Bir solukta Aliya İzzetbegoviç kitapları

Aliya İzzetbegoviç kitapları Bosna-Hersek tarihini, İslam dünyası ile o dünyanın sorunlarını öğrenmek ve anlamak isteyenlerin okuması gereken kitaplardır. Aliya İzzetbegoviç, bağımsız Bosna-Hersek’in ilk cumhurbaşkanıdır. Siyasi arenada adı duyulduğunda tanınan bir isim olmasına rağmen literatür açısından pek tanınan bir isim değildir. Buna rağmen kaleme aldığı çok değerli eserleri bulunmaktadır. Politikacı, komutan, filozof ve avukat kimliğinin yanında yazar kimliği de bulunmaktadır.

Aliya İzzetbegoviç Bosna-Hersek’i Bosna-Hersek yapan kişidir. Bu söylem bir abartı olmaz. Bağımsız Bosna-Hersek anlaşılmak isteniyorsa Aliya İzzetbegoviç’in tanınması şarttır. İslam Deklarasyonu isimli eseri en bilinen eseridir.

Aliya İzzetbegoviç Kitapları

Aliya İzzetbegoviç tarafından kaleme alınan kitaplar sahip oldukları siyasi ve felsefi temalarla dikkat çekmektedir. En bilinen eseri İslam Deklarasyonu adını taşıyan kitaptır. Aliya İzzetbegoviç kitapları dilimizde birçok farklı yayınevi tarafından basılmıştır. Fide Yayınları, Yarın Yayıncılık ve Klasik Yayınları bu yayıncılar arasındadır.

1. İslam Deklarasyonu

İslam Deklarasyonu, Aliya İzzetbegoviç’in en bilinen eseridir. Adından da anlaşılacağı üzerine İslamiyet merkezli olan kitap tekrardan bir İslam devleti nasıl kurulur ve nasıl ayakta tutulur sorularına cevap vermektedir. Aliya İzzetbegoviç’in kendi çıkarımları ve akıl yoluyla ürettiği düşüncelerden oluşan kitap, tüm Müslümanların mutlaka okuması gereken kitaplar arasında yer almaktadır.

Şayet kurulursa bir İslam devletinin nasıl olması gerektiğine değinilmiştir. Güçlü ve donanımlı bir haldeyken İslam dünyasının neden gerilemeye başladığı akılcı bir biçimde açıklanmıştır. Muhafazakar yaklaşımların İslami düşünceye verdiği zararlar ele alınmıştır. Kısacası, “Bilge Kral” Aliya İzzetbegoviç, İslam Deklarasyonu eseriyle tüm Müslümanlara yol gösterebilmeyi ve onları yeniden düşünmeye, akılla hareket etmeye yönlendirmeyi başaracak bir eser ortaya koymuştur.

Hani düşününce aslında o dönem politikacı, komutan ve filozof tarafından ortaya konan düşüncenin yanlışlığının pek olmadığını görüyorsunuz. Bahsettiği sorunların bugün dahi devam ediyor oluşu kendisine verilen “Bilge Kral” lakabının ne kadar doğru olduğunu gösteriyor. Bize ise kitabı alıp okumak düşüyor.

2. Doğu Batı Arasında İslam

Doğu Batı Arasında İslam, Aliya İzzetbegoviç’in Bosna halkının inanç mücadelesini etkin bir biçimde anlattığı eserdir. Doğu ve Batı Arasında İslam olarak yayınlanan farklı türleri de bulunmaktadır. Batı ve Asya arasında sıkışıp kalmış bir kültür coğrafyasının içerisinde İslamın ne durumda olduğunu öğrenmek istiyorsanız okumanız gereken ilk eserlerden birisidir.

Bu eser sadece kültürel durumu anlamak için mi okunmalıdır? Hayır. Doğu Batı Arasında İslam aynı zamanda yol gösterici bir eserdir. Eserin sadece İslam merkezli olmadığını okudukça anlayabilirsiniz. Kültür, uygarlık ve felsefe gibi çeşitli konulara yönelik yaklaşımlarda çok derin ve aynı zamanda düşündürücü bilgilerle karşılaşabilirsiniz. Kitabın içerisinde yer alan düşüncelerin tamamının özgün fikirlerden oluştuğunu unutmamalısınız.

Okumak isteyenlere en iyi tavsiye ise mutlaka bir sözlükle birlikte okunmasıdır. Bilmediğiniz birçok kelime karşınıza çıkabilir. Bu kelimeleri anlamadan kitabı okumaya çalışmak ise kitapta anlatılanları bütünsel olarak ele almanıza engel olabilir. Anlatımı özgün olsa bile dili ağırdır. Bu sorunu çözmek için anlayarak okumaya özen göstermelisiniz.

