Bazen Olmaz: Başarısızlık Hikayeleri (Özlem Gürses)

Bazen Olmaz: Başarısızlık Hikayeleri, adından anlaşılabileceği gibi başarısızlık hikayelerini anlatır. Kimin başarısızlıklarını? Sık sık başarı hikayelerini dinlediğimiz “zenginlerin” veya “ünlülerin” başarısızlarını anlatır. Evet, anlattıklarına bakılırsa kimi zaman onlar da başarısız olmuşlar.

Bazen Olmaz: Başarısızlık Hikayeleri, Özlem Gürses Tatar tarafından yazılmış iş dünyasını yansıtan derleme bir kitabıdır. Kitapta Türkiye’nin sayılı zenginlerinin ve ünlülerinin başarısızlık temalı anılarına yer verilmiştir. Başarısızlıklardan da ders çıkartılabileceğini düşünenlerin okuması gereken bu kitap Kronik Kitap tarafından yayınlanmıştır.

Bazen Olmaz: Başarısızlık Hikayeleri – Kitabın Konusu

Kitabın konusunu tek bir cümleyle defalarca anlattım aslında. Bu kitap Türkiye’nin bilinen yüzlerinin belirli alanlarda başarısızlıklarını konu almaktadır. Bugün başarıdan başarıya koşan insanların dahi hayatlarında başarısızlıkların olabildiğini gösteren iyi bir eserdir.

Kitabın içerisinde 10 farklı ismin başarısızlık hikayesi yer alır. Cem Yılmaz, Muhtar Kent, Ali Sabancı, Zeynep Bodur Okyay, Cem Boyner, Arda Turan, Hüsnü Özyeğin, Hanzade Doğan Boyner, Abdülkadir Konukoğlu ve Mustafa Denizli başarısızlık hikayelerini okuyabileceğin kişilerdir. Kitabın anlatımı bir tür röportaja benzediğinden yazılanları kolayca okuyabilmek mümkündür.

Kronik Kitap: Bazen Olmaz: Başarısızlık Hikayeleri – Özlem Gürses

1000 Başarının İçerisinde 1 Başarısızlık

En son söylemem gerekeni yine en başta pat diye söyleyeceğim. Burada yer alan 10 insanın hayatı başarılarla doludur ama kitap başarısız oldukları bir alandaki anılarını konu almaktadır. Verilmek istenen mesajın ne olduğunu her okuyucuya anlatmak çok güç olabilir. Çünkü pek çok kişi “Adamlar parayı kürekle sandığa koyuyorlar zaten hayatta bir kez başarısız olmuşlarsa ne olmuş yani?” tarzında düşüncelere sahip olacaktır.

Bu düşüncenin oluşması doğal çünkü listede yer alan kişiler hakikaten aşırı zengin insanlar denilebilir. Ama her işte bir hayır vardır derler ya onun gibi bir şey söz konusudur aslında. Başarısızlık vardır ama beraberinde başarı da vardır. Başarısızlık komple batıp gitmeyi değil bu insanlara başarılı olmayı öğretmiştir. Sonunda bugünkü konumlarına gelmeyi başarmışlardır.

Kitabın hayatına çok büyük değerler beklemek pekala doğru olmayabilir. Önerim kitapta anlatılanlardan kendine pay çıkartıp ders almaya çalışmaktan yana olacaktır. Sebebi gayet açık, bu insanların büyük bir kısmı zaten zenginken başarısızlıkla tanışmışlardır. Mesaj gayet ortadadır, dünyayı kontrol edecek kadar dahi paran pulun olsa hayatında başarısızlıklar olabilir. Önemli olan ders çıkartıp yoluna devam etmektir.

Bazen Olmaz: Başarısızlık Hikayeleri – Tavsiye Durumu

Bazen Olmaz: Başarısızlık Hikayeleri isimli bu kitabı okumanı tavsiye eder miyim? Her zaman oturup büyük başarı hikayelerini okuyacak değiliz. Bu sefer büyük başarılara imza atmış insanların başarısızlıklarını okuyup ders çıkartabiliriz. Anıları ve değişik hayat hikayelerini okumaya meraklı olanlara bu kitabı tavsiye ederim.

Özlem Gürses Tatar tarafından yazılmış olan bu kitabı okuduktan sonra yazarın diğer kitaplarına göz atmayı düşünebilirsin. Televizyon temelli bir isim olan yazarın önerebileceğim farklı bir kitabı bulunmamaktadır. Fakat bu kitaptan beklenilen elde edilirse mutlaka yeni yüzlerle ikincisi yayınlanacaktır diye düşünüyorum.

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

You may also like...

Yorum yapıp katkı sağla...