Bu hafta ne okumalıyım? #13

Kitap tavsiyeleri serisinin on üçüncü parçasından herkese merhaba. Bir yandan en iyi kitapları arayıp yeni yeni okuma listeleri oluşturmaya çalışırken diğer yandan yeni çıkmış kitaplara göz atmak için çabalıyorum. Bu haftanın en okunabilir ve en kaliteli kitaplarını bir araya getirmek için çaba gösterirken büyük bir keyif aldığımı söyleyebilirim. Şimdiden keyifli okumalar dilerim.

Bu haftaki listede özel olarak ön plana çıkartmaya çalıştığım bir kitap olmadı. Seçim yaparken kitapları özellikle hikayelerine ve okunabilirlik durumlarına göre değerlendirmeye çalıştım. Bu listeye göz atmadan yeni çıkan kitaplar arasından bir seçim yapmanı önermem. En azından ilk on kitabın detaylarına bakarak kitaplar hakkında bilgi sahibi olabilirsin.

Bu haftaki kitap önerilerim neler?

Bu hafta liste birazcık uzun oldu. Yayıncılar başarılı bir haftayı geride bırakmışlar diyebilirim. Yeni çıkan pek çok eserin kaliteli olduğunu söylemeden edemeyeceğim. Tabi çıkan tüm yeni kitapları alıp bir listeye toplamam mümkün değil. Bu nedenle olabildiğince seçici davranarak bir liste oluşturmaya çalıştım. Bir mağazaya girip kitap almaya karar vermeden önce aşağıdaki listeyi baştan aşağı gözden geçirmeni öneririm.

Ayçöreği – Zeynep Sahra

Ayçöreği duygusal hikayeye sahip romantik bir kitaptır. Genç bir kız karşılık bulamadığı aşkın girdabında sürüklenirken önüne çıkan her fırsatı elinin tersiyle itmeye devam eder. Günün birinde, hiç beklemediği bir partide karşılaşacağı yüzle hayatı değişmeye başlayacaktır ama bu değişime mutluluk ile ayak uydurup uyduramayacağı belli değildir.

Okurken mutlu olabileceğin, biraz romantik ve biraz duygusal bir hikaye arıyorsan bu kitap sana hitap etmektedir. Kitabın yarım bırakıldığını en başından söylemeliyim. Devam etmek istiyorsan ikinci kitabı alıp okumalı ve yakaladığın mutluluğu sürdürmeye çalışmalısın.

Ren Kitap: Ayçöreği – Zeynep Sahra

Kefaret – Amy A. Bartol

Kefaret genç yetişkinlere hitap eden fantastik bir romandır. Doğaüstü evrende her şeyin yolunda gitmesi beklenemezdi. İki grup arasında çıkacak olan çatışmaya geçmişten gelen birinin katılmasıyla ortalığın daha fazla kızışacağını kestirmek de mümkün değildi. Geçmişten gelen davetsiz misafir herkesi şaşırtır ve aynı zamanda büyük bir savaşı başlatır.

Bu kitap büyük ve güzel bir serinin beşinci kitabı olma özelliğini taşır. Yani öncesinde diğer kitapları okumak gerekmektedir. Eğer serinin sıkı bir takipçisi durumundaysan veya doğaüstü fantastik kitaplardan hoşlanıyorsan bu seriye başlamayı düşünebilirsin.

Yabancı Yayınları: Kefaret – Amy A. Bartol

Ajin: Yarı İnsan, Cilt 8 – Gamon Sakurai

Ajin: Yarı İnsan korku ve fantastik temalı bir manga kitabıdır. Teröristlerin liderinin kafasında yine çılgınca planlar vardır. Ortalığı kasıp kavuracak şiddet ve yıkım planını uygulamaya koymak için en doğru anın gelmesini bekler. Ancak onu durdurmak için gönüllü olacak bir kahraman vardır. Soğukkanlılıkla hedefinin karşısında durmayı başardığında her şeyin seyri değişir.

Başarılı bir manga serisinin 8. cildi olan bu eseri okumak için elbette bir önceki ciltleri okuman gerekir. Hikayenin bütününde toplam 6 bölümü içeren bu cilt Kei’nin soğukkanlılıkla kötülerin karşısında durma macerasını en hiddetli biçimde devam ettirmektedir. Manga okumayı seven birisiysen bu kitabı okuyarak büyük bir keyif alabilirsin.

