Bu hafta ne okumalıyım? #10

Kitap tavsiyeleri serisinin onuncu parçasından herkese merhaba. Bayram tatiline huzurlu bir giriş yapacağımız şu günlerde uzun tatilin keyfini çıkartmak için herkesin sahillere akın etmesini beklememek lazım. Kendi evinde kafa dinleyecek olanların en iyi dostları yalnızlık makamının şahitleri kitaplar olacaktır. Eğer vakit ayırırsan bu yazıdan keyifli vakit geçirmene yardımcı olacak iyi kitap tavsiyeleri elde edebilirsin.

Bu haftaki listeyi her zaman olduğu gibi çoğunlukla önceki hafta yayınlanan kitaplar içerisinden yaptığım seçimlerle oluşturdum. Henüz içinde bulunduğumuz haftada yayınlanan kitapların neler olduğunu bilmiyorum. Nasip olursa bunları gelecek hafta inceleme fırsatım olacak ve aralarından en iyi kitapları seçip seninle buluşturmayı deneyeceğim.

Bu haftaki kitap önerilerim neler?

Bu haftaki listede geçen haftakine benzer şekilde kurgusal eserlerin yoğun olduğunu belirtmeliyim. Bu kitapları almaya çalışırsan eğer muhakkak çeşitli kitapçıların yaptıkları kampanyaları incelemeyi düşünmelisin. Burada yer alan bağlantılar yazının yazıldığı tarihte en uygun fiyatı sunan kitap satıcılarına ait bağlantıları içerir. Şimdi izninle yazıyı seninle baş başa bırakıyorum. Umarım önerilerimi beğenir ve aradığın tarzda kitaplarla buluşmayı başarabilirsin.

Gerçek Aşk – John Marrs

Gerçek Aşk isimli bu kitap gerilim ve romantizm karışımı bir kitaptır. Yazarın ilk kitabı olmasına rağmen son derece iyi bir eserdir ve istenilen keyfi okuyucusuna sunmaktadır. DNA yoluyla ruh ikizini bulan bir dünyada yaşayan insanlar bu gerçekle yüzleştikten sonra geriye bakmadan kendilerini yeni bir maceraya atmaktan hiç çekinmezler.

Herkes ama herkes ruh ikizinin peşindedir. Sadece bu basit testi gerçekleştirerek dünyanın öbür ucunda yer alan ruh ikizini bulabilirsin ama onların sakladığı sırlarla tanışmak pek o kadar kolay olmaz. Ruh ikizini bulmak için yola çıkmış olan birkaç insanın başından geçenleri anlatan bu güzel romanı okuyarak iyi vakit geçirebilirsin.

Beyaz Baykuş Yayınları: Gerçek Aşk – John Marrs

İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar – Stefan Zweig

İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar isimli bu kitap tarihte yaşanmış olan belirli olayları kısaca ele alan bir kitaptır. Usta bir yazarından kaleminden çıkan bir eser olduğu için son derece değerlidir. Tarihte yaşanmış olan en önemli olayların altında imzası olan kişileri ve ilgili olayları kısaca ele alırken okuyucusuna bilgi birikimini yükseltecek kaliteli bilgiler sunar.

Belki tahmin ediyorsundur. Tarihte yaşanmış olan binlerce önemli olay bulunur ama bazıları bu binlercesinin önüne geçer. Sadece bir saniye içerisinde alınan karar tarihin ve insanlığın seyrini değiştirmeye yetmiştir. Bu tür on iki farklı olayı kısa ama öz bir biçiminde ele alan eseri okurken bu bilgilerle bugüne kadar neden tanışmadığını düşünmeye başlayabilirsin.

Can Yayınları: İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar – Stefan Zweig

Süt ve Bal – Rupi Kaur

Süt ve Bal isimli bu kitap esasında feminizm odaklı bir kitaptır. İçerisinde hayatta kalma çabalarına yönelik şiirler yer alır. Şiddet, kötüye kullanma, aşk ve kayıplar gibi birbirinden farklı durumları barından şiirlerin dönüp dolaşıp geldiği nokta aynıdır. Dört farklı bölüme ayrılan kitabın her bölümünde farklı bir mesele ele alınır.

Duygu yüklü ve cesurca işlenmiş olan mısralarla karşılaştıktan sonra bir sonraki sayfayı çevirmek çok zor olmayacaktır. Kelimelere yüklenen anlamları anlamak için büyük bir düşünür olmaya da gerek yoktur ama kelimelerin üzerinde ne kadar fazla durursan okumanın keyfi bir o kadar artmış olacaktır. Şiirden hoşlanıyorsan ve feminizm odaklı eserler hoşuna gidiyorsa bu kitabı mutlaka okumalısın.

