Bu hafta ne okumalıyım? #14

Kitap tavsiyeleri serisinin on dördüncü parçasından herkese merhaba. Benim için zamanı iyi değerlendiremediğim bir hafta oldu. Bunu itiraf etmeliyim ama bahanelerin arkasına sığınmak gibi bir hataya düşmeyeceğim. Bu haftanın kitap tavsiyeleri içerisinde yine birbirinden ilgi çekici kitaplara yer vermeye çalıştım.

Bu haftaki listede özel olarak ön plana çıkartmaya çalıştığım bir kitap olmadı. Seçim yaparken kitapları özellikle hikayelerine ve okunabilirlik durumlarına göre değerlendirmeye çalıştım. Kurgusal olmayan eserlerde ise eserin okuyucusuna veya kullanıcısına kattığı değeri göz önünde bulundurdum. Bu listeye göz atmadan yeni çıkan kitaplar arasından bir seçim yapmanı önermem. En azından ilk on kitabın detaylarına bakarak kitaplar hakkında bilgi sahibi olabilirsin.

Bu haftaki kitap önerilerim neler?

Bu hafta liste geçen haftalara göre birazcık daha uzun oldu. Yayıncılar açısından durumun ne olduğunu bilmiyorum ama yayınlanan kitaplara bakacak olursam başarılı bir hafta olmuş diyebilirim. Tabi çıkan tüm yeni kitapları alıp bir listeye toplamam mümkün değil. Bu nedenle olabildiğince seçici davranarak bir liste oluşturmaya çalıştım. Bir mağazaya girip kitap almaya karar vermeden önce aşağıdaki listeyi baştan aşağı gözden geçirmeni öneririm.

Yedi İsimli Kız – Hyeonseo Lee

Yedi İsimli Kız bir tür anı görevi gören otobiyografi kitabıdır. Dünyanın en sır dolu ülkelerinden birisi olan Kuzey Kore’de yaşayan bir insanın kaçışını, hayatta kalma mücadelesini ve ailesini aynı ülkeden kaçırma serüvenini anlatır. Bu kitap, daha çocuk yaştayken hayatının tamamen beyin yıkama üzerine kurulu olduğunu düşünüp zamanı geldiğinde firar eden bir kadının otobiyografisidir.

Kuzey Kore denildiğinde insanın aklına muhtemelen gündemden düşmeyen füzeler ve bombalar gibi nükleer içeriğe sahip envanterler geliyor olabilir. Bu kitap işte akıllara gelen bu ölümcül silahların sahibi olan ülkeden kaçmış olan bir kadının anılarını içerir. Kuzey Kore’yi merak eden insanlardan biriysen biraz subjektif olsa bile bu otobiyografiden pek çok şey öğrenmeyi başarabilirsin.

Nemesis Kitap: Yedi İsimli Kız – Hyeonseo Lee

Noragami 3 – Adaçitoka

Noragami 3 adından anlaşılabileceği gibi efsanevi manga serisinin üçüncü kitabıdır. Neredeyse felaketle sonuçlanacak bir durumdan son anda kurtulan Yato, Yukine’i alıp geri çekilir. Hiyori ise Yato’yu bulduğunda hayatı çoktan tehlikededir ve Yato’ya yardım edebilecek birini bulmak artık şarttır.

Noragami takip edilmesi gereken önemli manga serilerinden birisidir. Serinin üçüncü kitabında macera kaldığı yerden devam ederken Yato’nun hayatı tehlikeye girer ve bir yardım eli uzanmazsa her şey başlamadan bitecek noktaya gelir. Manga kitaplarından veya çizgi romanlardan hoşlanıyorsan bu seriye dalış yapmayı ihmal etmemelisin.

