Bir hevesle başlanan ama zor okunan 50+ roman

Büyük bir hevesle başlanan ama bir türlü son sayfasına gelinemeyen, zor okunan romanların neler olduğunu merak ediyor musun? Aslında bu merakı gidermenin basit bir yolu var. Yazım dili veya anlatım dili ağır olan yazarların kitaplarına bakman yeterli olur. Ancak tüm bu eserlerin arasında bazıları çeşitli en iyi kitaplar listesinde yer alabilecek kadar kaliteli eserlerdir. Tek zorluk ise ağır ilerleyen anlatımlarının eşliğinde kitabın sonuna gelebilmektir.

Bu listede sadece başlanan ama bitirilemeyen veya zor bitirilen romanlarına yer verilmiştir. Bu tür romanlar arasından özellikle en kaliteli olanların seçilmesine özen göstermeye çalıştım. Listeye kitap eklerken aşırı seçici davrandığımı özellikle belirtmeliyim çünkü amacım seni en kaliteli kitaplarla buluşturarak okuma deneyimine keyif katmaktır.

Büyük bir hevesle başlanan ama zor okunan romanlar

Zaman zaman benim dahi büyük bir hevesle başlayıp bir türlü sonunu getiremediğim çok kaliteli eserler olmuştur. Anlatılan hikayenin ilgimi çekmemesinden ziyade yazarın boğucu veya yorucu anlatımı bunda daha fazla etkili olmuştur. Bu kitap listesinde oldukça kaliteli olan ama yorucu anlatımı nedeniyle bir türlü sonu getirilemeyen en iyi romanlara yer vermek istedim. Listede seri halinde yayınlanmış romanların sadece ilk kitaplarına yer verilmiştir. Hangisini okumak istediğine kendin karar verebilir veya listenin sırasına sadık kalarak kitapları okumayı deneyebilirsin.

Tutunamayanlar – Oğuz Atay

Tutunamayanlar birçok tavsiye listesinde yer alan yerli romanlardan birisidir. İnsanın ruhuna dokunmasını en iyi bilen eserler arasında yer aldığından bir hevesle başlar insan ama sonunu getirmek çok kolay değildir. Tuğlayı andıran yapısı aslında neler olabileceğini tahmin etmek için yeterli olsa bile yolculuğun sonunda mutlu olan taraf her zaman okuyucudur.

Yakınındaki insanlardan birinin intihar etmesiyle gelişen olaylar içinden çıkılması zor bir iç sorgulamaya dönüşür. Okuyucu artık her kelimeyi anlamak ve her cümleyi özümsemek için çaba gösterir. Bu nedenle büyük hevesle başlamış olduğun romanı bitirmekte epey zor anlar yaşayabilirsin. Bu eser zor okunan romanlar arasında her zaman ilk sıralarda yer alacaktır.

İletişim Yayınları: Tutunamayanlar – Oğuz Atay

Saatleri Ayarlama Enstitüsü – Ahmed Hamdi Tanpınar

Saatleri Ayarlama Enstitüsü klasik eserler arasında yer alan önemli yerli romanlardan birisidir. Türk toplumunun doğu ve batı arasında sıkışıp kalmış olan yapısını anlatır. Sembolik anlatımların yoğun olduğu romanın içerisinde yer alan karakterlerin hepsi farklı birer nefese sahiptir.

İki ana kültürün arasında kalmış olan bir toplum olduğumuz gerçeğini kimse reddedemez. Batılı desek batılı değil, doğulu desek doğulu değiliz. Bu kitap tam olarak bu durumun ortaya çıkardığı sıkışmışlığı anlatır ama yoğun sembollü anlatımı nedeniyle kolay okunan bir roman değildir. Kolay okunsun veya okunmasın ama kaliteli eser olsun diyorsan zor okunan bu romanı kitaplığına ekleyebilirsin.

Dergah Yayınları: Saatleri Ayarlama Enstitüsü – Ahmed Hamdi Tanpınar

Fırat Suyu Kan Akıyor Baksana – Yaşar Kemal

Fırat Suyu Kan Akıyor Baksana yerli eserler arasında yer alan başarılı romanlardan birisidir. Bir adaya yerleşmiş olan birkaç insanın yeni bir yurt veya yeni bir yerleşim yeri oluşturma çabalarını anlatır. Her ne kadar bu yeni yerleşim alanını oluşturma konusunda türlü zorluklarla karşılaşılsa bile sırtını umuda yaslayan insanlar tüm zorluklara karşı ayakta durmayı başarırlar.

