Başarısızlığın üstesinden gelmek için 7 etkili yol

Çok fazla vaktini almak gibi bir niyetim yok. Sadece başarısızlık hissinin doğal bir durum olduğunu anlatmaya çalışacağım. Sonrasında kendiliğinden harekete geçmeye ikna olacağına inanıyorum. Buna ihtiyacın olacak. Çünkü başarısızlığa takılıp kalıp hayattan bir beklenti içerisinde olmak pek doğru bir durum değil.

Başarısızlık ile nasıl mücadele edebilirim? Soruyu doğru sorduğuma inanıyorum çünkü pek çok zaman her birey kendini bu tür bir çıkmazın içerisinde görebilir. Klasik olacak belki ama bu hisse sahip olmak işin en kolayıdır. Çünkü her insan çoğu zaman gidebileceği en kolay yolu seçer.

Başarısızlık hissiyle mücadele etmek

Başarısızlığın üstesinden gelmek için püf nokta yeniden başlamaktır. Yeniden başlamak için ise önce bulunduğun ruh halinden kurtulmalısın. Başarısızlık hissini bir kenara bırakmayı öğrenerek ilk adımı atabilirsin. Bu takip etmen gereken en doğru yoldur. Bana bu konuda güvenebilirsin.

  1. Hayal kırıklığından sıyrılmayı denemelisin. Başarısızlığı yenmenin ilk yolu yaşadığın hayal kırıklığından kurtulmaktır. Kolay bir iş değildir. Ama ilgili başlıkta paylaştığım bilgileri okuduktan sonra belki kendine doğru bir yol bulabilirsin.
  2. Başarısızlık dışında farklı şeyler düşünmeye çalışmalısın. Bir kez başarısız olduysan yine yeniden başarısız olacağını düşünüyor olabilirsin. Böyle bir şeyin söz konusu olmayacağını bilmeni isterim. Evet, bir kez başarısız oldun ama hatalarından ders çıkartıp yeniden denemeye çalışabilirsin.
  3. Yeniden denemeye başlamalısın. Her neyi başarmak istiyorsan, kendini o konuda yeniden denemeye teşvik edecek bir şeyler bulmalısın. Burada en önemli unsurun gerçekçi olmak olduğunu unutmamalısın. Yoksa elde edeceğin sonuç yeniden hüsran olacaktır.

Kabul, bir işte başarısız olmuşsan kendine yüklenmeyi tercih edebilirsin ama bu yüklenmeyi aşırıya kaçırdığın zaman eline geçecek tek şey bol bol başarısızlık korkusu olacaktır. Gerçekçi davranıp sonu başarısızlığa çıkmayacak bir plan oluşturmayı denemek zorundasın.

Hayal kırıklıklarından sıyrılmak

Başarısızlık hissini yenmek istiyorsan önerebileceğim ilk adımdır. Önce yaşadığın hayal kırıklığını üzerinden atmalısın. Çünkü bununla yaşamayı seçersen atacağın her yeni adımda aynı hayal kırıklığını yaşayacağını düşünür ve kendini geri çekersin. Bunun yaşanmasına izin vermemelisin.

Farklı şeyler düşünmek

Başarısız olduysan, kendine yapacağın en büyük kötülük sürekli bunu düşünmektir. Başarısız olmuş olabilirsin. Ama günün sonunda kaybeden taraf olmayı seçmek doğru değildir. Daha fazla olumlu düşünmeye çalışmalı ve bu işin üstesinden gelebileceğine inanmalısın.

Yeniden denemeye çalışmak

Bunu düşünmeye başladıysan eğer senin adına sevindim. Artık doğru yoldasın, ilerlemen için sadece biraz daha cesarete ve uygulanabilir bir plana ihtiyacın olacak. Başarısızlığı başarıya dönüştürmenin kıyısında olduğunu kabul etmeyi deneyebilirsin.

Başarısızlığı yenme alışkanlıkları

Başarısızlığı yenmek istiyorsan doğru alışkanlıklara sahip olmalısın. Bu alışkanlıkların Henrik Edberg tarafından paylaşılan bilgilerden oluştuğunu söyleyebilirim. Daha önce paylaşmış olduğum önerileri dikkate alıp onları bu alışkanlıklar ile desteklemelisin.

bir aksilik olduğuna inanmalısın

Başarısız olabilirsin ama bu gelecekte yine başarısız olacağın anlamına gelmez. Sahip olman gereken en büyük alışkanlık her zaman ileriye doğru bakmaktır. Bugün başarısızsan bir sonraki denemede başarılı olabilirsin. Bu senin elinde olan bir şey ve bunu istersen yapabilirsin.

