Bir solukta Sabahattin Ali kitapları

Sabahattin Ali edebiyatımızın en güçlü yazarlarından birisidir. Gerçekçilik, sadelik ve etkili mesajlar iletebilme eserlerinin en önemli özellikleridir. Sabahattin Ali, Türk Edebiyatının güçlü kalemlerinden birisidir. Hikaye ve roman yazarlığının yanında gazetecilik ve öğretmenlik de yapmıştır. Sabahattin Ali’nin ayrıca yazmış olduğu şiirler ve tiyatro oyunları bulunmaktadır.

Sabahattin Ali, edebiyata sunduğu ilk katkısını şiirle yapmıştır. Şiirlerini çeşitli dergilerde yayınlamasının ardından öykü yazarlığına başlamış ve bu alanda kendini göstermiştir. İlk romanını ise 1937 yılında kaleme almıştır. Kuyucaklı Yusuf adını taşıyan bu roman Türk edebiyatında bir ilki başarmıştır ve gerçekçi roman anlayışının en özgün örneklerinden birisi olmuştur.

Sabahattin Ali öykü ve romanlarında şehirli ve aydın kimselerin Anadolu halkına bakış açılarını ele almış ve bunları eleştirmiştir. Eserlerinde görülebilecek en önemli özelliklerinden birisi olan küçümseyici tavrı eleştirme olgusu onun bugün dahi sevilen bir yazar olmasını sağlamıştır. Her ne kadar trajik bir ölümle hayata veda etmiş olsa bile Türk Edebiyatına sunduğu katkılarla adını yaşatmayı başarmıştır.

Bir Solukta Sabahattin Ali Kitapları

Sabahattin Ali edebiyatımızın en içten ve samimi kalemlerinden birisidir. Samimi olduğu kadar gerçekçidir. Öykü ve romanlarında bu gerçekçiliği daha ilk satırlardan itibaren hissetmeye başlarsınız. Bazen öykülerde yaşanan acılar sizin acınız olur, bazen ise en ufak mutlulukları kendi mutluluğunuz gibi benimsersiniz.

Aşağıda Sabahattin Ali tarafından kaleme alınmış öykü, roman, şiir ve tiyatro oyunları ile ilgili tüm kitaplara yer verilmiştir. Bir solukta Sabahattin Ali kitapları ile eserlerini daha yakından tanıyabilir ve edebiyatımızın bu değerli kalemini hemen okumaya başlayabilirsiniz.

1. Arabalar Beş Kuruşa

arabalar bes kurusa

İlk baskısı 2000 yılında Can Yayınları tarafından yapılmıştır. Bu kitap Sabahattin Ali’nin üç öyküsü ve üç masalını içermektedir. Çocuklar tarafından okunabilecek yalınlığa sahip olan bu kitap, edebiyatımızın usta kalemlerinden birini erken yaşlarında çocuklarla tanıştırmak için ideal bir eserdir.

Sabahattin Ali’nin kaleme almış olduğu ve sınıf farklılıklarını ele aldığı bu öykünün gerçekçiliği karşısında çaresiz kalabilirsiniz. Hatta “Arabalar beş kuruşa! Beş kuruşa!” diye bağıran öyküdeki o çocuğu bir süre aklınızdan çıkaramayabilirsiniz.

2. Bütün Şiirleri

butun siirleri

Bu kitap bir derleme eserdir. Sabahattin Ali’nin kaleme aldığı şiirleri içermektedir. Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlanan bu kitap sayesinde edebiyat dünyasına şiirle adım atmış olan Sabahattin Ali’nin etkileyici şiirleriyle tanışabilir ve iyi bir baş ucu kitabına sahip olabilirsin.

Şiirleri okumaya başladığınız zaman bir kısmını hafızanız bir yerden hatırlayacaktır. Bunlardan birkaçının bilgisini aşağıda sizlerle paylaşıyorum. Sabahattin Ali’nin aşağıda yer alan şiirlerinin dışında birçok şiiri şarkı yapılmıştır. Ancak en bilinenler aşağıdakilerdir.