Kitabın en önemli özelliği hiç kuşkusu birbirinden farklı gibi görünen ama aslında aynı paydaya sahip olan nitelikleri bir araya getirebilmesidir. Kitapta yer alan karakterlerin her biri farklı farklı kökenlere sahip olsalar bile anlatımın yoğunluğu ve insancıl yaklaşım yönüyle her birisi tek bir kökenden gibi görebilme fırsatını elde edersin. Yoğun anlatımlı bir eser olduğundan haliyle okuması da zordur. Kitaplığına ekleyip uzun bir süre meşgul olabileceğin bir eser arıyorsan bu kitabı okumayı düşünmelisin.

Yapı Kredi Yayınları Yayınları: Fırat Suyu Kan Akıyor Baksana – Yaşar Kemal

Kitap Hırsızı – Markus Zusak

Kitap Hırsızı birbirinden farklı listelerde görebileceğin kaliteli romanlardan birisidir. Henüz çocuk yaşlarında olsa bile hayatın en büyük travmalarıyla yüzleşmek zorunda kalan bir kızın hikayesini anlatır. Ailesini terk eden bir baba, ölen bir ağabey, evlatlık verilen bir kız ve daha nice dramatik olay kitabın genel hatlarını oluştursa bile umut her zaman ön plandadır.

Dramatik bir hikayeye sahip olması bu kitabın yapısına çok fazla tesir etmemiştir. Kitabı zor kılan unsur anlatıcının ölüm meleği olması ve yaşanan olayların ağır ağır ilerlemesinden kaynaklanır. Dramatik hikayelerden hoşlanıyorsan ve çaresizlikten umuda yolculuğa tanıklık etmek istiyorsan bu kitabı okumalısın.

Martı Yayınları: Kitap Hırsızı – Markus Zusak

Aylak Adam – Yusuf Atılgan

Aylak Adam yerel eserler arasında en başarılı olan romanlardan birisidir. Her insanın korkusunun rol sahibi olduğu bu roman herkes gibi olmaktan olabildiğince kaçan bir insanın hayat hikayesini anlatır. Onun için hayat gelişigüzel yaşanması gereken bir şeydir ve onun amacı her insanın gizlediği sırları açığa çıkartmaktır.

Her ne kadar herkes gibi olmaktan korksak bile çoğu zaman herkes gibi davranmaktan sakınmamız mümkün olmayabilir. Herkes gibi olmadığımızı dile getirmek kolaydır ama bunu gerçekleştirmek çok zordur. Her satırı ile seni defalarca bir şeyleri sorgulamaya itecek olan bir roman ile karşı karşıyasın. Okunması zor olan ve büyük bir hevesle başlasan bile sonunu getirmekte zorlanacağın bir roman arıyorsan ilk sıralara bu romanı yazmalısın.

Yapı Kredi Yayınları: Aylak Adam – Yusuf Atılgan

Usta ile Margarita – Mikhail Bulgakov

Usta ile Margarita Rus edebiyatının en önemli romanlarından birisidir. Stalin dönemini anlatan roman kendi topraklarında uzun bir süre yasaklı kitaplar listesinde kalmıştır. Şeytanın Moskova halkının arasına karışması sonucunda insan ile şeytanı bir karşılaştırmaya tabi tutan roman en sonunda ise insanın kendi yaşantısını sorgulamasına neden olur.

Rus edebiyatının klasikleri arasında yer alan bu roman maalesef kolay okunabilir eserlerden birisi değildir. Aslında Rus edebiyatının genel yapısıyla örtüşen bu durum bu eserde daha belirgindir. Her şeyi anlamak ve özümsemek için sayfaları tekrar tekrar okumak gerekebilir. Okuması zor olsun ama kaliteli olsun diyorsan bu eseri mutlaka kitaplığına eklemelisin.

Can Yayınları: Usta ile Margarita – Mikhail Bulgakov

Karamazov Kardeşler – Fyodor Dostoyevski

Karamazov Kardeşler felsefi roman akımını başlatan en önemli romanlardan birisidir. Bu roman iki kardeşin hayat hikayesine odaklansa bile insanın sahip olabileceği tüm ama tüm duyguları tek tek okuyucusunun önüne getirdiğinden büyük bir karmaşaya yol açar. İki kardeşin üzerinden felsefeye yakın bir çizgide her şeyi sorgulamaya başlayan okuyucu kitabın sonuna geldiğinde ise ne kadar sarsıcı bir yolculuktan geçip gittiğinin farkında bile olmaz.

