Bu hafta ne okumalıyım? #11

Kitap tavsiyeleri serisinin on birinci parçasından herkese merhaba. Bayram vesilesiyle listeyi biraz genç yayımladım ama yayımlamamış olmaktan iyidir diye düşünüyorum. Listenin bu yeni halinde bir de değişikliğe gittim. Bazıları için kitap tavsiyeleri çok az kalıyormuş ve buna da kendi halimce bir çözüm getirmeye çalıştım.

Bu haftaki listeyi tamamen yeni kitaplara ayırdığımı söyleyemem. Bu haftaki listede daha önce çıkmış olan kitaplar ve bazı klasikler yer almaktadır. Bu kitapları tavsiye etmeden bir kitap listesi oluşturmanın yanlış olacağını düşündüğümden melez bir çalışma yapmadan önce böyle bir şey denemek istedim.

Bu haftaki kitap önerilerim neler?

Bu haftaki listenin neredeyse tamamı kurgusal eserlerden oluşmaktadır. Teorik ve bilgiye dayalı eserleri bu hafta biraz es geçtim çünkü onları incelemek için yeterli vakte sahip değildim. Bu haftada listede yer alan kitapların hepsi birbirinden keyifli hikayelere ve anlatımlara sahiptir. Okumak için hangisini seçersen seç pişman olmayacağından emin olabilirsin.

Cennetin Doğusu – John Steinbeck

Cennetin Doğusu isimli bu kitap tarihsel romanlar arasında kendisine kolayca yer bulabilen kaliteli bir eserdir. Yazarın en bilindik ikinci eseri olma özelliğine sahiptir ama konusu fazlasıyla ilgi çekicidir. Bir vadide yaşayan iki ailenin kaderine mercek tutarak hikayesini geliştiren kitap aynı zamanda insanın kimliğine ışık tutmaktadır.

Kitabın en önemli sırrı yazarın kendi ailesinin geçmişini anlatmasıdır. Eserin zaman zaman olayların yavaş ilerlediği ama okuma isteğinin hiç azalmadığı gitgide genişleyen bir yapısı vardır. Bir okuyucu olarak baştan sona okumaktan büyük bir keyif alacağın kitap arıyorsan doğru kitapla tanıştığından emin olabilirsin.

Sel Yayıncılık: Cennetin Doğusu – John Steinbeck

Oz Büyücüsü – L. Frank Baum

Oz Büyücüsü isimli bu kitap maceralarla dolu bir çocuk kitabıdır. Her ne kadar çocuklara hitap eden bir kitap olsa bile herkes tarafından keyifle okunabilir. Kitapta, yaşanan büyük bir felaketten sonra kendilerini Oz adından bir başka diyarda bulan Dorothy ve onun sadık dostu Tot isimli köpeğin başından geçenler anlatılır.

Kitabın anlatım dili oldukça basit olduğundan eser bir çırpıda okunabilecek niteliktedir. Çocuklar için yol gösterici, eğitici ve öğretici nitelikte bir kitap olduğu akıllardan çıkmamalıdır. Maceraları seven, bir oradan bir oraya koşuşturan kahramanlara eşlik etmek isteyen biriysen bu kitap tam sana göre diyebilirim.

Epsilon Yayınevi: Oz Büyücüsü – L. Frank Baum

Çalıkuşu – Reşat Nuri Güntekin

Çalıkuşu isimli bu kitap edebiyat klasiklerimiz arasında yer alan romantik bir eserdir. Bundan yıllar yıllar önce yeşil kapağını aralayıp okurken dahi klasiklere olan ilgimi belli etmiş birisiydim. Bu kitapta İstanbul gibi büyük bir şehirde gayet iyi bir biçimde eğitim almış bir kadının Anadolu köylerine öğretmen olarak gitmesiyle başından geçenler konu edinilir.

Duygu yüklü bir kitap olmasını bir kenara bırakırsak kitabın en önemli özelliği kendi ayakları üzerinde durmaya gayret gösteren bir kadının varlığıdır. Pozitif ayrımcılık gibi türlü türlü işlere bulaşarak bunu anlatmayacağım ama ülkemizin kültürel durumunu gözünün önüne getirdiğin zaman bunun ne denli önemli olduğunu kavrayabilirsin. Bu kitabı öncelikle tüm kadınlara, daha sonra romantik yerel hikaye okumak isteyen herkese tavsiye ederim.

