Bir solukta Sarah Jio kitapları

Sarah Jio kitapları aşk, romantizm ve gizem barındıran, akıcı ve yalın anlatımı olan, basit hikayelere ve güçlü kurgulara sahip romanlardır. Sarah Jio, Amerikalı bir yazar ve aynı zamanda bir gazetecidir. ABD’nin en değerli listelerinden birisi olan New York Times En Çok Satanlar arasında defalarca bulunmuş birisidir. Kitapları Türkçe dahil olmak üzere birçok farklı dile çevrilmiştir. Sarah Jio kitaplarının en büyük özelliği hikayelerin ve anlatımının basit olmasıdır. Bu nedenle pek çok kişi kitaplarını bir çırpıda okunabilen kitaplar arasında göstermektedir.

Sarah Jio kitapları için söylenebilecek en önemli düşünceyi dile getirdim. Hikayeleri basittir, basit olduğu kadar akıcıdır. Her hikayeyi başlangıcından itibaren kolayca takip etme şansınız vardır. Bunun yanında hikayelerin sonucu genel olarak başlangıçtan itibaren bellidir. Sarah Jio’nun kitaplarındaki kahramanlar çeşitli tesadüflerle kendilerini keşfetmektedirler. Bu tesadüfe kadar kahramanların hayatı başka yönde devam ederken, yaşanan bir olay sonrasında her şey yavaş yavaş değişir ve kahramanın hayatı istenilen veya arzu edilen noktaya gelir.

Bir Solukta Sarah Jio Kitapları

Sarah Jio kitaplarının en ideal değerlendireceğiniz zamanlar rahatlamak istediğiniz anlardır. Bu anlarda basit ve sakin bir anlatıma sahip kitaplara fazlasıyla ihtiyaç duyarsınız. Sarah Jio’nun kitapları bu konuda size yardımcı olabilir. Bu konuda sayılı yazarlardan birisidir.

İhtiyacınız olan kitaplar size huzur getirecek kitaplar ise Sarah Jio’ya bir şans tanımalısınız. Yazarın bugüne kadar kaleme almış olduğu kitapları aşağıda bulabilirsiniz. Okumaya başlamadan önce kitaplar hakkında daha fazla bilgi edinmeniz doğru olacaktır. Hem hangi kitabı okumanız gerektiğine karar verebilir hem de beklentilerinizi karşılayıp karşılayamayacağı konusunda fikir sahibi olabilirsiniz.

1. Agapi: Ölümsüz Aşk

Agapi: Ölümsüz Aşk, Sarah Jio’nun 2015 yılında Pena Yayınları tarafından yayınlanan kitabıdır. Kitabın kahramanı bir kadındır. Bu kadın, aşkı görebilme yeteneğine sahiptir ve aşkın 6 halini tanımlamaya çalışmaktadır.

agapi olumsuz ask.jpg

Agapi: Ölümsüz Aşk fazlasıyla kurgusal unsur içeren bir kitaptır. Birçok Sarah Jio hayranı tarafından ciddi eleştiriler almıştır. Kitabın içerisinde yer alan fantastik unsurların fazlalığı bir bakıma okuyucunun gerçekçilik duygusuna takılıp kalmıştır. Bu eleştirilerin bir bölümü de Agapi: Ölümsüz Aşk’ın yazarın eski eserleri kadar iyi olamamasıyla ilgilidir. Kısaca beklentilerin altında kalmış bir kitap olarak nitelendirilebilir.

Kitapla ilgili dikkatimi çeken bir diğer önemli eleştiri ise tekrarlarla ilgili. Birçok okuyucu yazarın artık tekrar etmeye başladığını ifade ediyor. Önceki kitapları okumuş insanların böyle düşünmesini doğru buluyorum. Sonuçta onlar yazarı herkesten daha iyi tanıyorlar.

İlk kez Sarah Jio okuyacak kişiler için bu doğru bir tercih olmayabilir. Yine de kesin yargılardan uzak durmak gerekmektedir. Yazarın diğer kitaplarından kendini ayıran bu kitabın farklı bir değeri olabilir.