 • Leylim Ley, Zülfü Livaneli tarafından seslendirilmiş bir şarkıdır. Bu şarkı aynı adı taşıyan bir Sabahattin Ali şiiridir.
 • Göklerde Kartal Gibiydim, Volkan Konak tarafından seslendirilmiştir. Bu şarkı, Sabahattin Ali’nin Hapishane Şarkısı 1 olarak isimlendirilen şiiridir. Bestesi Ali Ekber Eren tarafından yapılmıştır.
 • Çocuklar Gibi, bestesi Ali Kocatepe tarafından yapılmış ve Sezen Aksu tarafından seslendirilmiş bir şarkıdır. Bu şarkı aynı adı taşıyan bir Sabahattin Ali şiiridir.
 • Ben Sana Vurgunum, bestesi Ali Kocatepe tarafından yapılmış bir başka şarkıdır. Bu şarkı Nükhet Duru tarafından seslendirilmiştir. Şarkı aynı adı taşıyan Sabahattin Ali şiirinden bestelenmiştir.
 • Aldırma Gönül, bestesi Kerem Güney tarafından yapılan ve Edip Akbayram tarafından seslendirilen şarkıdır. Bu şarkı, Sabahattin Ali’nin Hapishane Şarkısı 5 olarak isimlendirilen şiiridir.

Yukarıda paylaştığım şiir ve şarkı adları Sabahattin Ali’nin şiirlerinden bestelenerek seslendirilmiş birkaç şarkıdan birisidir. Şiir kitabını okuduğunuz zaman diğerlerinin neler olduğunu öğrenebilirsiniz.

3. Canım Aliye, Ruhum Filiz

canim aliye

Canım Aliye, Ruhum Filiz isimli kitap Sabahattin Ali’nin ailesine yazdığı mektupların bir araya getirilmesiyle oluşturulmuş bir eserdir. Bu eseri önemli kılan durum ise Sabahattin Ali’nin verdiği hayat mücadelesini olduğu gibi yansıtmalarıdır.

Sabahattin Ali’yi yakından tanımak istiyor musunuz? Çalkantılı yıllarında verdiği hayat mücadelesine tanıklık etmek istiyor musunuz? Ailesine duyduğu bağlılığı daima yanında hissederek yaşadığı o yıllara yolculuk etmek istiyor musunuz? Bu sorulara vereceğiniz cevaplar evet ise bu kitabı okumalısınız.

4. Çakıcı’nın İlk Kurşunu

cakicinin ilk kursunu

Çakıcı’nın İlk Kurşunu, derlenmiş bir başka Sabahattin Ali kitabıdır. Bu kitapta Sabahattin Ali’nin “sandığında” yer alan hikaye, şiir ve düz yazıları bir araya getirilmiştir. Kitabı önemli yapan durum ise Sabahattin Ali’yi biraz daha iyi tanımamızı sağlamasıdır.

Sabahattin Ali birkaç öykü, birkaç roman ve birkaç şiir yazıp yayınlayarak erken denilebilecek bir zamanda kaybettiğimiz yazarlarımızdandır. Evet, hepimiz onu anlamak için en çok okunan eserlerine doğru yöneliriz. Onlarla sınırlı kaldığımız zaman Sabahattin Ali’yi tanımış olmayız. Kıyıda köşede saklı kalmış eserlerini de okuduğumuz zaman onu tam anlamıyla tanımış oluruz.

Sabahattin Ali’yi tanımak ve onu daha iyi anlamak için bu kitabı okumayı mutlaka düşünmelisiniz.

5. Değirmen

degirmen

Değirmen bir Sabahattin Ali öyküsüdür. Bu toprakların insanlarını en iyi şekilde yansıtan yazarın mükemmel yorumu ve anlatımıyla vücut bulan bir öyküdür. “Sen aşkın ne demek olduğunu bilir misin adaşım?” diye başlayan satırları kalbinize, göğsünüze ve yüzünüze bir bir hayatın gerçeklerini vurmaya başlar.

Önlem alamazsınız kalbinizin kanayan yaralarına. Bir kez sevdiğinize inanırsınız ama o sevginin boş olduğunu anlatır Değirmen. Bir kez sevmek ne demek işte o zaman anlarsınız. Daldan dala atlayan duygularınızı sineye çeker ve yolunuza devam edersiniz.

Var mısınız? Cesaret edebilir misiniz? Sabahattin Ali’nin Değirmen kitabı o muhteşem aşk öyküsüyle sizi bekliyor. Okumaya gerçekten hazır mısınız?

6. Hep Genç Kalacağım

hep genc kalacagim

Sabahattin Ali’nin yıllar sonrasına kendisini böyle tanıtmayı başarmıştır. Hep Genç Kalacağım, arkadaşları ve ailesine gönderdiği mektuplar ve onlardan aldığı mektuplarla derlenmiş bir kitaptır.