Gerekli Şeyler: Ajin: Yarı İnsan, Cilt 8 – Gamon Sakurai

Ninja Kaplumbağalar, Cilt 3 – Kevin Eastman

Ninja Kaplumbağalar, Cilt 3 fantastik bir çizgi romandır. Kahramanlarımız artık evsiz kalmışlardır. Süper kötü ikili Baxter Stockman ve Old Hob yaptıkları planla onları kanalizasyondaki evlerinden etmişlerdir. Üstelik bir tanesinin başına beklenmedik bir olay gelmiştir. Kahramanlarımız çaresizlikle bir çıkış kapısı ararken öncelikle başlarını sokabilecekleri bir yer bulmak zorundadırlar.

Ninja Kaplumbağalar denildiği zaman ben hiç düşünmeden ilgi gösterebilirim ama seni bilemem. Çizgi roman serisinin üçüncü kitabı olan bu eser kahramanlarımızın maceralarını en dramatik bir biçimde sürdürmelerine yardımcı olmaktadırlar. Ninja Kaplumbağalar ve çizgi romanlar hoşuna gidiyorsan bu kitabı mutlaka okumalısın.

Arka Bahçe Yayıncılık: Ninja Kaplumbağalar, Cilt 3 – Kevin Eastman

Kıyamet Meleği, Cilt 1 – Takaya Kagami

Kıyamet Meleği vampirlerle dolu fantastik bir dünyayı konu alan manga kitabıdır. Ölen her kişinin ardından gölgelerin ve karanlığın içerisinden yükselen vampirler insanlığı tehdit etmeye başlamışlardır. Yuichiro onların elinden kurtulup kraliyet ordusuna vampir avcısı olarak girme fırsatını bulur ama öncelikle tamamlaması gereken ürkütücü bir görev vardır.

Bugüne kadar pek çok manga okumuş biriysen yerel dilde henüz ilk cildi yayınlanacak olan bu kitabı kaçırmamalısın. Dünyanın kurtarılmaya ihtiyacı varsa elbet bir kahramanın çıkıp her şeyi düzeltmeye çalışacağı alışılmış bir hikaye olsa bile bu kitap söz konusu hikayeyi daha farklı bir biçimde anlatır. Manga okumak için yeni tatlar arıyorsan bu kitaba göz atmayı düşünebilirsin.

Kurukafa Yayınları: Kıyamet Meleği, Cilt 1 – Takaya Kagami

Buz ve Ateşin Dünyası – George R. R. Martin

Buz ve Ateşin Dünyası, fantastik hatta epik fantastik bir dünyayı anlatan kitaptır. Meşhur Game of Thrones serisinin geçmişine yönelik bir maceraya çıkmana yardımcı olacak bu eser ile tüm olayların perde arkasını daha net anlayabilirsin. Özellikle Westeros dünyasının tarihsel gelişimi hakkında bilgi almak istiyorsan bakman gereken en doğru eser budur.

Bu kitabı ana seriden ayrı tutmak gerekir çünkü seriye dahil edilmiş bir parça değildir. Bu esere bir tür kronolojik yapıt olarak bakmak çok daha doğru olacaktır. Game of Thrones dünyasında bilmediğim bir şey kalmasın diyorsan bu kitabı açıp içeriğine kapsamlı bir biçimde göz atabilirsin.

Akılçelen Kitaplar: Buz ve Ateşin Dünyası – George R. R. Martin

Bambu Sapı – Saud Alsanousi

Bambu Sapı, özellikle doğu kültürünü anlatan kültürel bir romandır. Kendini herhangi bir yere ait hissetmeyen bir adamın hayat hikayesini anlatır. Her gittiği yere uyum sağlayan, tıpkı şekil değiştiren bir varlık gibi biçim alan adamın tek amacı kendi kimliğini bulabilmesidir. Kendi kimliğini ararken başından geçenler ise bu kitabın içerisindedir.

Kültürel romanlar okumak yazıldıkları kültürleri anlamak için fazlasıyla önemlidir. Bu kitabı okurken belki dünyanın en özlü duygularını yaşama fırsatını elde edemeyecek olabilirsin ama Doğu kültürü, özellikle Arap kültürüyle ilgili çok fazla şey öğreneceğin kesindir. Kültürel roman okumak istiyorsan bu kitaba bir şans verebilirsin.

Eksik Parça Yayınları: Bambu Sapı – Saud Alsanousi

Gerçeğin Tokadı – Russ Harris

Gerçeğin Tokadı psikolojik bir kişisel gelişim kitabıdır. Bu kitap hayat boyunca başa çıkmak zorunda kalabileceğin onlarca farklı krize karşı nasıl hareket etmen gerektiğini sana anlatmaya çalışır. Başlangıcına kabullenmeyi ekleyen çözüm yöntemlerinin devamında ise kendi kendine söz verme gibi epey zorlayıcı bir pratik adım bulunmaktadır.

