Beyaz Ateş (Mooji)

Beyaz Ateş, Advaita Zen öğretisinin usta ismi olan Mooji tarafından hazırlanmış ruhsal öğretiler ve ruhsal içgüdüler kitabıdır. Kitap, ruhsal öğretilerin en yalın haliyle anlatıldığı bir eser niteliğini taşır. Deyişlerin can verdiği kitap, okuyucusunu etkilemeyi başararak ona bambaşka bir ruh hali kazandırır. Bu ruh hali er yada geç kişinin içerisinde yaşattığı gerçeğe, hakikate yönelişi sağlar.

Beyaz Ateş, Mooji tarafından yazılmış bir felsefe kitabıdır. Mooji’nin ruhsal öğretilerinin yer aldığı bu derleme kitap, insanın içerisinde yer alan gerçeği yani hakikati bulmaya yönlendirir. Kitap, orijinal dilinde ilk kez 2014 yılında yayınlanmıştır. 2016 yılında ise Ganj Yayınları tarafından çevirisi gerçekleştirilerek dilimize kazandırılmıştır.

Beyaz Ateş

Bir derleme kitap olan Beyaz Ateş, yazarı Mooji’nin öğretilerinin bir araya getirildiği bir kitaptır. Bu öğretilerin büyük bir kısmı ruhsal içgüdülere ve maneviyata yöneliktir. Hedef ise insanın gerçeği yani hakikati bulabilmesini sağlamaktır. Pek çok felsefe kitabının aksine, bilhassa Budizm öğretileri ve Zen öğretilerinin yanında Mooji’nin öğretileri biraz daha günlük yaşama daha uygundur.

Budizm veya Zen öğretisi gibi öğretilerde sıkça karşımıza çıkan durum maneviyatın ön planda olması, maddiyatın geri plana itilmesidir. Mooji’nin bu anlamda farklı olmasını sağlayan durum gündelik olaylara karşı olaylara özgü bir takım düşüncelerin geliştirilmesi ve öğretilerin insana akıcı bir şekilde anlatılmasıdır.

Beyaz Ateş: Bilgeliğin İnsana Ulaştırılması

Felsefi öğretiler her zaman ilgi çekicidir. Bir iki tanesini bilseniz dahi kendinizi bilgeliğin doruklarında hissetmeye başlayabilirsiniz. Oysa bu alanda öğrenilecek çok şeyin olduğunu, bilginin sonsuzluğunu ve ölümsüzlüğünü kabul etmek gerekir. Beyaz Ateş kitabı bu anlamda önemli ve okunması gereken bir kitaptır.

Advaita Zen öğretisinin en önde gelen isimlerinden birisi olan Mooji’nin ruhsal öğretilerinin bir araya getirildiği bu kitabın hedefi, felsefi öğretinin ruhsal kazanımları ve hedefiyle özdeştir. İnsanın içerisindeki doğruyu bulması, gerçeğe ve ölümsüz olan hakikate ulaşması öğretinin başlıca hedefidir. Burada hakikat ve gerçek olarak söz edilen kavramlar yaratıcıdan başka birisi değildir.

Mooji’nin deyişlerini farklı yerlerde görmüş veya duymuş olabilirsiniz. Onu diğer bilgelerden ayıran en büyük özellik, öğretisinin tamamen maneviyatına yönelmemiş olmasıdır. İnsanın günlük yaşamından kesitler, merak uyandırıcı hikayeler, hikayeler aracılığıyla insana ulaştırılmak istenen mesajlar sıklıkla karşılaşabileceğiniz durumlardır. Felsefi öğretilere ilginiz varsa Mooji’nin Beyaz Ateş kitabını çok fazla yorulmadan akıcı bir biçimde okuyabileceğiniz konusunda emin olabilirsiniz.

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

You may also like...

2 Responses

 1. Ismail dedi ki:

  Hic iyi bilememissin

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba,

   Eleştiriniz için teşekkür ederim. Ancak tam olarak neyi bilemediğimi anlayamadım. Biraz daha net açıklarsanız eksiklerim konusunda kendimi geliştirme fırsatı elde edebilirim.

   Sağlıcakla kalın, hayatınızda başarılar dilerim.

Yorum yapıp katkı sağla...