İnkilap Kitabevi: Çalıkuşu – Reşat Nuri Güntekin

Cadılar – Roald Dahl

Cadılar isimli bu kitap aslında çocuklara hitap eden fantastik bir hikayedir. Adından belli olabileceği gibi kitabın ana teması edebiyatın vazgeçilmez fantastik canlısı cadıdır. Hayal gücünün ötesine geçip çocuklara bambaşka bir hikaye kurgulayan bu eser yetişkinlerin de ilgisini çekebilecek güzelliktedir.

Kitapta genç bir kahraman ve ona eşlik eden ruhani bir dost vardır. Bu ikisinin yaptıkları en iyi iş ise çıkıp geldikleri yer belli olmayan ve tahmin edilemeyen cadılara karşı savaşmaktır. Okuması keyifli, sürükleyici ve macera dolu bir hikaye arıyorsan bu kitap tam sana göre diyebilirim.

Can Çocuk Yayınları: Cadılar – Roald Dahl

Küçük Cadı – Otfried Preusslar

Küçük Cadı isimli bu kitap fantastik bir çocuk kitabıdır. Diğer cadılara göre henüz küçük sayılan bir cadının kendini ispat etme çabası eserin ana konusudur. Bu ispat çabaları ardı arkası kesilmeyen denemeleri içerdiğinden okuyucuya keyifle maceralara eşlik etmek kalmaktadır.

Küçük yaşta olan cadının tek ama tek hedefi her yıl düzenli olarak gerçekleştirilen büyük cadı balosuna katılmaktır. Bu baloya katılmak için iyi bir cadı olmaya çalışırken aslında okuyucusuna başarının çabayla doğru orantılı olduğunu anlatmaya çalışır. Çocuklar için keyifli ve öğretici olan bu kitap aynı zamanda fantastik hikayeler okumak isteyen yetişkinlerin de ilgisini çekebilir.

Çizmeli Kedi: Küçük Cadı – Otfried Preusslar

Gizli Bahçe – Frances Hodgson Burnett

Gizli Bahçe isimli bu kitap çocuklara ve genç yetişkinlere hitap eden fantastik bir hikayeye sahiptir. Yetim kalmış olan bir kız çocuğu hayatını devam ettirmek için amcasının evine geldiğinde buranın sırlarla dolu bir yer olduğunu keşfeder. Kahramanımızın yüzlerce odası olan bu büyük malikanede duyduğu ağlama sesi aynı zamanda o büyük maceranın başlaması anlamına gelir.

Kitap baştan sona hikayesini geliştirip genişleterek ilerler. Karakterler akıllı ve güçlü kişilerden oluşturulduğundan her türlü zorluğun üstesinden gelmek için mükemmel bir çaba gösterip keşfedilen gizli bahçenin hayat bulmasına yardımcı olmak isterler. Okuyucu olarak bizlere kalan ise bu azimli maceranın bir parçası olarak neler olup biteceğini takip etmektir.

Can Çocuk Yayınları: Gizli Bahçe – Frances Hodgson Burnett

Güç Kimin Elinde? – Noam Chomsky

Güç Kimin Elinde? isimli bu kitap listedeki diğer kitaplardan birazcık farklıdır. Politik bir eser olmasının yanında bugünün küresel dünyasında neler olup bittiğini anlamana yardımcı olacaktır. Gerçekten kimin dünyayı yönettiğini merak ediyorsan bulgular ve teori yorumlamaları eşliğinde bunu öğrenmeye çalışabilirsin.

Amerika Birleşik Devletleri, onun en büyük ekonomik rakibi Çin, gerilerden bir kitle halinde gelen Avrupa, dünyayı tehdit eden nükleer silahlanma ve daha pek çok konu bu kitapta ele alınmıştır. Uluslararası ilişkiler açısından ülkelerin konumlarını daha net bir biçimde öğrenmek istiyorsan bu kitap tam sana göre diyebilirim. Büyük bir keyifle okuyabilir ve politika bilgine kaliteli bilgiler kazandırmayı başarabilirsin.

İnkilap Kitabevi: Güç Kimin Elinde? – Noam Chomsky

Anna ve Fransız Öpücüğü – Stephanie Perkins

Anna ve Fransız Öpücüğü isimli bu kitap genç yetişkinlere hitap eden modern ve romantik bir eserdir. İyi bir işe ve eğitime sahip olan kadının ayağına kendi ülkesinden Paris’e uçup gitmek ve burada eğitimini güçlendirme fırsatı gelir. Bu fikir akıllı ve çekici bir kişi olan onunla tanışana dek aklından çıkmasa bile artık hayatın akışı çok daha farklı bir yöne doğru gitmektedir.

