Bu hafta ne okumalıyım? #1

Uzun zamandır elimde biriken kitap önerilerine uzun uzun bakıp düşünmekteyim. Bunları her gün yazmaya kalksam vaktin yetmeyeceğini düşündüğümden mutlaka bir çöz bulmam gerektiğine inandım. Çareyi haftalık kitap listesinde buldum diyebilirim. Artık sunacağım kitap tavsiyelerinin bir kısmını haftalık liste halinde seninle paylaşacağım.

Bu yeni paylaşım biçiminin benim açımdan avantajı elbette elimdeki tüm kitaplar için ayrı ayrı yazı oluşturmaktan kurtulmuş olmam. Okuyucu için en iyi avantajı ise her hafta yayınladığım kitap tavsiyelerine artık tek bir başlık altından ulaşabilecek olmasıdır. Ayrıca tek tek kitapları incelemeye çalışırken sahip olamadığım farklı kategorilerle ilgilenme fırsatına artık sahip olabileceğim.

Bu haftaki kitap önerilerim neler?

Bu hafta ilk hafta olma vesilesiyle listeyi biraz kabarık tutmaya çalıştım. Hemen hemen her alandan bir kitap bulma yoluna gittiğimi söylesem sanırım yalan söylemiş olmam. Her kitabı içeriğine göre ve okuyucuda yaratabileceği etkiye göz önünde bulundurarak değerlendirmeye çalıştım. Çok kolay değil ama eğer mükemmel olarak değerlendirilen bir eser bulmam durumunda ona ayrı bir başlıkta değineceğimi en başından belirtmeliyim.

Kozmos – Carl Sagan

Bu kitaba daha önce farklı bir listede yer vermiş olmama rağmen ilk hafta çok absürt öneriler sunmamak uğruna tekrar gündeme getirmek istedim. Carl Sagan‘ın evreni bize tanıtacak olan eserini okuyan her insan kendini ayrıcalıklı hissetmektedir çünkü pek çok kişinin aslında merak ettiği ama merak etmekten çekindiği uzay hakkında sayısız bilgi içerir.

Reşit Aşçıoğlu‘nun çevirisiyle Altın Kitaplar tarafından yayınlanan bu yapıt aslında bir televizyon dizisinden esinlenilmiştir. Televizyon dizisinin bir kitap haline dönüşmesi bilim alanında herkesin anlayabileceği dilde yazılmış bir eserin var olmasını sağlamıştır. Toplamda 13 bölümden oluşan eserin içerisinde uzay ve evren hakkında yok yoktur. Dilersen bu bölümleri İngilizce olarak aşağıda yer alan Google Kitaplar bağlantısından inceleyebilirsin.

Altın Kitaplar: Kozmos – Altın Kitaplar

Google Kitaplar’da Oku (İngilizce): Cosmos

Kara Kule: Silahşor – Stephen King

Stephen King denildiğinde akıllara gelen ilk şey Kara Kule serisi olmasa bile bu serinin başlangıç kitabı olan Silahşor fantastik edebiyattan hoşlanan herkesin okuması gereken bir eserdir. Vahşi batı temasıyla bilim kurgu temasını bir araya getirmeyi başarmış olan bir hikaye özellikle bu tür temalardan hoşlananları memnun edecektir. Kitabı okuduktan sonra serinin diğer kitaplarına göz atmak isteyeceğinden eminim.

Gönül Suveren‘in çevirisiyle Altın Kitaplar tarafından yayınlanan bu yapıtın başlangıcı fazlasıyla trajiktir. Hikayenin kahramanı Roland bitmek bilmeyen macerasının ilk adımlarını atarken ardına bakmadan ilerlemek zorunda olduğundan habersizdir. Toplamda 5 bölümden oluşan bu eser gizem ve gerilim kurgusu arayanları mest edecek bir hikayeye sahiptir. Dilersen kitaba İngilizce olarak aşağıda yer alan Google Kitaplar bağlantısından göz atabilirsin.

Altın Kitaplar: Kara Kule: Silahşor – Stephen King

Google Kitaplar’da Oku (İngilizce): The Dark Tower I: The Gunslinger

1Q84 – Haruki Murakami

Son derece dikkat çekici bir isim ile 1984 yılının Tokyo’suna gitmeye hazır ol. Eser tam anlamıyla okurken hayal edebileceğin ve bir parçası olmak isteyeceğin cinsten diyebilirim. Haruki Murakami‘nin enfes anlatım becerisinin yanına bir de epey ilgi merak uyandırıcı bir hikaye eklenince ortaya bu kitap çıkmış. Aomame durmadan bir şeylerin peşinden koşarken sen de ona eşlik etmiş olacaksın.