Felsefi romanlar tahmin edilebileceği üzere epey yoğundurlar. Onları anlamak için tekrar tekrar okumak gerekebilir. Bu roman türünün tüm özelliklerine sahip olduğundan yavaş ilerlemesi kaçınılmazdır. Klasik eserleri okumak gibi bir inadın varsa bu romanı zor okunmasına aldanmadan kitaplığına eklemelisin.

Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları: Karamazov Kardeşler – Fyodor Dostoyevski

Gün Olur Asra Bedel – Cengiz Aytmatov

Gün Olur Asra Bedel bilim kurguyu ve tarihsel romanı bir potada eritmeyi başarmış olan en önemli romanlardan birisidir. Büyük bir savaştan sonra kendine göre bir işte çalışmaya başlayan bir adım geçmişine ait bir şeyler anımsamaya başlamasıyla olaylar gelişir. Yaşanan olaylar en sonunda okuyucuyu kendi geçmişini, bugününü ve yarınını sorgulamaya yönlendirir.

İnsanı derin derin düşündüren her romanın yapısı aslında aynıdır. Yoğun anlatım olsun veya olması insanı bir şeyleri sorgulamak zorunda bırakan romanların her birisi kolay okunmaz. Bir yandan okuyup bir yandan düşünen insan vaktin nasıl geçtiğini anlamasa bile elindeki kitabı bitirmekte epey zorlanacağı kesindir. Başarılı bir yazarın elinden çıkmış kaliteli bir eseri zor olsa da okurum diyorsan bu kitabı okumanı tavsiye ederim.

Ötüken Neşriyat: Gün Olur Asra Bedel – Cengiz Aytmatov

Bir Katedralin Öyküsü – Ken Follett

Bir Katedralin Öyküsü bugüne kadar yazılmış olan en iyi tarihi romanlardan birisidir. Bir katedralin etrafında yaşanan olayları anlatsa dahi tüm hikaye karakterlerin omuzlarının üzerindedir. Tüm karakterlerin sırları bir bir ortaya çıktıkça kendini tamamlayan bu romanın en iyi okuyucuya her zaman merak uyandırıcı bir şeyler sunabilmesidir.

Her ne kadar çok kaliteli bir roman olsa bile bu eseri okumak hiç kolay değildir. Zor okunan bir roman olduğundan okuyucunun alacağı keyfi iki hatta üç katına çıkarabilen eserlerin başında gelir. Aktarılan en ufak detayı atladığın zaman dahi büyük bir eksiklik hissedebilecek olduğundan bu kitabı okurken yavaş ilerlemek çok daha uygundur. Okumaya tarihi roman arıyorsan bu roman ile elbet yolun kesişecektir.

İnkilap Kitabevi: Bir Katedralin Öyküsü – Ken Follett

Rüzgar Gibi Geçti – Margaret Mitchell

Rüzgar Gibi Geçti tarihi roman denildiğinde akıllara gelen en romantik romanlardandır. Amerikan halkının yaşamış olduğu iç savaş günlerine uzanan hikayesi onu bambaşka bir noktaya taşımıştır. Benzersiz bir aşk hikayesi okumak isteyenlerin ilk duraklarından biri olan bu eser aynı zamanda zor bitirilen bir yapıdadır.

Aslında bu eserin anlatımı fazlasıyla akıcıdır ama hikayedeki detayları atlamamak gerektiğinden okurken ekstra dikkat göstermek gerekir. Bu dikkatlilik romanın kolayca okunabilmesine bir engeldir. Romantik bir eser arıyorsan ve zor okunması senin için önemli değilse bu kitaba bir şans verebilirsin.

Artemis Yayınları: Rüzgar Gibi Geçti – Margaret Mitchell

Bir hevesle başlanmış okunması zor diğer romanlar

Yazının çok uzun olmaması ve seni çok fazla rahatsız etmemesi için bu kitaplara detaylıca değinmek istemedim. Aşağıdaki kitapların her birisi zor okunan romanlar arasında yer alır. Sadece, bu kitapların genel olarak yukarıdakiler kadar kaliteli olmamasından ötürü onlara burada yer vermek istedim.