Gerekli Şeyler: Noragami 3 – Adaçitoka

Warcross: Bir Sanal Gerçeklik Oyunu – Marie Lu

Warcross: Bir Sanal Gerçeklik Oyunu genç yetişkinlere hitap eden bir bilim kurgu kitabıdır. Bir oyun olarak planlanan ama sonradan bir yaşam biçimi haline dönüşen bir sanal ortamı konu edinir. Bazı insanlar bu ortama giriş yapmayı takıntı haline getirirken bazısı ise orada bir kazanç sağlayabilmek için her geçen gün daha fazla aktif kalmaya çalışmaktadır.

Her ne kadar basit bir konuya sahipmiş gibi gözükse bile içerisine dalış yapıldığında sunulan detaylarla neyin ne olduğu daha rahat bir biçimde anlaşılır. Bu roman bütün bildiklerini bu sistemin içerisinde aktif kalmaya adamış bir bilgisayar korsanının başından geçenleri anlatarak seni umulmaz bir maceraya davet eder. Bilim kurgu romanlarından hoşlanıyorsan bu romanı okumanı öneririm.

Yabancı Yayınları: Warcross: Bir Sanal Gerçeklik Oyunu – Marie Lu

İyilik ve Kötülük Okulu 3 – Soman Chainani

İyilik ve Kötülük Okulu 3 orta yaşlı çocuklara hitap eden fantastik bir kitaptır. Sophie ve Agatha başladıkları hikayeyi en iyi şekilde sonlandırabilmek için hem geçmişleriyle mücadele ederler hem de bu zamanda mücadele vermeyi sürdürürler. Ancak onlar için hikayenin sonu çoktan belirlenmiştir çünkü yolları ayrı düşecek ve ikisi bir arada olmak yerine ayrı yollarda kaderlerinin peşinden gideceklerdir.

Serideki macerayı kaldığı yerden devam ettiren üçüncü kitap yeteri kadar dinamik ve hareketli bir yapıdadır. Bu roman, seni zaman zaman güldürebilir zaman zaman ise sunduğu romantiklik ile şaşırtabilecek bir eserdir. Eğer gerçekten macera ve romantiklik bir arada olsun istiyorsan bu kitaba bir şans vermeni öneririm.

Doğan Egmont Çocuk: İyilik ve Kötülük Okulu 3 – Soman Chainani

Canavar Peşinde 48: Gömülü Kıyamet – Adam Blade

Canavar Peşinde 48: Gömülü Kıyamet uzun soluklu bir serinin kırk sekizinci kitabı olma özelliğini taşıyan fantastik bir romandır. Tom ve Ellana aşırı akıllı bir canavarla karşı karşıya kaldıklarında önce ne yapacaklarına pek karar veremezler çünkü aynı zamanda kötü korsan Sanpao ve tayfasıyla uğraşmak zorundadır. Bir çıkış yolu bulmak için çaba gösterirlerken hiç beklenmedik bir zamanda gelen yardım eliyle maceralarını devam ettirirler.

Bu kitap çok ama çok uzun soluklu bir serinin kırk sekizinci parçası olma özelliğini taşımaktadır. Bu roman, kahramanların bu sefer aşırı zeki bir canavarla karşı karşıya gelip onunla mücadele etmeye çalışma macerasını anlatmaktadır. Fantastik macera dolu kitaplardan hoşlanıyorsan bu kitabı okumayı düşünebilirsin.

Beyaz Balina Yayınları: Canavar Peşinde 48: Gömülü Kıyamet – Adam Blade

Gök Ağacı – Thomas Locker

Gök Ağacı çocuklara hitap eden bir resim kitabıdır. Doğanın muhteşem manzaralarını bir kitabın içerisine sığdırabilmek çok kolay olmasa bile söz konusu eser bunu başarabilmiştir. Doğa ile iç içe olabileceğin bir kitap arıyorsan daha fazla uzağı gitmene gerek yoktur.

