Bilinmesi gereken basit hızlı okuma teknikleri

B

Kabul etmemiz gereken bir durum söz konusu. Her birimiz çoğu zaman elimizdeki materyali veya kitabı hızlı bir şekilde okumak isteriz. Bu gayet doğal çünkü zamanın akışı bizi buna yönlendirir. Hızlı okuma denildiği zaman akla gelen birçok teknik vardır. Ben bunlardan birkaçını sizlerle tekrar paylaşmak istedim. Ancak paylaşıma geçmeden önce birkaç önemli hususa değinmek istiyorum.

Öncelikle hızlı okuma dediğimiz olay bir içeriğin özümsenmesini ve kavranmasını zorlaştırır. Bunun bilincinde olmamız gerekmektedir. Eğer elimizde bulunan içeriği tam olarak anlamamız gerekiyorsa bu durumda hızlı okuma bize yardımcı olamayacak bir yöntemdir. Daha basit bir şekilde nasıl anlatılır bilmiyorum ama hızlı bir biçimde okuduğunuz içerikten bir şey anlamayacağınızı belirtmemin yeterli olacağını düşünüyorum.

Basit Hızlı Okuma Teknikleri

Birçok kişi hızlı okumayı büyük bir beceri veya kabiliyet olarak görür ancak bu tamamen doğru değildir. Evet, iyi bir kabiliyettir ancak büyük bir kabiliyet değildir çünkü herhangi bir kişi temel teknikleri deneyerek dahi hızlı okuma gerçekleştirebilir. Bunun için gerekli olan nitelik ise okuma kabiliyetinin iyi olmasıdır. Eğer bir şeyleri okumak konusunda hem kavrama hem de sözcük hafızası açısından sıkıntı yaşıyorsanız hızlı okumayı tam olarak gerçekleştiremezsiniz.

Gelelim bahsedeceğim tekniklere. Burada bahsedeceğim basit hızlı okuma teknikleri genel olarak herkes tarafından bilinen tekniklerdir. Hızlı okuma kabiliyetine sahip olmak istiyorsanız bunlardan birkaçını deneyebilir ve sizin için en işe yarar olanı seçip yolunuza devam edebilirsiniz.

Bahsedeceğim ilk yöntem ellerimizi kullanacağımız bir yöntem olacaktır. Ancak bunun için kitabı masa gibi bir şeyin üstüne koymamamız gerekir çünkü tek elimiz kitabın üzerinde olacaktır. Hangi elinizi sık kullanıyorsanız onu okuduğunuz sayfanın üzerine koyun. Satırları okudukça elinizi aşağıya doğru indirin. Elinizi sadece bir kez sayfanın üstüne koyun ve ara vermeden bir sayfayı okumaya çalışın. Bu sayede okuma hızınızı yükseltebilirsiniz.

Bu yöntem için elinizi kullanmak yerine kart, sayfa parçası veya farklı bir cisim kullanabilirsiniz. Önemli olan odak noktanızın okuduğunuz kelimeler olmasını sağlamaktır. Sonucunda okuma akışını iyileştirebilir ve kitabı daha hızlı bir biçimde okuyabilirsiniz.

Buna benzer bir diğer teknik ise birinci tekniği tersten uygulamaktır. Biraz daha açıklama yapmak gerekirse, önceki yöntemde diğer kelimeleri kapatarak elimizi bir takip aracı olarak kullanmaktaydık. Bu teknikte ise elimiz dışında farklı bir araç kullanmamız gerekecektir. Bir kart veya sayfa parçası, kitap kapağı işimize yaracaktır.

Seçtiğimiz cismi sayfanın üst kısmına koymalıyız. Ardından okumaya başlamalı ve yavaşça cismi aşağı doğru indirmeliyiz. Hedefimiz ise kelimeleri cisimle kapatmadan önce okumaya çalışmaktır. Böylelikle siz bir süre sonra kelimeler kapanmadan satırları bitirmeye çalışacağınız için kendinizi hızlı okuma konusunda geliştirmiş olursunuz. Ek olarak aynı satırı veya kelimeyi defalarca okumaktan kendinizi alıkoyarsınız.

Sıradaki teknik hepimizin bildiği parmakla veya kalemle takip tekniğidir. Basit bir şekilde parmağınızı veya kalemi okumak istediğinizi satırın başına koyun ve soldan sağa doğru (Arapça gibi metinler okuyorsanız sağdan sola doğru) hareket ettirin. Bu sayede okuduğunuz kelimelerin altını çizmiş gibi olacaksınız ve bir daha geri dönme ihtiyacı duymayacaksınız. Gözleriniz takip edecek bir odak noktası bulacağı için okuma faaliyetiniz daha akıcı olacaktır. Sonuç olarak ise okuma hızınız artış gösterecektir.

Burada yer alan basit hızlı okuma teknikleri ile hızınızı yükseltebilirsiniz. Bunlar dışında faydalanabileceğiniz farklı teknikler vardır ancak en basitleri bunlardır. Okuma hızınızı yükseltmek konusunda hangi yöntemi denerseniz deneyin önemli olanın elinizdeki materyalin veya kitabın içeriğini kavramak olduğunu bilmelisiniz. Kendini iyi okuyucu olarak tanımlayan kişilerin önceliği hızlı okuma yerine okuma verimliliği olmalıdır.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

Yorum yap

Yorum yapıp katkı sağla...