Sabahattin Ali’nin yaşadıkları, çektiği acılar ve sancılar, arkadaşlarıyla arasındaki diyaloglar ve eserlerine yansıyan yönleri bu mektuplarda gizlidir. Hep Genç Kalacağım isimli kitabı okuyarak Sabahattin Ali’yi daha yakından tanıma fırsatını elde edebilirsiniz.

7. İçimizdeki Şeytan

icimizdeki seytan

Sabahattin Ali’nin yazıp yayınladığı üç romanından birisi İçimizdeki Şeytan isimli kitaptır. Sabahattin Ali bu kitapta yapmacık insanları eleştirmektedir. Sahip oldukları kültürlerin temelsizliğini gün yüzüne çıkarmaktadır. Yaşadığı dönemi çok iyi analiz ettiğini gösteren Sabahattin Ali, analizlerini bu romanda en etkileyici biçimde sunmuştur.

Bazı kitaplar vardır; sayfalar dolusu bilgi içerirler ve bu bilgilerin büyük bir bölümü tek bir konu etrafında dönüp dolaşır. İçimizdeki Şeytan bu kitaplardan birisidir ama tek bir farkla. Kitap ele aldığı konuyu en ince ayrıntısına kadar irdelemektedir ama bunun için sayfaları doldurmak yerine “yeterli görüldüğü kadar” sayfalarla bilgiler aktarılmaktadır. Kısacası kitap kısa ama etkileyicidir.

8. Kağnı – Ses – Esirler

kagni ses esirler

Sabahattin Ali’nin öykülerini ve yazmış olduğu tiyatro eserini içeren derleme kitap Kağnı – Ses – Esirler adını taşımaktadır. Kitap üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm Kağnı başlığı altında; Kamyon, Kafa Kağıdı, Gramofon Avrat, Arap Hayri, Bir Şaka, Duvar, Pazarcı, Apartman, Arabalar Beş Kuruşa, Fikir Arkadaşı, Düşman ve Bir Skandal öykülerini içermektedir.

İkinci bölüm ise Ses başlığı altında; Köpek, Sıcak Su, Mehtaplı Bir Gece ve Köstence Güzellik Kraliçesi öykülerini içermektedir.

Kitabın üçüncü ve son bölümünde Esirler isimli tiyatro oyunu yer almaktadır.

9. Kuyucaklı Yusuf

kuyucaklı yusuf

Türk edebiyatının gerçekçilik izlerini taşıyan en önemli romanlarından birisi Kuyucaklı Yusuf isimli Sabahattin Ali kitabıdır. Kitabın kahramanı yaşadığı bir aşk hikayesinin ana kahramanı olurken aynı zamanda hayatın sunduklarına ve diğer insanların yaptıklarına karşı yaşam mücadelesini sürdürmektedir.

Kitabın baş kahramanı Yusuf eşi Muazzez’e karşı inanılmaz bir aşk ile bağlıdır. Bu bağlılığa ve içinde fırtınalar kopmasına rağmen Yusuf sessiz duran bir karakterdir. Kitabın sonunda sizi trajik bir sonun beklediğini belirtmeliyim. Ayrıca bu kitabın yıllar önce sinemaya uyarlandığını da eklemeliyim.

10. Kürk Mantolu Madonna

kurk mantolu madonna

Kürk Mantolu Madonna yazarın kaleme aldığı üç romandan birisidir. Bugüne kadar en çok okunan romanıdır dersem sanırım yanılmış olmam. Her ne kadar İçimizdeki Şeytan ve Kuyucaklı Yusuf ile kıyaslanamayacak bir ses getirmeye sahip olsa bile etki açısından Kuyucaklı Yusuf romanının bir adım daha önde olduğunu belirtmeliyim.

Toplumsal olayları ele alışı ve bunu irdeleyerek okuyucunun önüne kadar adeta hazır bir yemek gibi sunan Sabahattin Ali’nin neden başarılı bir romancı olduğunu bu kitapla anlayabilirsiniz.

Bir kez okuduktan sonra tekrar okumayı isteyeceğiniz bir kitap arıyor musunuz? Kürk Mantolu Madonna sizi bekliyor.

