Bir Dakika, Bir Sabah (Sarah Rayner)

Bir Dakika, Bir Sabah, uluslararası alanda en çok satanlar arasına girmeyi başarmış bir romandır. Sarah Rayner’ın en bilindik özelliği birbirinden farklı durumları bir araya getirmeyi başaran kurgu tarzıdır. Bu roman en başarılı eseridir ve sürükleyici roman okumak isteyenlere genellikle tavsiye edilen kitapların başında gelir.

Bir Dakika, Bir Sabah, Sarah Rayner tarafından yazılmış bir romandır. Roman bir tren yolculuğu sırasında yaşanmış olan şok edici olayın üstünden bir hafta geçtikten sonra yaşananları konu edinmektedir. Rastlantılar sonucu gelişen hikayeleri okumayı sevenlere yönelik olan bu kitap, Mine Atafırat‘ın başarılı çevirisiyle Pegasus Yayınları tarafından yayınlanmıştır.

Bir Dakika, Bir Sabah – Kitabın Konusu

Bir Dakika, Bir Sabah, tren yolculuğu sırasında yaşanmış olan bir olaydan sonraki haftada yaşananları anlatan bir romandır. Yolculardan birisi olan şanssız adam kalp krizi geçirir ve hayata veda eder. Bu ölümün ardından üç kişi kişi için hayat artık eskisi gibi olmayacaktır.

Hikayenin ana karakterleri Lou, Anna ve Karen son derece üzücü olan bu olay sonrasında bir araya gelmişlerdir. Birbirine yabancı olmayan bu kişilerin hayatları yaşanan olay sonrasında yavaş yavaş değişmeye başlar. Değişim kaçınılmaz olarak yaşanmaya başlarken her birinin arkadaşlık ilişkisinde doldurulması gereken yeni sayfalar açılır.

Pegasus Yayınları: Bir Dakika, Bir Sabah – Sarah Rayner

Google Kitaplar’da İncele (İngilizce): One Moment, One Morning – Sarah Rayner

Bir Dakikayla Değişen Hayatların Hikayesi

Kitabın ana fikrini sevdim. Her ne kadar giriş epey dramatik olsa bile “bir dakikayla” o dakikaya tanıklık eden herkesin hayatının değişmeye başlaması hoşuma gitti. Hayatın gerçeği zaten budur; tanıklık edilen anların hayatımıza etkisiyle yeni rotalar çizer veya inat edip aynı rotada seyrimize devam ederiz.

Üç kadının ve başlangıçta ölen adamın dahil olduğu hikayeyi göz önünde bulundurursam aslında kitap tamamen üç kadına odaklanmıştır. Bu kadar kadının ana karakter olduğu bir romanın içerisinde “peri masalı” olmasını beklerdim. Maalesef böyle bir durum söz konusu değil çünkü yaşanan olay sonrasında değişenler hayatın her alanında görülebilecek nitelikte değişimlerdir.

Kitap sürükleyici olduğu gibi aynı zamanda akıcı bir anlatıma sahiptir. Bir polisiye roman gibi olaylar arasındaki bağlantıyı kurmak ve güncel tutmak gibi bir derde sahip değilsin. Bu romanı gelişigüzel okuyor olsan bile ana hattan hiç kopmadığından okuma verimliliğini korumayı başarabilirsin. Belki de romanın bu kadar çok satmış olmasının temel sebebi budur.

Bir Dakika, Bir Sabah – Tavsiye Durumu

Bir Dakika, Bir Sabah isimli bu kitabı okumanı tavsiye eder miyim? Rahat bir okuma deneyimi yaşamak isteyenlere bu romanı tavsiye ederim. Roman sakin yapısıyla her türden okuyucuyu cezbedebilecek niteliktedir. Özellikle çay veya kahve molalarında okumaya kitap arıyorsan doğru kitabı incelediğinden emin olabilirsin.

Saray Rayner tarafından yazılmış olan bu kitabı okuduktan sonra yazarın diğer kitaplarına göz atmayı düşünebilirsin. Yazarın dilimize çevrilmiş olan tek kitabı şimdilik budur. Bu nedenle yazara özgü bir öneri sunabilmem söz konusu değildir.

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

You may also like...

Yorum yapıp katkı sağla...