Ünlü bir ressamın referansıyla hazırlanmış olan kitabın içerisinde birbirinden kaliteli ve ruh dinlendirici resimler vardır. Bu resimler arasında yolculuk ederken kendini bir nevi doğanın içerisinde hissedersin. Resim kitaplarıyla aranın nasıl olduğunu bilmiyorum ama ihtiyacın olan bir resim kitabıysa bu esere göz atabilirsin.

Tübitak Yayınları: Gök Ağacı – Thomas Locker

Merhamet – Ann Leckie

Merhamet uzay temalı bilim kurgu romanlarından birisidir. Serinin üçüncü kitabı olma özelliğini taşıyan bu roman müthiş macerayı nihayete erdirir. Breq için her şey kontrol altında gibi görünse bile birden ortaya çıkan bir isim her şeyin karışmasına neden olur çünkü Breq’in kendi halkını tehlikeye atacak bir iş yapmak gibi bir niyeti yoktur.

Bilim kurgu temalı serilerin en başarıları olanlarından birinin üçüncü kitabı olan bu eserde macera kaldığı yerden tam gaz devam eder. Bu roman serinin önceki yapıtlarında gizli veya karanlık kalan her şeyi aydınlığa kavuşturur. İyi bir bilim kurgu romanı arıyorsan önce bu romana ardından ise tüm seriye bir göz atmalısın.

İthaki Yayınları: Merhamet – Ann Leckie

Gökyüzünün Rengi – Peter H. Reynolds

Gökyüzünün Rengi tamamen çocuklara hitap eden bir sanat kitabıdır. Marisol resim yapmaya bayılan birisidir ve yeteneğini göstermek için fırsat kollamaktadır. Öğretmeni ondan bir duvar resmi yapmak istediğinde büyük bir heyecan ile fırçasına sarılır ama büyük bir sorunla karşı karşıyadır çünkü gökyüzünü yapabilmek için gereken mavi boya eksiktir.

Hiç yoksa bir dakikalığına mavi renk olmadığı zaman gökyüzünü hangi renge boyamak isteyeceğini bir düşünmeni tavsiye ederim. Aklına türlü türlü şeyler gelebilir ama bence seçimi bu kitabı hediye edeceğin çocuğuna bırakmalısın. Çocuğunun resme ilgi duymasını isteyen ve onu resim yapmaya teşvik etmeyi amaçlayan biriysen bu kitap aradığın eserlerden birisi olabilir.

Altın Kitaplar: Gökyüzünün Rengi – Peter H. Reynolds

Tutum Her Şeydir – Jeff Keller

Tutum Her Şeydir liderlik üzerine yazılmış bir kişisel gelişim kitabıdır. Bu kitabın amacı insanın içerisinde bulunan potansiyeli açığa çıkartarak hayatının kontrolünü ele almasını sağlamaktır. Bunun için kitabın içerisinde kullanıcının kolaylıkla takip edebileceği bir biçimde bölümlere ayrılmış dersler ve öğretiler vardır.

Kişisel gelişim kitaplarını her zaman ikiye ayırırım; birinci kitaplar insana yol gösterirler ve hayat koşullarına uygun şekilde onları harekete geçirmek için uğraşırlar. İkinci kitaplar ise sadece ama sadece yapılacak tek şey sunup okuyucuyu bir şeyler yapmaya zorlarlar. Bu kişisel gelişim kitabı birinci kitaplar olarak adlandırdığım kategorinin içerisinde yer almaktadır ve okuyucusuna değer katabilmektedir.

Beyaz Yayınları: Tutum Her Şeydir – Jeff Keller

1 2 3 – Jane Foster

1 2 3 anaokulu veya öncesi yaşlarında bulunan çocukların öğrenimine destek olabilecek bir kitaptır. Bu kitabın amacı adından anlaşılabileceği gibi çocuklara saymayı öğretebilmektir. Bunun için içerisinde türlü türlü ilgi çekici ve rengarenk çizimler yer almaktadır.