11. Mahkemelerde

mahkemede

Adından hemen anlayabileceğiniz gibi bu kitap Sabahattin Ali’nin siyasal kimliği nedeniyle başına bir çorap gibi örülen hayatındaki sancılar karşısındaki mücadelesini anlatan önemli bir kitaptır. Sabahattin Ali yaşadığı dönemlerde siyasi kimliğiyle de ön plana çıktığı için hakkında pek çok dava açılmıştır. Bu davaların tutanakları ve yazarın notları Mahkemelerde isimli kitapta bir araya getirilerek yayınlanmıştır.

Sabahattin Ali’yi tam anlamıyla tanımak istiyorsanız Mahkemelerde kitabını da mutlaka okumalısınız.

12. Markopaşa Yazıları ve Ötekiler

markopasa yazilari ve otekiler

Markopaşa Yazıları ve Ötekiler isimli kitap Sabahattin Ali’nin kaleme aldığı sanat eleştirileri ve kendisiyle yapılan söyleşilerin yer aldığı bir eserdir. Siyasal yazılarının bir kısmı da bu eserin içerisinde yer almaktadır.

Sabahattin Ali’nin siyasal görüşünü daha iyi anlamak ve onu daha yakından tanımak istiyorsanız bu kitabı okumanızı tavsiye ederim. Sabahattin Ali’nin görüşlerini yansıtan yazıları okumadan onu tanıdığını iddia etmek çok doğru olmayacağından tavsiyemi dikkate almanızı öneririm.

13. Sırça Köşk

sirca kosk

Sırça Köşk, Sabahattin Ali’nin siyasi görüşlerini bir öykü aracılığıyla sunduğu kitabıdır. Sırça Köşk aslında bir çocuk hikayesidir ama derinlemesine göz atıldığında “devletsiz yaşam” gibi mesajların yer aldığı fark edilebilmektedir. Sabahattin Ali, devletin sadece belirli sınıfları zengin edebileceği mesajını bu öyküsüyle vermektedir.

Sırça Köşk, kendisini iyi bir Sabahattin Ali okuyucusu olarak tanımlayan herkesin okuması gereken önemli bir öyküdür.

14. Yeni Dünya

yeni dunya

Yeni Dünya, Sabahattin Ali imzalı dile getireceğim son kitap olacak. Bu kitap Sabahattin Ali’nin diğer öykülerine benzer özellikler taşımaktadır. Yazar yine en iyi şekilde dönemin insanını tanıtmış, sosyolojik ve psikolojik durumları en uygun şekilde masaya yatırarak hikayesine dahil etmeyi başarmıştır.

Daima sadelikten yana olan yazarın yine sıradan insanlardan yola çıkarak etkileyici mesajlar vermeyi başardığı eseri Yeni Dünya, birkaç öykünün bir araya getirilmesiyle oluşturulmuş bir kitaptır. Bu kitabın içerisinden hangi öyküyü daha etkileyici seçeceğinize ise okuduktan sonra karar verebilirsiniz.

Sabahattin Ali edebiyatımız için önemli bir isimdir. Gerçekçi yaklaşımı, sadeliği ön plana çıkarması (bazı eserlerinde çok fazla benzetmeler yer aldığını ek olarak belirtmem gerekiyor.) ve sıradan insanlar üzerinden etkileyici mesajlar verebilmesi Sabahattin Ali kitapları için söylenebilecek en önemli niteliklerdir.

Sabahattin Ali’nin hangi kitaplarını okudunuz? Kürk Mantolu Madonna mı yoksa Kuyucaklı Yusuf mu sizi daha çok etkiledi? Hangi öyküsünü daha çok beğendiğiniz? Bu sorulara cevap vermek istiyorsanız hemen yorum yapabilirsiniz.

Kaan Karadeniz

28 yaşındayım. Yüksek lisans öğrenimini "Bilgi ve Belge Yönetimi" bölümünde sürdürmekteyim. Psikolog veya terapist değil, araştırmacıyım. Başarının çaba ile doğru orantılı olduğuna inanlardanım.

You may also like...

2 Responses

 1. okan dedi ki:

  Sabahattin Ali’nin ”Aşkı En İyi Anlatan Yazar” diye bir kitabı yok mu?

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba Okan,

   Rahmetli Sabahattin Ali’nin bu isimli bir kitabı yoktur. “Aşkı en iyi anlatan yazar” ifadesinin Sabahattin Ali ile özdeşleşmesi ise en başarılı eserlerinden birisi olan Kürk Mantolu Madonna kitabından dolayıdır.

Yorum yapıp katkı sağla...