Hüseyin Can Erkin‘in çevirisiyle Doğan Kitap tarafından yayınlanan bu yapıt Aomame adındaki kahramanımızın bir taksi şoförünün sorularını takip ederken kendini sarsıcı bir dünyanın içerisinde bulur. Bir hayal vardır ve o hayalin peşinden gitmek için sorular yığınında ayakta kalmak gereklidir. “Görünüş sizi aldatmasın” başlığı ile hikayeye giriş yapan bu uzun soluklu eseri yavaş yavaş okumanı öneririm. Dilersen kitaba İngilizce olarak aşağıda yer alan Google Kitaplar bağlantısından göz atabilirsin.

Doğan Kitap: 1Q84 – Haruki Murakami

Google Kitaplar’da Oku (İngilizce): 1Q84

Açlık – Knut Hamsun

Bazı kitaplar vardır okuyucusunun psikolojisini yerle bir eder. Açlık bu tür kitapların başında gelir çünkü kitabın kahramanı hayatının büyük bir kısmını açlıkla boğuşarak geçirir. İdeali yazar olmak olsa bile zaman zaman yazmaya kalem ve kağıt dahi bulamaz, sefillik onun hayatının rutin parçasıdır. Açlığını gidermek için yaptıkları ise çaresizliğinin en büyük göstergesidir.

Behçet Necatigil‘in eşsiz çevirisiyle Varlık Yayınları tarafından yayınlanan bu yapıt sana açlığın ne demek olduğunu gösterecektir. Yeri gelecek kitabı kapatıp bir daha açmamak, yeri geldiğinde daha fazla okumak ve yeri geldiğinde kusmak isteyeceksin. Sonunda hayallerine veda etmek zorunda kalan bir adamın yaşadıklarına tahammül ederken zorluk çekebilirsin. Toplamda 4 bölümden oluşan bu eser açlığı ilişkilerine kadar yaşamanı sağlayacaktır. Dilersen kitaba İngilizce olarak aşağıda yer alan Google Kitaplar bağlantısından göz atabilirsin.

Varlık Yayınları: Açlık – Knut Hamsun

Google Kitaplar’da Oku (İngilizce): Hunger

Dünya Nimeti – Knut Hamsun

Ardı ardına bir yazara ait ikinci öneriyi yapmış olacağım ama bu romandan söz etmeseydim liste eksik kalırdı. Bu roman Knut Hamsun‘a Nobel Edebiyat Ödülü‘nü kazandırmış eserdir. Kıt kanaat geçinen bir ailenin alın teriyle kurak arazileri yemyeşil bir yurda dönüştürmesi kitabın konusunu özetler. Karakterlerinin zamanın değişkenlik izlerini taşıyan niteliklere sahip olması kitabın dikkat çeken en önemli özelliklerinden birisidir.

Behçet Necatigil‘in eşsiz çevirisiyle Timaş Yayınları tarafından yayınlanan bu yapıt yoksunluk ile yıkıcılığın kıyasına ışık tutmaktadır. İnsanın tahribat gücü karşısında birçok şeyden yoksun olan bir çiftçi ailenin ayakta kalarak yaşadıkları alanı yemyeşil bir yurda dönüştürmesini okurken kendini de sorgulayacak olduğundan emin olabilirsin. Toplamda 2 ana bölüm ve 31 ara bölümden oluşan bu kitap sayesinde azmin sonunun çoğunlukla zafer olacağını görebilirsin. Dilersen kitaba İngilizce olarak aşağıda yer alan Google Kitaplar bağlantısından göz atabilirsin.

Timaş Yayınları: Dünya Nimeti – Knut Hamsun

Google Kitaplar’da Oku (İngilizce): Growth of the Soil

Bu hafta okuman için önerebileceğim kitaplar şimdilik bunlar. Hafta içerisinde keşfettiğim yeni kitaplar olursa hafta bitene kadar buraya eklemeyi düşünüyorum. Eğer önerilerin varsa ve okuyan kişiye katkı sağlayacağına inandığın eserler bulunuyorsa bunları yorum yaparak bana ulaştırabilirsin.

Kaan Karadeniz

28 yaşındayım. Yüksek lisans öğrenimini "Bilgi ve Belge Yönetimi" bölümünde sürdürmekteyim. Psikolog veya terapist değil, araştırmacıyım. Başarının çaba ile doğru orantılı olduğuna inanlardanım.

You may also like...

Yorum yapıp katkı sağla...