Barış Özcan’dan yaza özel 7 kitap önerisi

Barış Özcan ile henüz tanışmamış biriysen bu dijital çağda çok şey kaçırıyorsun demektir. Kendisi YouTube yayını konusunda favorilerimden birisidir. “Trendler” kısmında arada sırada yer alan dopdolu bilgi içerikli yayınların sahibidir. Bugün yeni bir video yayınladı ve kendisini takip edenlere okumaları gereken 7 kitap önerisinde bulundu.

Yayınlamış olduğu videoda yer alan kitapların bir kısmını biliyordum, bir kısmını ise yeni öğrenmiş oldum. Liste hoşuma gittiği için bu listeyi seninle de paylaşmak istedim. Dilersen videodan veya Yaz için 7 kitap önerisi yazısından Barış Özcan’ın kendi anlatımıyla kitaplar hakkında bilgi edinebilirsin. Yok ben okumak istiyorum diyorsan o halde tavsiye edilen kitaplar hakkında benim görüşlerimi okuyabilirsin.

Barış Özcan’ın önerdiği 7 kitap neler?

Başlamadan önce her zamanki klasik uyarılarımdan bir tanesini yapmalıyım. Aşağıda yer kitapların her birisi yukarıda yer alan videoda yer almaktadır. Video ile yazı arasındaki farkı bir önceki paragrafta açıklamıştım. Ben kitapların içeriğine çok detaylı yer vermeyeceğim. Paylaşacağım bilgiler kitapların neden bu kadar değerli olduğuyla ilgili olacaktır.

Huzursuzluk – Zülfü Livaneli

Sıkı bir edebiyat takipçisi bu kitap ile er ya da geç tanışır. Zülfü Livaneli yazmaktan çok anlatmayı başarabilen ender yazarlardan birisidir. Gayet bir çırpıda okunabilecek romanlara imza attığı için genelde çok sevilir. Huzursuzluk adını taşıyan bu roman işte onlardan birisidir.

Kitabın baş kahramanı İbrahim, İstanbul’dan doğduğu şehir Mardin’e geri döner. Dönüşünün hemen ardından kendisine bir amaç edinir. Henüz ölmüş ve Mardin’e geri dönüş sebebi olan arkadaşının hayatını araştırmaya koyulur. İşte onun bu macerası okurun Mardin‘i ve Ezidiler‘i daha yakından tanıma fırsatına dönüşür.

Doğan Kitap: Huzursuzluk – Zülfü Livaneli

Görme Biçimleri – John Berger

Listenin ikinci sırasında yer alan ama listenin tam anlamıyla en farklı kitabı diyebilirim. John Berger imzalı bu kitabı kim okumalı, kim okumamalı tartışmasından çok bana kalırsa kitabı neden okumalı tartışmasını ön plana çıkartmak gerekir. Kitabın anlatmak istediği en önemli şeyi, gördüklerimizi algılama eğilimlerimizi fark edebilmemiz için doğru soruyu yöneltmek gerekir.

Kitapçılarda bu kitabın çok satıldığını falan görürsen hiç şaşırma çünkü bu kitap üniversitelerin GSF-Güzel Sanatlar Fakültesi eğitim alanlarında bir ders kitabıdır. Kitabın okuyucuya en önemli etkisi ise hayatta farklı bakış açısıyla yaklaşabileceği belki binlerce veya milyonlarca unsurun, duygunun ve düşüncenin yer almasıdır. Birçok yazımda farkımda olma derim ya hep, işte bu eser onu sana kazandırabilecek güzide eserlerden birisidir.

Metis Yayınları: Görme Biçimleri – John Berger

Google Kitaplar’da Oku (İngilizce): Ways of Seeing – John Berger

Siddhartha – Hermann Hesse

Video izlerken bu kitap hiç de yabancı gelmedi diye düşünmüştüm, yanılmamışım. Bu kitap Can Yayınları tarafından yayınlanan meşhur 24 kitaplık setin içerisinde yer almaktaydı. Kısaca belirtmem gerekirse Hermann Hesse‘nin bu romanı Budizm felsefesinde/inancında ön plana çıkan isimlerden birisi olan Guetama Siddhartha‘nın hayat hikayesini anlatır.

Bu romanı özel kılan ise anlatımındaki eşsiz niteliktir. Hermann Hesse doğu felsefesine yakınlığının avantajıyla anlatmak istediklerini doğrudan anlatmayı başarmıştır. Siddhartha’nın bitmek bilmeyen arayışlarına eşlik eden okuyucu aslında edindiği her bilgide kendisini diğerlerinden farklı görmeye başlayan birisiyle tanışır.

Can Yayınları: Siddhartha – Hermann Hesse

Google Kitaplar’da Oku (İngilizce): Siddhartha – Hermann Hesse

Zamanın Kısa Tarihi – Stephen Hawking

Bana yabancı olmayan bir başka eser daha. Hiç kuşkusuz herhangi özel bir listede bu kitabı görmeye devam edeceğimize inanıyorum. Bunun sebebi kitabın zamansız olması ve insanın merak ettiği en büyük sorulardan birisine cevaplar vermeye çalışmasıdır.

