Bu hafta ne okumalıyım? #12

Kitap tavsiyeleri serisinin on ikinci parçasından herkese merhaba. Bu ara çok fazla liste paylaşmama rağmen henüz yorulmuş değilim. Bu haftanın en okunabilir ve en kaliteli kitaplarını bir araya getirmeye çalıştım. Yeni çıkan kitaplara daha fazla öncelik tanıdığımı söylemeliyim. Şimdiden keyifli okumalar dilerim.

Bu haftaki listeyi tamamen yeni kitaplara ayırdım diyemem ama ağırlıklı olarak yeni kitaplara yer verdim. Seçim yaparken tek kriterim kitapların okunabilir olmaları için belirli bir kaliteye sahip olmaları oldu. Bu listeye göz atmadan yeni çıkan kitaplar arasından bir seçim yapmanı önermem. En azından kitaplar hakkında bilgi sahibi olmuş olursun.

Bu haftaki kitap önerilerim neler?

Bu haftaki listede az kitap yer almasının sebebi ben değilim maalesef. Bunun sebebi yayınlanan kitaplar arasından seçebilecek kaliteli eserlerin azlığıdır. Aşağıdaki kitapların her birisi okunabilir kalitede olan, vakit ayırmaktan büyük keyif alacağın ve en önemlisi okuduktan kitaplarını güzel bir tebessümle kapatacağın kitaplardır. Her ne kadar bu sefer liste kısa olsa bile hazırsan bu haftaki kitap tavsiyeleri listemi gözden geçirmeye başlayabilirsin.

Titan’a Saldırı 18 – Hajime İsayama

Titan’a Saldırı 18 fantastik temalı bir manga serisinin 18. cildidir. Mükemmel seride macera son hızıyla devam ederken hayatta kalmayı başaran birlik kraliyeti tahtından etmeyi başarmıştır. Ekibin artık yeni bir hedefi vardır; Eren’in sahip olduğu güçten yararlanarak Maria Duvarı’nı ele geçirmek istemektedir. Ancak duvarın ardında bekleyen çok güçlü düşmanlarla yüzleşmek sanıldığı kadar kolay olmayacaktır.

Tartışmasız bir biçimde en başarılı manga serilerinden birisi olan bu seriyi okurken her okuyucu büyük bir keyif almaktadır. Seri yakaladığı ivmeyi kaldığı yerden devam ettirmekte ve okuyucusunun beklentilerini karşılamaya devam etmektedir. Seriyi anime olarak takip ediyor olsan bile her şeyi daha iyi özümseyebilmek için bu kitabı okumayı düşünebilirsin.

Gerekli Şeyler: Titan’a Saldırı 18 – Hajime İsayama

Kayıp Cumhuriyet – Lawrence Lessig

Kayıp Cumhuriyet politika ve ekonomi merkezli bir değerlendirme kitabıdır. Eserde Amerikan Kongresinin para karşısında çözülmeye başladığı ve bir nevi paraya teslim olduğu yönünde bir tez bulunmaktadır. Yazar bununla yetinmeyip aynı zamanda bu kırılmanın önüne geçebilmek için yapılması gerekenleri ortaya sunmuştur.

Amerika Birleşik Devletleri çok büyük bir ülke olsa dahi kendi içlerinde sorunlarının olduğunu kabul etmek gerekir. Bu kitap o sorunlardan en ciddisine ve hatta belki en can yakıcı olanına değinmektedir. Ekonomi ve politika merkezli kitaplar okumak hoşuna gidiyorsa bu kitabı mutlaka okumalısın.

Hece Yayınları: Kayıp Cumhuriyet – Lawrence Lessig

Şehvet – Geneva Lee

Şehvet yetişkinlere hitap eden romantik ve biraz da erotik bir kitaptır. Karanlık geçmişe sahip iki kişinin birbirine karşı duydukları çekime karşı yenik düşmeleriyle başlayan hikaye onları birbirlerini kırıp dökmeye kadar sürükleyebilecek potansiyele sahiptir. Ancak romantizmin doruklarında yaşanacak olan aşk her şeyi tamir etmek için kollarını sıvadığı zaman artık geri adım atım atmak çok zordur.

Romantik ve bir o kadar erotik serinin ikinci kitabı olan bu eser serinin taşıdığı dokuyu başarılı bir biçimde sürdürmektedir. Mutluluğu, öfkeyi, aşkı, romantizmi ve korkuyu aynı anda yaşatabilecek bir hikaye bulmanın çok kolay olmadığını söyleyebilirim. Erotizme kayan romantik eserler okumak hoşuna gidiyorsa bu kitabı okumanı tavsiye edebilirim.

Pay Yayınları: Şehvet – Geneva Lee

Kısa Amerika Birleşik Devletleri Tarihi – James West Davidson

Kısa Amerika Birleşik Devletleri Tarihi adından anlaşılabileceği gibi bir tarih kitabıdır. Bu kitabı özel kılan ise birbirinden farklı gibi görünen insan topluluklarının özgürlük ve eşitlik bayrağı altında bir araya toplanmalarına ışık tutmasıdır. Bu eser, dünyanın en büyük devletlerinden birisinin kuruluşuna tanıklık etmek isteyenlere hitap eden bir kitaptır.

Dünyanın süper gücünün tarihinde yer alan en önemli kişiler hakkında bilgi verir. Tüm bu insanların etrafında şekillenen hikayeler bu büyük devletin kuruluşuna birer tuğla eklemiştir. Amerikan tarihine meraklı biriysen ve düzinelerce kitap okumak istemiyorsan bu kitap ihtiyacını karşılayacaktır.

Say Yayınları: Kısa Amerika Birleşik Devletleri Tarihi – James West Davidson

Bu hafta okuman için önerebileceğim kitaplar şimdilik bunlardan ibaret. Hafta içerisinde keşfettiğim yeni kitaplar olursa hafta bitene kadar buraya eklemeyi düşünüyorum. Eğer önerilerin varsa ve okuyan kişiye katkı sağlayacağına inandığın eserler bulunuyorsa bunları yorum yaparak bana ulaştırabilirsin.

Kaan Karadeniz

28 yaşındayım. Yüksek lisans öğrenimini "Bilgi ve Belge Yönetimi" bölümünde sürdürmekteyim. Psikolog veya terapist değil, araştırmacıyım. Başarının çaba ile doğru orantılı olduğuna inanlardanım.

You may also like...

Yorum yapıp katkı sağla...