No Kitap Yazar
11 Hobbit J. R. R. Tolkien
12 Huzur Ahmed Hamdi Tanpınar
13 Gurur ve Önyargı Jane Austen
14 Monte Kristo Kontu Alexandre Dumas
15 Nar Ağacı Nazan Bekiroğlu
16 Otostopçunun Galaksi Rehberi Douglas Adams
17 Dune Frank Herbert
18 Kravat Enis Batur
19 Suç ve Ceza Fyodor Dostoyevski
20 Sefiller Victor Hugo
21 Allah’ın Süngüleri Attila İlhan
22 1984 George Orwell
23 Swann’ların Tarafı Marcel Proust
24 Gece Bilge Karasu
25 Avalon’un Sisleri Marion Zimmer Bradley
26 Zamanın Kısa Tarihi Stephen Hawking
27 Korkma Ben Varım Murat Menteş
28 Amerikan Tanrıları Neil Gaiman
29 Gülün Adı Umberto Eco
30 Babil’de Ölüm İstanbul’da Aşk İskender Pala
31 Savaş ve Barış Leo Tolstoy
32 Jane Eyre Charlotte Bronte
33 Başucumda Müzik Kürşad Başar
34 Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği Milan Kundera
35 Akıl ve Tutku Jane Austen
36 Mai ve Siyah Halid Ziya Uşaklıgil
37 İlahi Komedya Dante Alighieri
38 Eylül Mehmet Rauf
39 Soğukkanlılıkla Truman Capote
40 Masumiyet Müzesi Orhan Pamuk
41 Yüzyıllık Yalnızlık Gabriel Garcia Marquez
42 Ruhi Mücerret Murat Menteş
43 Yedinci Gün İhsan Oktay Anar
44 Küçük Kadınlar Louisa May Alcott
45 Sinekli Bakkal Halide Edip Adıvar
46 Benim Adım Kırmızı Orhan Pamuk
47 Azil Hakan Günday
48 Anna Karenina Leo Tolstoy
49 Şıpsevdi Hüseyin Rahmi Günpınar
50 Şah & Sultan İskender Pala

Zor okunan romanlardan en iyilerini bir araya getirip seninle tanıştırmaya çalıştım. Bu listeye daha fazla kitap ekleyebilirdim ama şimdilik bunların yeterli olduğunu düşünüyorum. Senin de bildiğin zor okunan ama kaliteli olan romanlar varsa yorum yapıp kitap isimlerini bana ulaştırabilirsin.

Kaan Karadeniz

28 yaşındayım. Yüksek lisans öğrenimini "Bilgi ve Belge Yönetimi" bölümünde sürdürmekteyim. Psikolog veya terapist değil, araştırmacıyım. Başarının çaba ile doğru orantılı olduğuna inanlardanım.

You may also like...

2 Responses

 1. kondor dedi ki:

  Gün OLur Asra Bedel / Aytmatov ‘un bu eseri ile bu listede olmasına inanamadım. Düşünmek bi kitabı nasıl zorlaştırabilir onu da anlamadım. Galiba çoğu şey gibi zorluk duygusu da göreceli.
  Gelelim , Tanpınara evet büyülü gerçeklik olarak isimlendirilen bu tarz herkes için uygun olmaya bilir. Ama kitabın tamamı bu tarz ile yazılmamıştır. Tabiyki bağlayıcı konu budur ama gerçek bunun ile çok güzel tarif edilmiştir.Bi derece belki haklısınızdır o zmn.
  Monte Kristo Kontu da anlamadım ay galiba ben listenizde çoğu kitabın burda niye oldğ. kavrayamadım.Evet oldukça uzun bir kitaptır. Ama akıcı biri sanki anlatırmış gibi okur gidersiniz.
  Sinekli Bakkal gayet yalın bir dille yazılmıştır. Her gün sokakta rastlayabileceğnz karakter ve kurgunun oldğ. bi kitaptır.
  Zorluk kavramını anlayamadım galiba.

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba,

   Değerli yorumun için teşekkür ederim. Aslında bu listenin güncellemesi gerek. En kısa sürede bir revizyon yapacağım. Burada zorluk algısı yazım stili veya anlatım stiliyle ilgili değil. Olayların takibi, karakterlerin anlaşılması ve olaylar arası kurgunun dağınıklığıyla ilgili. Evet pek çoğunu zorlanmadan okumak mümkün ancak baştaki karakter ile sonlardaki karakterler arasındaki bağlantıyı kurmak çoğunda epey zor diyebilirim. Bu duruma özellikle sembolik anlatımın seçildiği romanlarda çok sık rastlanır.

Yorum yapıp katkı sağla...