Pegasus Yayınları: Süt ve Bal – Rupi Kaur

Kuş – Crystal Chan

Kuş isimli bu kitap genç yetişkinlere hitap eden gerçekçi kurguya sahip bir eserdir. Jewel ağabeyinin kuş gibi uçacağını düşünüp bir yamaçtan atlayıp öldüğü gün dünyaya gelir. Çocukluğunu sessiz ama sırlarla dolu bir evde geçirir. Ancak kasabaya yeni gelen biriyle tanıştığında evdeki sırların dışarı çıkma vakti gelmiştir.

Son derece ilgi çekici olan hikayesiyle dikkat çeken bu kitap akıcı bir biçimde okunabilecek hatta bir çırpıda bitirilebilecek bir kitaptır. Aşkın ve kayıpların bir arada olduğu hikayesinin en önemli özelliği ise hiç kuşkusuz zamanı geldiğinde bir arada olmanın gerekliliğini en akıllıca bir biçimde okuyucuya sunmasıdır. Boş vakitlerini bir kitabın hikayesine dalıp giderek geçirmek istiyorsan bu kitaba bir şans vermeni öneririm.

Epsilon Yayınevi: Kuş – Crystal Chan

Futbol Taktikleri Tarihi – Jonathan Wilson

Futbol Taktikleri Tarihi isimli bu kitap seni futbol seyircisi olmaktan çıkartıp taktiksel bir dehaya dönüştürecektir. Şaka, şaka ama bu kitap futbolda uygulanan taktikleri anlayıp yorumlama konusunda senin daha donanımlı olmanı sağlayacaktır. Evde, sokakta veya kahvede en çok tartışılan konulardan birisi olan futbolla ilgili son sözü söylemek istiyorsan söz konusu kitap sana bu fırsatı tanıyacaktır.

Dünden bugüne futbolun taktiksel gelişiminin ne denli farklı olduğunu keşfetmek istiyorsan bu kitabı açıp okuyabilirsin. Belki bir futbol tutkunu olarak 4-4-2 taktiğinin her şeyin temeli olduğunu düşünebilirsin ama bu kadar keskin düşüncelere sahip olmamanı öneririm. Futbol dünyasının tarihsel gelişimine göz atmak için can atıyorsan bu kitabı mutlaka okumalısın.

İthaki Yayınları: Futbol Taktikleri Tarihi – Jonathan Wilson

Yatağını Topla – William H. McRaven

Yatağını Topla isimli bu kitap başlangıçta çok farklı çağrışımlar yapabilir ama aslında bir kişisel gelişim kitabıdır. Kitapta anlatılanlara göre dünyanı değiştirmek istiyorsan ilk olarak yatağını toplamakla işe başlamalısın. Okuyucusuna hayatta karşılaşacağı zorlukları aşabilmek için çeşitli prensipler sunan kitabın en önemli özelliği pratiğe dönük olmasıdır.

Hızlı okunan, hızlı öğreten ve çok sıkıcı olmayan bir kişisel gelişim kitabı arıyorsan doğru yerdesin demektir. Bu kitap belirli prensiplere bağlı kalarak hayatta istediğin değişimi yapmanı sağlayacak ve en önemlisi uzun süredir peşinden koştuğun hedefi yerine getirmene yardımcı olacaktır. Sıradan olmayan bir kişisel gelişim kitabı okumak istiyorum diyorsan bu kitaba göz atabilirsin.

Pegasus Yayınları: Yatağını Topla – William H. McRaven

Bu hafta okuman için önerebileceğim kitaplar şimdilik bunlardan ibaret. Hafta içerisinde keşfettiğim yeni kitaplar olursa hafta bitene kadar buraya eklemeyi düşünüyorum. Eğer önerilerin varsa ve okuyan kişiye katkı sağlayacağına inandığın eserler bulunuyorsa bunları yorum yaparak bana ulaştırabilirsin.

Kaan Karadeniz

28 yaşındayım. Yüksek lisans öğrenimini "Bilgi ve Belge Yönetimi" bölümünde sürdürmekteyim. Psikolog veya terapist değil, araştırmacıyım. Başarının çaba ile doğru orantılı olduğuna inanlardanım.

You may also like...

Yorum yapıp katkı sağla...