2. Böğürtlen Kışı

Böğürtlen Kışı, Sarah Jio’nun 2013 yılında Arkadya Yayınları tarafından yayınlanan romanıdır. Roman bir dramdır. Hikayesi baştan sona tahmin edilebilir niteliktedir ama akıcı olduğu için bir çırpıda okunup biten romanlardan birisidir.

bogurtlen kisi

Sarah Jio ile daha önce tanışmışsanız bu roman size hiç yabancı gelmeyecektir. Çünkü klasik Sarah Jio yine iş başındadır. Geçmiş ile bugün arasında bağlantılar, tesadüfler, hikayenin sonuna doğru bir anda kırılma yaşanması ve hikayenin kahramanının kendini bulması kitabın dikkat çekici nitelikleri arasındadır.

Eleştiri açısından çok bir şey söylemek mümkün değildir. Bu kitap çok büyük beklentilerle okunursa size pek keyif vermeyebilir. Çayınızı veya kahvenizi yudumlarken aynı anda kitap okumak istiyorsanız bu kitap en büyük yardımcılarınızdan olacaktır.

İlk kez Sarah Jio okuyacak kişiler için en doğru tercih Mart Menekşeleri isimli kitaptır. Böğürtlen Kışı’nı ilk okunacak Sarah Jio kitabı olarak değerlendirmenin doğru olmayacağını düşünüyorum. Akıcı anlatımı ve duygulandıran hikayesiyle kitabın size keyif vereceğini söyleyebilirim ama daha büyük beklentiler içerisine girmemelisiniz.

3. Elveda Haziran

Elveda Haziran, Sarah Jio’nun 2015 yılında Arkadya Yayınları tarafından yayınlanan romanıdır. Roman aslında bir aile hikayesidir. Yazarın Agapi: Ölümsüz Aşk’ta gerçekleştirdiği tarz değişikliğinden vazgeçtiğini söyleyebilirim. Klasik Sarah Jio’nun geri dönmüş diyebilirim.

elveda haziran

Elveda Haziran, tahmin edebileceğiniz üzere akıcı ve basit bir hikayeye sahiptir. Geçmiş ile gelecek arasında bağlantıların kurulu olduğu, zaman zaman duygulandıran, zaman zaman ise güldüren bir hikayenin içerisinde yolculuk ediyorsunuz. Sürükleyiciliği sayesinde hikaye sizi hiç sıkmıyor ve bir çırpıda hikayenin sonuna gelebiliyorsunuz.

Kitap konusunda dile getirebileceğim eleştirileri artık tahmin edebilirsiniz. Hikayenin sonu başlangıçtan kısa bir süre sonra tahmin edilebiliyor. Hikayenin yazarın diğer kitaplarıyla benzerlik taşıdığını söylemek mümkün. Yazarın bugüne kadar yayınlanmış kitaplarını okumuşsanız bunu hemen fark edebiliyorsunuz.

Bir oturuşta bitirebileceğim ve beni fazla zorlamayan bir kitap arıyorum diyorsanız Elveda Haziran beklentilerinizi karşılayacaktır. Bunun dışındaki beklentilerinizin ne olduğunu bilmiyorum ama bu kitabın çok büyük beklentileri karşılayabilecek nitelikte olmadığını söyleyebilirim.

4. Gündüzsefası

Gündüzsefası, Sarah Jio’nun 2014 yılında Arkadya Yayınları tarafından yayınlanan kitabıdır. Romantik bir kitap olan Gündüzsefası, sürükleyici hikayesi ve yalın anlatımıyla dikkat çekmektedir. Bunların Sarah Jio okuyucuları için yabancı olmadığını özel olarak dile getirmek gerekiyor.

gunduz sefasi

Aşk hikayesi olsun, biraz dokunaklı olsun, yalın dili ama sürükleyici bir hikayesi olsun istiyorsanız Gündüzsefası okuyabileceğiniz en iyi romanlardan birisidir. Anlatım sizi hiç yormayacaktır. Hikayesi sizi zorlamayacak ve bir çırpıda son bulacaktır.