Kişisel gelişim kitaplarının yapısını bilirsin. Sürekli bir şeyler anlatılır ve sürekli bir şeyler yapman gerektiğinden söz edilir. Her şeyi yerine getirmeyi başardığın zaman ise hayatta sahip olmak isteyeceğin her şeye sahip olabileceğini vaat ederler. Bu kitap hepsinden farklıdır çünkü böyle bir şey olamayacağını bir tokat gibi yüzüne vurur. İşe yarar bir kişisel gelişim arıyorsan bu kitaba göz atabilirsin.

Litera Yayıncılık: Gerçeğin Tokadı – Russ Harris

Bugüne Dek Yaşamış Herkesin Kısa Bir Tarihi – Adam Rutherford

Bugüne Dek Yaşamış Herkesin Kısa Bir Tarihi bilim ve tarihi kapsayan ender eserlerden birisidir. Bu kitabın konusu tamamen insanın genleri yani bir bakıma özüdür. Geçmiş ile bugünün bağlantısını kurabilmek için çoğu zaman okunmaya çalışan DNA moleküllerini bu eser farklı bir biçimde ele almıştır. Sonucunda ise insanın yeni şeyler keşfetmeyi başarabileceği bir eser ortaya çıkmıştır.

Bilim merkezli kitapları okumak kesinlikle büyük bir ilgi gerektirir. İşte bu kitapta söz konusu ilgiyi sağlayacak olan şey insanın kendisidir. Genetik biliminde yaşanan gelişmeler, tarihsel devinim ve beraberinde insanlığın geldiği nokta konusunda bilgi sahibi olmak istiyorsan bu kitap tam sana göredir. Genetik ve insanlık tarihi ilgi duyduğun bir konuysa bu kitabı vakit kaybetmeden okumalısın.

İndigo Kitap: Bugüne Dek Yaşamış Herkesin Kısa Bir Tarihi – Adam Rutherford

Kara Delikler – Stephen Hawking

Kara Delikler tamamen bilimle ilgili bir kitaptır. Ünlü bilim insanı Stephen Hawking’in BBC Reith Dersleri kapsamında anlattıklarının kitaplaştırılmış halidir. Stephen Hawking bu dersler kapsamında evrenin en gizemli unsurundan kara deliklerden söz etmiştir. Ona göre kara deliklerin gizemini çözmek evrenin gizemini çözmekle eşdeğerdir.

Bilim kitabı okumak istiyorsan ve bunun tek bir konuya odaklı olmasını istiyorsan bu kitaba göz atmayı düşünebilirsin. Bu kitap evrenin sırları, evrenin işleyişi, evrende bulunan pek çok farklı unsurun insanlığa olan etkisi gibi çeşitli konularda bilgi alabileceğin bir eserdir. Özellikle Stephen Hawking gibi evrenin tüm gizeminin kara deliklerde saklı olduğunu düşünüyorsan bu kitabı mutlaka okumalısın.

Alfa Yayıncılık: Kara Delikler – Stephen Hawking

Bu haftanın okunmaya değer diğer kitapları

Yazının çok uzun olmaması ve seni çok fazla rahatsız etmemesi için bu kitaplara detaylıca değinmek istemedim. Aşağıdaki kitapların her birisi bu hafta okuma listene dahil edebileceğin ilgi çekici eserlerdir. Sadece, bu kitapların genel olarak yukarıdakiler kadar kaliteli olmamasından ötürü onlara burada yer vermek istedim.

No Kitap Yazar
11 Ritmi Aksak Kalbim R. S. Grey
12 Şans Karin Kingsbury
13 Ölüm Yarışı John Dixon
14 Batının Doğusu: Öykülerde Bir Ülke Miroslav Penkov
15 Başlangıç Dan Brown
16 Aşk ve Dondurma Jenna Evans Welch
17 Ricardo Reis’in Öldüğü Yıl Jose Saramago
18 En Kahraman Rıdvan Bülent Arabacıoğlu
19 Füreya Ayşe Kulin
20 Kırgınlık Nihan Kaya
21 Yüzünüz Kuşlar Yüzünüz Cemil Kavukçu

Bu hafta okuman için önerebileceğim kitaplar şimdilik bunlardan ibaret. Hafta içerisinde keşfettiğim yeni kitaplar olursa hafta bitene kadar buraya eklemeyi düşünüyorum. Eğer önerilerin varsa ve okuyan kişiye katkı sağlayacağına inandığın eserler bulunuyorsa bunları yorum yaparak bana ulaştırabilirsin.

Kaan Karadeniz

28 yaşındayım. Yüksek lisans öğrenimini "Bilgi ve Belge Yönetimi" bölümünde sürdürmekteyim. Psikolog veya terapist değil, araştırmacıyım. Başarının çaba ile doğru orantılı olduğuna inanlardanım.

You may also like...

Yorum yapıp katkı sağla...