3. İslami Yeniden Doğuşun Sorunları

Bundan yıllar önce İslam dünyasının sorunları ne ise bugün aynı sorunlar devam ediyor. Yine aynı şekilde bu sorunların üzerine gidilmiyor. İslami Yeniden Doğuşun Sorunları kitabını bu şekilde açıklayabilirim. Kitapta birçok tespit bulunuyor. Bu tespitlerin büyük bir bölümü doğruluk payı içeriyor olsa dahi bugün kimsenin kılını kıpırdatmadığını rahatlıkla görebiliyorum.

Bilge Kral Aliya İzzetbegoviç’in İslamiyet üzerine yazdığı diğer eserlerinde dile getirdiği düşünceleri bu sefer biraz daha birey ele alınarak ortaya konuyor. Toplumsal tespitler kadar bireysel tespitler de dikkat çekiyor. En önemlisi yol gösterici bir kitabı okuma şansını elde ediyorsunuz. İslami Yeniden Doğuşun Sorunları, İslamı anlamak için okunması gereken önemli eserlerden birisidir.

4. Özgürlüğe Kaçışım

Özgürlüğe Kaçışım Aliya İzzetbegoviç’in hatıratıdır. Bilge Kral’ın hayatına şahitlik etmek istiyorsanız bu kitabı okumalısınız. Hapishane yıllarındaki notlarından oluşan kitabın dili biraz ağırdır. Ancak kitapta her seviyeden okurun alabileceği önemli mesajlar vardır.

İslamiyetin yeniden yükselişe geçmesi üzerine çok değerli tespitlerin bulunduğu kitap aynı zamanda insanları yeniden düşünmeye itecek fikirlere sahiptir. Bilge Kral’ı anlamak ve bakış açısını görmek için mutlaka okunması gereken bu eser aslında bizlere çok daha derin bir mesaj gönderiyor. İsterse bir birey İslama ayak uydurduğu kadar çağdaş da olabiliyor. Aliya İzzetbegoviç’in eserlerini okuduktan sonra bu mesajın doğruluğunu görebiliyorsunuz.

5. Köle Olmayacağız

Aliya İzzetbegoviç’in özgürlük mücadelesi sırasında yaşadığı olayları ve sıkıntıları öğrenebilmenizi sağlayan Köle Olmayacağız, kendisinin konferans metinleri bir araya getirilerek oluşturulmuş bir eserdir.

Konuşmalar farklı coğrafyalarda, farklı mekanlarda geçmektedir. Her konuşmanın birbirini tekrar eden noktalara sahip olduğunu özellikle belirtmek gerekiyor. Bu açıdan siyaset veya tarihle ilgilenmiyorsanız, bu eseri okumak istemeyebilirsiniz.

Kitabın diğer tüm Aliya İzzetbegoviç kitapları gibi ağır bir dile sahip olduğunu belirtmeliyim. Okumaya başlamadan önce bu durumu göz önünde bulundurmalısınız. Ağır ağır ilerlemeli ve yazılanları iyi analiz ederek ilerlemelisiniz.

6. Tarihe Tanıklığım

Tarihe Tanıklığım Aliya İzzetbegoviç’in hatıratlarından ikincisidir. Bu kalemde kendi hayatını kaleme almıştır. Aliya İzzetbegoviç olmadan Bosna-Hersek’in neden anlaşılamaz olduğunun kanıtı olan kitap, onunla birlikte tarihe tanıklık etmenizi sağlayacaktır.

Bu kitaba aslında bir tür otobiyografi diyebiliriz. Ancak ilgili türün özelliklerini tam karşılamamaktadır. Nitekim, Bosna’nın bağımsızlık mücadelesi esnasında yaptıklarını yazan Aliya İzzetbegoviç aynı zamanda size Bosna-Hersek’in tarihini en çarpıcı bir biçimde anlatıyor.

Aliya İzzetbegoviç’in hangi kitaplarını okudunuz? Soluksuz bir biçimde okuduğunuz kitabı hangisiydi? Kitapları hakkında neler düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorum yaparak paylaşmayı unutmayın.

Kaan Karadeniz

28 yaşındayım. Yüksek lisans öğrenimini "Bilgi ve Belge Yönetimi" bölümünde sürdürmekteyim. Psikolog veya terapist değil, araştırmacıyım. Başarının çaba ile doğru orantılı olduğuna inanlardanım.

You may also like...

2 Responses

 1. Ibrahim dedi ki:

  Şu anda trt 1 de hayatı anlatılan dizi yayına başladı. Kitapları da okunması gerekir. Açıklayıcı paylaşım olmuş elinize sağlık

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba,

   Değerli yorumunuz için teşekkürler. Keyifli seyirler ve keyifli okumalar. Aliya İzzetbegoviç her Türk gencinin keşfetmesi gereken isimlerden birisidir.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

Yorum yapıp katkı sağla...