Gündüzsefası klasik Sarah Jio eseridir. Eleştiriler artık standart olacağı için pek dile getirmek istemiyorum ama doğrudan bu kitaba göz atacaklar için belirtmeyi uygun görüyorum. Hikaye sürükleyici olsa bile başlangıçtan bir süre sonra sonunu belli etmektedir. Bununla birlikte kitap önceki Sarah Jio kitaplarındaki hikayelere benzer bir hikaye içermektedir.

Okurken beni fazla yormasın, hafif duygulanmamı sağlasın ve sonunda keyif alayım diyorsanız Gündüzsefası romanını okumanızı tavsiye ederim.

5. Mart Menekşeleri

Mart Menekşeleri, Sarah Jio’nun 2012 yılında Arkadya Yayınları tarafından yayınlanan romanıdır. Romanda bir aşk anlatılır. Bu aşkın kurgusu gayet basittir. Yazarın ilk kitabı olduğunu özel olarak belirtmeliyim. Aslında her şeyin bu kitapla başladığını düşünebilirsiniz.

mart menekseleri

Mart Menekşeleri, basit ve akıcı anlatımı ile dikkat çekmektedir. Aşk kitabı okumak isteyenler için eğlenceli ve akıcı bir kitaptır. Çeşitli aile sırlarının, gizemli olayların, yer yer heyecanın ve aşk ile dolu bir hikayenin içerisinde yolculuk edeceğinizden şüpheniz olmasın. Bazılarınız tüm bunları çok değerli bulurken, bazılarınız oralı olmayabilir ama en nihayetinde kitabın en önemli nitelikleri bunlardan oluşmaktadır.

Mart Menekşeleri’ne yöneltilen eleştirilerin başında kitabın sonunun tahmin edilebilir olmasıdır. Bu bir roman için büyük bir eksiklik olarak görülmeyebilir ama bazı okuyucular buna özel olarak dikkat etmektedirler. Bu eleştirileri normal karşılamak gerekir.

İlk kez Sarah Jio okuyacak kişiler için en doğru tercih bu romandır. Yazarın ilk kitabı olması onun tarzını tanıma konusunda size destek olacaktır. Diğer Sarah Jio kitaplarını okuyacaksanız tarz durumunun üzerinde neden bu kadar durduğumu rahatlıkla anlayabilirsiniz.

6. Son Kamelya

Son Kamelya, Sarah Jio’nun 2014 yılında Arkadya Yayınları tarafından yayınlanmış kitabıdır. Kitabın bir aşk romanı olduğunu söylemem artık sürpriz olmayacaktır. Hikaye akıcı ve yalın bir dille kaleme alınmıştır.

son kamelya

Hikayenin akıcılığı ve yalın dille kaleme alınmış olmasından ötürü Son Kamelya hızlıca okunup son bulan bir hikayeye sahiptir. Hikayede çeşitli gizemler yer almaktadır. Bu gizemleri çözmek için çok yorulmanıza gerek kalmamaktadır çünkü bu gizemleri kolayca çözebiliyorsunuz.

Hikayeyi okurken sonunu tahmin etmek güç olmuyor. Ancak bunu çok sorun etmiyorsunuz çünkü hikaye sizi sürükleyerek hemen sona doğru ulaştırmayı başarıyor. Yazarın oldukça güçlü olduğu bu noktayı çok iyi kullandığını belirtmem gerekiyor.

Eliniz altında, stresten uzaklaşmak için okuyabileceğiniz sıcacık ve duygulu hikayesi olan bir kitap olmasını istiyorsanız Son Kamelya bu isteğinizi başarıyla karşılayacaktır. Daha büyük beklentileriniz varsa bu konuda çok bir şey söylemek istemiyorum çünkü kitap bu beklentilerinizi karşılayacak nitelikte olmayabilir.

