapist değil, araştırmacıyım. Başarının çaba ile doğru orantılı olduğuna inanlardanım.

You may also like...

Yorum yapıp katkı sağla...