Genç yetişkinlere hitap eden bu hikayede hemen hemen pek çok şey vardır. Romantizm, aşk, yoğun duygular, mizah ve aşılması gereken türlü türlü engeller. Her şeyin o malum yere, o son öpücüğe çıkması okuyucunun en büyük beklentisi olsa bile bu kolay kolay gerçekleşecek bir şey değildir. Okurken seni rahatlatacak, romantizme doyup keyifle sayfaları karıştırmayı başaracağın bir kitap arıyorsan bu kitaba mutlaka şans vermelisin.

Yabancı Yayınları: Anna ve Fransız Öpücüğü – Stephanie Perkins

Kelebek ile Keman – Kristy Cambron

Kelebek ile Keman isimli bu kitap romantik bir tarihsel roman olma özelliğini taşır. Bir kısmı İkinci Dünya Savaşı döneminde geçen hikayesi en karanlık yerlerde bile bir umudun ortaya çıkabileceğini göstermektedir. Eserde, kemanıyla pek çok kişinin hayata tutunmasına yardımcı olan bir kemancının kendini bir anda esir kampında bulmasıyla gelişen olaylar anlatılır.

Nefis bir hikayeye sahip olduğunu içtenlikle dile getirebileceğim bu hikaye ölüm kampına düşmek pahasına bir arkadaşına yardım etmeyi göze alan bir kemancının yaşama umudundan bahsediyormuş gibi görünse bile aslında pek çok şeye ışık tutmaktadır. Anlatılanların gerçek olup olmadığını bilmemekle beraber gerçekliğe yakın olduğunu söyleyebilirim. Tarihsel romanlardan hoşlanan herkesin ama herkesin bu kitabı okumasını öneririm.

Arkadya Yayınları: Kelebek ile Keman – Kristy Cambron

Küçük Kadınlar – Louisa May Alcott

Küçük Kadınlar isimli bu kitap genç yetişkinlere hitap eden tarihsel bir romandır. Eser bir ailenin ve onların yakın dostlarının yaşam hikayesini konu almaktadır. Büyüme çağındaki dört kız kardeşin büyük bir savaş sonrasında başından geçenleri okurken karşılaştıkları zorluklara rağmen azimle hayatlarını sürdürme çabalarını okumaktan büyük bir keyif alabilirsin.

Modern kitapları göz önünde bulundurduğun zaman hikayenin birazcık yavaş aktığını görebilirsin. Bu senin için büyük bir problem teşkil etmez çünkü sahip olduğu fantastik karakterler bu eksikliği kapatmaktadır. Okurken iyi vakit geçireceğin bir klasik arıyorsan bu kitabı mutlaka okumalısın.

Epsilon Yayınevi: Küçük Kadınlar – Louisa May Alcott

Okumaya değer diğer kitap önerileri

Yazının çok ama çok uzun olmaması için bu kitaplara detaylıca değinmek istemedim. Aşağıdaki kitapların her birisi okumaya değer kalitede kitaplardır. Her birinin yanında kitabın hangi türde olduğuna yönelik bilgiler bulunmaktadır. Bu kitaplar hakkında daha detaylı bilgi edinmek istiyorsan yorum yapabilirsin.

  1. Dünya TarihiClive Ponting, Tarih
  2. ParazitJessica Shivington, Distopya
  3. Aldatıcı Öpücük Mary E. Pearson, Fantastik
  4. Asla AslaTarryn Fisher, Romantik
  5. Gül CemiyetiMarie Lu, Fantastik
  6. RomantikaTurgut Özakman, Romantik

Bu hafta okuman için önerebileceğim kitaplar şimdilik bunlardan ibaret. Hafta içerisinde keşfettiğim yeni kitaplar olursa hafta bitene kadar buraya eklemeyi düşünüyorum. Eğer önerilerin varsa ve okuyan kişiye katkı sağlayacağına inandığın eserler bulunuyorsa bunları yorum yaparak bana ulaştırabilirsin.

Kaan Karadeniz

28 yaşındayım. Yüksek lisans öğrenimini "Bilgi ve Belge Yönetimi" bölümünde sürdürmekteyim. Psikolog veya terapist değil, araştırmacıyım. Başarının çaba ile doğru orantılı olduğuna inanlardanım.

You may also like...

Yorum yapıp katkı sağla...