7. Yağmur Sonrası

Yağmur Sonrası, Sarah Jio’nun 2013 yılında Arkadya Yayınları tarafından yayınlanan kitabıdır. Bir aşk hikayesi ve bir cinayetin konu olarak işlendiği roman, yalın ve sürükleyici anlatımıyla dikkat çekmektedir.

yagmur sonrasi

Sarah Jio’nun diğer tüm eserlerinde yer alan özelliklerin bu kitap da yer aldığını düşünebilirsiniz. Ortada bir aşk hikayesi vardır ve bu aşk hikayesinin yalın anlatımı söz konusudur. Yer yer gizemler, hüzünlü ve dokunaklı olaylar dikkat çekmektedir. Hikayenin yani kitabın sonu ise klasik Sarah Jio tarzıdır.

Kitap için söylenebilecek en olumsuz nokta ise bu kitabın diğer Sarah Jio kitaplarıyla benzerlik göstermesidir. Olay örgüsü açısından ve hikayenin sonuçlanması açısından pek çok şeyin aynı diyebilirim.

Sizi fazla sıkmadan bir çırpıda okunabilecek bir kitap arıyorsanız Yağmur Sonrası bu kitaplardan birisidir. Duygulandıran ve sonunda keyif almanızı sağlayan hikayesiyle okunmaya değer bir kitaptır.

8. Yeşil Deniz Kabuğu

Yeşil Deniz Kabuğu, Sarah Jio’nun 2015 yılında Pena Yayınları tarafından yayınlanmış romanıdır. Klasik Sarah Jio tarzının bu kitapta yer aldığını söyleyebilirim. Aşk, romantizm, heyecan, duygusallık ve gizemler yine aynı şekilde bu aşk hikayesinin içerisinde yer almaktadır.

yesil deniz kabugu

Yeni bir şey pek yok. Yeni olan tek şey hikayenin kahramanları ve hikaye. Geri kalan her şey aynı kurguda devam ediyor ve size tüm kitaplarda yer alan aynı tadı vermeyi başarıyor.

Sarah Jio’dan farklı bir şey beklemiyorsanız, sizi okurken mutlu etsin ve akıcı bir hikayeye sahip olsun dediğiniz bir kitap arıyorsanız Yeşil Deniz Kabuğunu gönül rahatlığıyla okuyabilirsiniz.

Sarah Jio kitapları hakkında ne düşünüyorsunuz? Sarah Jio’nun hangi kitaplarını okudunuz? Okuduğunuz kitaplardan hangileri sizi daha mutlu etti? Yorum yaparak fikirlerinizi paylaşmayı lütfen unutmayın.

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

You may also like...

2 Responses

 1. Tuğçe dedi ki:

  Kitapları tanıtmak için değil de karalama kampanyasına imza atmak için yazmış gibisiniz, 5 dk önce Sarah JIO gündüzsefasını bitirdim 2 gün önce de son kamelyayı büyük keyifle bitirdim, yazarı eleştirirken aslında kendi eleştiri tarzınızı da eleştirmenizi tavsiye ediyorum bütün kitapları aynı cümlelerle eleştirmişsiniz. Az önce yazarın diğer bütün kitaplarını da alayım diye düşünüyordum; hevesim kırıldı şahsen bir kitap aşığı olarak böyle bir eleştiriyi üzücü buluyorum…

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba,

   Değerli eleştiriniz için teşekkür ederim. Bu kitapları tanıtım ve eleştirileri yapmaya başladığım ilk günlerde incelemiş ve gözden geçirmiştim. Dolayısıyla acemilik dönemine denk geldiğini kabul etmem gerekir. Sarah Jio’nun kendine özgü bir karakter oluşturma ve hikaye yapısı vardır. Her kitap birbirinin aynısı hikayeye sahip değildir ama her kitabın karakteristiği hemen hemen aynıdır. Bunu belirtmek için de söz konusu tekrarları yapmıştım. Her kitabın iyi veya kötü bir okuyucusu vardır. Kitapların hepsini almak yerine bir tanesini alıp okumaya başlamak çok daha doğru olacaktır. Daha sonra diğerlerini alıp almamaya karar verebilirsiniz.

Yorum yapıp katkı sağla...