Başarısızlık söz konusu olduğunda bazen bir şeyleri eksik veya yanlış yaptığını kabul etmen gerekebilir. Kabul ediyorum, bugüne kadar çok çabaladın ve çok çalıştın. Her şeyin istediğin gibi gitmesi çok önemliydi. Ancak olmadı. O veya bu sebepten ötürü bir aksilik yaşanmışsa yeniden denemeyi aklına getirmelisin.

Yapıcı olmayı denemelisin

Her zaman, hayatının her alanında durumlara hep yapıcı yaklaşmalısın. Başarısız olduğunda öğrenebileceklerini düşünmelisin. Öğrenip kendine neler katabileceğini ve bir sonraki denemede aynı hataları yapmamak için nasıl bir çaba göstereceğini belirlemelisin.

Bu şekilde davrandığın zaman en basit tabirle başarısızlık ihtimalini azaltmış olursun. Yeniden yola çıkıp bir şeyler deneyecek olduğunu unutmamalısın. Öyleyse daha önce ortaya çıkan durumlardan ders alman gerekir. Bunu yapabileceğine inanıyorsan yeniden deneyebilirsin.

Başarısızlık olmalısın

Biraz klişe olacak ama söylemek durumundayım. Başarı için başarısız olman gerekebilir. Bir şeyi tam anlamıyla yerine getirebilmek için en başında başarısız olman gerekiyor olabilir. Bu çok sık karşımıza çıkan bir durumdur. Başarı istiyorsan başarısız olmalısın.

Mükemmel bir öneri ve sahip olunması gereken ideal bir düşüncedir. Hayatta hangi konuda çok başarısız olursan eninde sonunda o konuda başarılı olabilirsin. Tabi bunun için yaptıklarından hep ders çıkarmalısın, çaba göstermelisin ve gelişimine sadık kalmalısın.

Duyguları içinde tutmamalısın

Başarısızlık durumunda çeşitli duygularla uğraşmak durumunda kalacağını daha önce ifade etmiştim. Bu duyguları içinde biriktirmeyi seçersen hata yaparsın. Bana bu konuda güvenebilirsin. Yapman gereken duyguların dışarı çıkmasını sağlamaktır.

Eğer duygularını içinde tutarsan hiçbir şekilde düz yolda dahi ilerlemeyi beceremezsin. Bunun sebebi ise duyguların üzerinde yapacağı ağırlıktır. Bu ağırlıklarla hareket etmenin kolay olmadığını tahmin ediyor olmalısın. Öyleyse doğru zaman söz konusu olduğunda onlardan kurtulmaya çalışmalısın.

İletişimini güçlü tutmalısın

İletişim, hissiyatla gelen uğraşlarla mücadele etme konusunda paha biçilemez bir niteliktir. İletişimin güçlü olursa yaşadığın problemler konusunda başkalarından yardım alabilir, dertlerini onlarla paylaşabilirsin. Kendine motivasyon kaynağı bile bulabilirsin.

İletişimin güçlü olduğu zaman pek çok konuda daha az problem yaşarsın. Kendine güvenmek, kendini motive etmek, kendini geliştirmek ve kendini değiştirmek istediğin zaman daha kolay hareket edersin. Bu bir sır değildir. Başarılı insanların kullandığı önemli bir alışkanlıktır.

Kendine güvenmelisin

Başarılı olmak için yeniden denemek istiyorsan kendine olan güvenini yükseltmelisin. Bu konuda yapabileceklerini kendine güven kazanmak ile ilgili yazdığım yazıdan daha detaylı bir biçimde inceleyebilirsin. Kendine güvenin yoksa eğer tekrar denemek için kendini ikna etmekte epey zor anlar yaşayabilirsin.

Bu açıdan kendine güvenmek değerli görmen gereken bir şeydir. Yeniden denemek istediğinde güvensiz birisi olarak hareket etmen çok doğru olmaz. Başarılı olmak istiyorsan kendine güvenmeli ve bir işin üstesinden gelebileceğine inanmalısın.

Başarısızlıktan öğrenilecekler

İnsanları başarısız olduklarına üzülmeme konusunda ikna etmek çok güçtür. Başarısızlıkla sonuçlanan her olayın ardında aslında yeni başarılar gizlidir. Fakat başarısızlığı tattıktan sonra bunu görmek her insan için çok kolay olmaz. Joshua Becker bu konuda yaptığı derlemede pek çok kazanıma yer vermiştir.

Umarım bu yazı başarısızlığın üstesinden gelme konusunda sana yardımcı olmuştur. Eklemek veya sormak istediğin bir şeyler varsa hemen yorum yapabilirsin. Ayrıca, yazımı beğendiysen onu arkadaşlarınla paylaşabilir misin?

Exit mobile version