Zamanın Kısa Tarihi isimli yazıma göz atarak kitap hakkında geniş bir biçimde bilgi edinebilirsin. Özetlemem gerekirse, kitap çok fazla teknik detaya girmeden evrenin nereden geldiği, nasıl ve ne zaman ortaya çıktığı sorularına cevap vermeye çalışır. Kocaman bir evrende kendimizi tanımak isteyen okuyucuların mutlaka okuması gereken kitaplardan birisidir.

Alfa Yayınları: Zamanın Kısa Tarihi – Stephen Hawking

Google Kitaplar’da Oku (İngilizce): A Brief History of Time – Stephen Hawking

Kendime Düşünceler – Marcus Aurelius

Kendime Düşünceler, okumak isteyip de okuyamadığım kitaplardan birisidir. Kendisi hakkında çok şey duydum ama beni cezbeden tek şey Marcus Aurelius gibi önemli bir imparator tarafından yazılmış olmasıdır. Ömrü savaşlarla dolu olan bu isim tarafından yazılmış bir kitabı pekala herkes okumak isteyebilir. Unutmayın, yaşadıkları devletlere çağ atlatmayı başarmış her devlet adamının arkasında güçlü bir inanç ve güçlü bir felsefe vardır.

Marcus Aurelius, “Düşünceleriniz ne ise hayatınız da odur, hayatınızı değiştirmek istiyorsanız hayatınızı değiştirmelisiniz.” sözünü söylerken aslında milyonlarca önderlik edecek bir felsefeyi de hayata geçirmiştir. Daha fazlasını öğrenmek isteyenlere bu kitabı şiddetle tavsiye ederim hatta en kısa sürede okusam iyi olacak sanırım.

Say Yayınları: Kendime Düşünceler – Macrus Aurelius

Google Kitaplar’da Oku (İngilizce): Meditations – Marcus Aurelius

Yazma Sanatı – Stephen King

İlk kez bu listede kendisine denk geldim. Okumak isterim, benim için çok iyi olur dedim ama şans bana gülmedi. Kitabı satan bir yer bulabilmek fazlasıyla zor. Kütüphanede gidip okumam gerekir. Fakat yol gösterici bir kitap olduğu için her an elimin altında bulunması benim için ziyadesiyle önemlidir. Neden yeniden baskısının yapılmadığını bilmiyorum, belki bu tür popüler listelerde kendisinden söz edildikçe yeniden basımı yapılabilir.

Stephen King adını daha önce duydun mu bilmiyorum ama illaki duymuş olmalısın. Gerilim ve gizem türlerinin en usta kalemlerinden birisidir kendisi. Onun hayal gücü kadar güçlü bir hayal gücüne sahip olabilmek belki mümkün olabilir ama zor olan onun gibi yazabilmektir. İşte yazar bu eserde onun gibi yazabilmeyi okuyucularına öğretmeyi tercih etmiştir.

Altın Kitaplar: Yazma Sanatı – Stephen King

Google Kitaplar’da Oku (İngilizce): On Writing – Stephen King

Bülbülü Öldürmek – Harper Lee

Ben de diyordum ne eksik… Bu kitabı listede görmesem şaşardım. “Dondurma ve kaymak”, “Behzat ile Uygur”, “Ahmet Kural ile Murat Cemcir”, “Ramazan ile pide”, “simit ile çay” gibi pek çok ikili sayabilirim ya size işte kitap listesi denildiğinde konu dışı değilse bu kitap mutlaka o listede yer alır. Ben artık buna alıştım, sen de alışsan iyi edersin.

Peki neden bu kitaba olan bağımlılık? Neden bu kitap bu kadar değerli? Cevabını kitabın konusunu açıkladığım an anlayacaksın. Kitap haksız yere suçlanan bir zenciyi savunan avukatın hayat hikayesini anlatır. Aldın mı cevabını? Sanırım aldın. Kitap ırkçılık konusunda yazılmış en iyi romanlardan birisi olduğundan hemen hemen her yerde kendisinden söz ettirmektedir.

Sel Yayıncılık: Bülbülü Öldürmek – Harper Lee

Google Kitaplarda Oku (İngilizce): To Kill a Mockingbird – Harper Lee

Barış Özcan’ın yazın sıcağında kavrulurken serinlemek için okumayı önerdiği kitaplardan bunlardır. Romanlar konusunda elbette durumun subjektif olduğunu söyleyebilirim. Mesela aynı anda bir liste oluşturma başlasak, Stephen Hawking ile Marcus Aurelius’un kitaplarından ikimiz de söz ederdik. Liste hakkında son sözlerimi söylemeliyim. Listedeki bu kitapları çok rahat okuyacak olduğundan bilgi hazineni hızlı bir biçimde geliştirebilirsin. Kitapları okuduktan sonra yorumlarını bana ulaştırmayı ihmal etme, bekliyor olacağım.

Kaan Karadeniz

28 yaşındayım. Yüksek lisans öğrenimini "Bilgi ve Belge Yönetimi" bölümünde sürdürmekteyim. Psikolog veya terapist değil, araştırmacıyım. Başarının çaba ile doğru orantılı olduğuna inanlardanım.

You may also like...

Yorum yapıp katkı sağla...