Boş Koltuk (J. K. Rowling)

Boş Koltuk, artık kendisini rahatlıkla efsaneler arasında görebileceğimiz Harry Potter serisinin yaratıcısı J. K. Rowling’in kaleminden çıkmış bir romandır. Genelde çok büyük işlerin altına imza atan yazarların elinden çıkan diğer kitaplar beklentileri karşılamakta zorlanabilir. Bu kitap için aynı şey söylenebilir ama değişmeyen tek şey yazarın kalitesidir.

Boş Koltuk, J. K. Rowling tarafından yazılmış bir romandır. Kitabın konusu insanın kendi değerlerini sorgulamaya yönelten yerel bir savaş, bir mücadeledir. Harry Potter okuyucularının ve sevdalılarının beklentilerini karşılamakta zorlanacak bu kitap, Dost Körpe‘nin çevirisiyle Doğan Kitap tarafından yayınlanmıştır.

Boş Koltuk – Kitabın Konusu

Boş Koltuk kitabının hikayesi Barry Fairbrother ölümü ve belediye meclisinde oluşan boşlukla başlar. Barry Fairbrother’ın beklenmedik ölümü sonrasında belediye meclisindeki koltuğuna yeni birisi oturacaktır. Ölüm haberi Pagford’ta yayılmaya başlar başlamaz herkes koltuğun peşine düşmeye başlar.

Bu ölüm bir kasabanın birbirine girmesine yetecektir. Herkes birbirinin kuyusunu kazmak için çaba gösterir. Saklanmış sırlar açığa çıkar, gizli kalmış olan suçlar ortaya dökülür. Herkes birbiriyle savaş halindedir ve birbiriyle savaşmaktan hiçbir şekilde çekinmemektedir.

Doğan Kitap: Boş Koltuk – J. K. Rowling

Beklentilerle Okunmaması Gereken Roman

J. K. Rowling kariyeri boyunca, yazmış olduğu Harry Potter serisinin gölgesinde kalmaya devam edecektir. Boş Koltuk adını taşıyan bu romanı gayet güzel bir roman olsa bile maalesef beklenti içerisine girmiş olan okuyucuları kendisine küstürmüştür. Ben benzer düşüncelere sahip değilim çünkü kitabı kurcalamaya başlamadan önce bir beklenti içerisinde değildim.

Bu kitabı okumak isteyene genel tavsiyelerden öte bir tavsiye yapacağım. Kitabı okumak istiyorsan yetişkin bir birey olmalısın. Kitabı okumak için yazarın adını ve kariyerini unutmalısın. Kitabı okumak istiyorsan önceki çalışmalarla karşılaştırmaya gitmemelisin. Bunların hepsini yapabilirsen bu kitabı okumaktan keyif alabilirsin.

Kitabın içeriğinde yetişkin olmayanları rahatsız edebilecek pek çok unsur yer almaktadır. Bunu dikkate alarak kitabın kapağını açarsan senin için daha hayırlı olacaktır. Kitabın hikayesinin benzerini hemen hemen her yerde görebilirsin çünkü bu bir gerçektir. Bir amaç uğruna insanların kendi değer yargılarını üstün görmesi ve onları bir kılıç gibi kullanıp insanlara saldırması söz konusudur.

Boş Koltuk – Tavsiye Durumu

Boş Koltuk isimli bu kitabı okumanı tavsiye eder miyim? Yazarın Harry Potter serisini bir kenara bırakarak okumayı başarabilecek herkese tavsiye ederim. Aksi taktirde kitaptan herhangi bir şekilde keyif alman mümkün olmayacaktır. Bu kitap için yapabileceğin en önemli uyarıdır.

J. K. Rowling tarafından yazılmış olan bu kitabı okuduktan sonra yazarın diğer kitaplarına göz atmayı düşünebilirsin. Yazarın en başarılı eseri elbette Harry Potter serisidir. Bu seriyi Felsefe Taşı kitabıyla okumaya başlayabilirsin. Son derece kaliteli işlerin altına imza atmış olan bir yazarla tanışmış haldeyken onu kaybetmemelisin.

Takibe ne dersin?Beni takip edenlere her yeni yazıyla ÜCRETSİZ bülten ulaştırırım. Beni takip etmek ister misin?

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...