Her zaman roman önerecek değilim. Çocuklar için güzel bir kitap önermek istedim. Eğer çocuğunun gelişimine erken yaşta katkı sağlamak istiyorsan onu ilgi çekici bir biçimde eğitici kitaplarla tanıştırmayı düşünmelisin. Çocuğunun rakamları öğrenip sayabilme becerisini erkenden kavramasını istiyorsan bu kitabı ona ufak bir hediye olarak almayı düşünebilirsin.

Redhouse Kidz Yayınları: 1 2 3 – Jane Foster

Bu haftanın okunmaya değer diğer kitapları

Yazının çok uzun olmaması ve seni çok fazla rahatsız etmemesi için bu kitaplara detaylıca değinmek istemedim. Aşağıdaki kitapların her birisi bu hafta okuma listene dahil edebileceğin ilgi çekici eserlerdir. Sadece, bu kitapların genel olarak yukarıdakiler kadar kaliteli olmamasından ötürü onlara burada yer vermek istedim.

No Kitap Yazar
11 Sensiz Yaz Olmaz Jenny Han
12 Yedi Harika 2: Babil’de Kayıp Peter Lerangis
13 A Takımı 3 Gülten Dayıoğlu
14 Bir Penguenin Dertleri Lane Smith
15 Limon ile Zeytin: Balon Hırsızı Salih Memecan
16 Cesaretin Varsa Oku Kayahan Demir
17 Profesör Moriarty: Karanlık Sokağın Dehası Kim Newman
18 Hay Sultan Nuriye Çeleğen
19 Hayyam Sadık Yalsızuçanlar
20 Deadpool X: Dracula Gerry Duggan
21 İnsomnia Cafe M. K. Perker
22 Akılcı Yaşam Kılavuzu Albert Ellis
23 Sefer Murat Başekim
24 Yürüdüm Yanında Yağmurun Oya Uysal
25 Kaleyi Tutsa Gol Ahmet Efe
26 Marge ve Korsan Bebek Isla Fisher

Bu hafta okuman için önerebileceğim kitaplar şimdilik bunlardan ibaret. Hafta içerisinde keşfettiğim yeni kitaplar olursa hafta bitene kadar buraya eklemeyi düşünüyorum. Eğer önerilerin varsa ve okuyan kişiye katkı sağlayacağına inandığın eserler bulunuyorsa bunları yorum yaparak bana ulaştırabilirsin.

Kaan Karadeniz

28 yaşındayım. Yüksek lisans öğrenimini "Bilgi ve Belge Yönetimi" bölümünde sürdürmekteyim. Psikolog veya terapist değil, araştırmacıyım. Başarının çaba ile doğru orantılı olduğuna inanlardanım.

You may also like...

6 Responses

 1. Mustafa CAMBAZ dedi ki:

  Bende aynı şekilde kitap okumayı sevmiyordum. Askerde hayatımda hiç okumadığım kadar kitap okudum. Özellike Sheclock Holmes ve türevleri çok etkiledi beni, yazınız çok güzel teşekkürler

 2. Yasin Ergül dedi ki:

  Bana da bir kitap önerebilir misin? 🙂 Ama karşınızda kitap okumayı sevmeyen defalarca kitaba başlayıp yarıda bırakmış biri var buna göre önerirseniz süper olur. Film türünde bilim kurgu seviyorum kitap türünde de şöyle kafa yakan bir kitap olabilir, çok makbule geçer gri bey 🙂

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba,

   Değerli yorumun için teşekkürler. Bilim kurgu romanı olup hikayesiyle bir filmi andıran James Patterson’ın Melek Deneyi isimli eserini okumanı öneririm. Bunun dışında Marissa Meyer’in Cinder isimli romanı ve Marie Lu’nun Efsane isimli romanı diğer önerilerim arasında yer alır. Bu kitapları okurken çok fazla sıkılacağını düşünmüyorum. Eğer olur ya sıkılırsan bu durumda klasik eserlerle başlaman çok daha doğru olur. Keyifli okumalar dilerim…

Yorum yapıp katkı sağla...