Bahar depresyonu nasıl atlatılır?

bahar depresyonu nasıl atlatılır

Bahar depresyonu nasıl atlatılır? Bahar aylarında polen alerjisi huysuz olmanı sağlayabilir. Bu huysuzluk sürekli kendini yorgun hissetmene neden olur. Söz konusu huysuzluğu üzerinden atmak için bahar depresyonuna karşı neler yapabileceğini biliyor musun?

Bahar aylar genellikle mutlu ve umutlu geçen günlerdir. Kış ile yaz arası bir mevsim olduğundan insanların beklentileri oldukça yüksektir. Ancak bazı insanlar için tam tersi durum söz konusudur. Polen alerjisi gibi çeşitli alerjilere sahip olan insanlar mutlu olmak yerine mutsuz ve umutsuz olurlar.

Bahar depresyonu nasıl geçer?

Polen alerjisine sahip bir insansan bahar senin için mutlu bir haber anlamını taşımayabilir. Yaşadığın alerji durumuyla içinde bulunabileceğin depresyon arasında doğrudan bağlantı vardır. Zaman zaman bu depresyon, umutsuzluk ve mutsuzluk durumu çok geniş çevreye yayılabilme potansiyeline sahiptir.

Bahar alerjisi seni etki altına aldığı zaman vücudunda çeşitli değişiklikler yaşanabilecektir. Boğazların kaşınması, gözlerin sulanması gibi çeşitli durumlar seni hızlı bir biçimde depresyon evresine götürecektir. Peki bahar depresyonunu yenmek için neler yapman gerektiğini biliyor musun?

Önce problemi teşhis etmelisin

Bahar depresyonu problemini önceden tespit edebilmek çok kolay olmayabilir. Azalan enerji, yorgunluk hissi, daha fazla uyuma isteği, bol bol tatlı gıdalar tüketmek, çalışma verimliliğinin düşmesi gibi durumların her birisi birer belirti olabilir. Bunları erkenden yakalarsan bir adım önde olabilirsin.

Hemen hemen tüm hastalıklarda ve duygu durumu bozukluklarında olduğu gibi erken teşhis oldukça önemlidir. Kendini bir takım duygu girdabı içerisinde görebilirsin ama asıl önemli olan bunu görebilmektir. Çünkü bahar depresyonu ile yolculuk etmek oldukça zorlayıcıdır.

Daha fazla ışığa ihtiyacın olduğunu bilmelisin

Bu konuda insanlar tam tersini düşünürler. Çok fazla ışığa maruz kalmanın yorgunluğu beraberinde getirdiğinde inanan çok insan vardır. Bahar depresyonu ile ciddi bir biçimde mücadele etmek istiyorsan ihtiyacın olan daha fazla doğal ışığa maruz kalmaktır.

Evini en iyi şekilde havalandırmalı ve evine ışık görmesini sağlamalısın. Evin içerisinde mutlaka bir odanın yoğun miktarda güneş almasına özen göstermelisin. Bunun dışında sabah uyanman konusunda sana yardımcı olabilecek oda aydınlatıcı araçlardan yararlanmayı düşünebilirsin.

Erken kalkıp gününü doldurmalısın

Bahar depresyonu seni olabildiğince halsiz bırakabilecektir ama buna karşı gelmelisin. Erken kalkmalı ve erken yol almalısın. Bunu yapmazsan kendini bahar depresyonuna hapsetmiş olursun ve oradan çıkmayı başaramazsın.

Güne erken başlamak tek başına yeterli değildir. Özellikle gününü sevdiğin veya mutlu olabileceğin işler veya etkinliklerle doldurmaya çalışmalısın. Gün içerisinde boş kalırsan bir anda kendini depresyonun içerisinde bulabilirsin. Bu nedenle sana anlamlı gelebilecek bir şeyler yaparak meşgul kalmalısın.

Hareket etmelisin

Bahar depresyonu ile mücadele konusunda en önemli yardımcın hareket etmek olacaktır. Düzenli egzersizler yaparak hareketli kalmaya çalışmalısın. Güneşle bir araya gelerek bunu yapabilirsen spordan ekstra verim almayı başarabilirsin.

Bahar aylarında kendine yapacağın en ciddi kötülüklerden birisi kapalı alanda spor yapmaya çalışmaktır. Baharın kendine özgü niteliksel yapısı buna karşı çıkacaktır. Kapalı alanda spor yaptığında ihtiyaç duyduğun havaya ve güneşe ulaşamayacağını bilmelisin.

Biyolojik saate uyum sağlamalısın

Dünyadaki canlılar biyolojik saate uyum sağlayarak hareket ederler. Ancak insanlar biyolojik saatten çok ışığa duyarlı olarak hareket etme eğilimine sahiptirler. Bu nedenle olabildiğince fazla güneş ışığı görebilecek bir uyku döngüsüne sahip olman gerekir.

Bu nedenle gece 11 olmadan önce uyumak, yatmadan önce kafein almamak ve odada yüksek dozlu ışıkları barındırmamak sağlıklı bir yaşam döngüsü olarak insanlara önerilir. Bununla birlikte biyolojik uyku kaliteni muhafaza etmek için uyumadan önce tüm beyaz ışıklardan uzak durmaya çalışmalısın.

Bahar depresyonunda beslenmenin etkisi nedir?

Bahar depresyonu cinsiyet fark etmeksizin herkesi etkiler. Ancak etkisi kadınlarda çok daha fazla olur. Etki ağının içerisinde depresyonla bağlantılı yorgunluk, huysuzluk ve asosyal olma gibi durumlar vardır. Bu nedenle depresyonla mücadele için beslenme konusunda çeşitli adımlar atabilmek mümkündür.

Bahar depresyonu yaşıyorsan ve beslenme konusunda aşırı dikkatsiz biriysen biraz toparlanmak gerektiğini söylemeliyim. Aşağıda bahar depresyonuna karşı etkili olan çeşitli beslenme önerileri bulabilirsin. Bunların hepsini yapmak zorunda değilsin ama kararlı olursan daha iyi sonuç elde edersin.

D vitamin takviyesi alabilirsin

Vücut D vitamini ihtiyacını kolesterolü kullanarak oluşturur. Buna ek olarak D vitamini ihtiyacını doğal güneş ışığından karşılamaya çalışır. Bugünün dünyasında pek çok insanda D vitamini eksikliğinin görülmesinin temel sebebi güneş ışığı ile insanların arasında birçok engelin olmasıdır.

D vitamini eksikliği çok sık görülen bir durumdur. Genel olarak doktorlar bu açığı kapatmak için hastalara gıda takviyesi veya vitamin takviyesi önerirler. Burada ilk yapman gereken vücudunun vitamin seviyesi ölçtürerek durumu görmen ve ardından D vitamini takviyesi almaktır.

Somon balığı tüketebilirsin

Somon balığı D vitamini ve Omega-3 açısından zengin bir balıktır. Doğal yoldan bu takviyeleri almak istiyorsan ilk duraklarından birisi somon balığı olmalıdır. Her zaman bu balığı tüketmek bütçeyi zorlayacak bir durum olabilir ancak periyodik olarak tüketim yeterli olabilecektir.

D vitamini ve Omega-3 eksikliği depresyon ile doğrudan bağlantılıdır. Vücudunda bu vitaminler eksikse çok kolay bir biçimde kendini depresyonun içerisinde bulabilirsin. Somon balığı en iyi takviye çözümü olsa bile mezgit ve sardalya gibi alternatiflere yönelmek daha bütçe dostu bir çözüm olabilir.

Şeker tüketimini azaltmalısın

Bahar depresyonu ciddi manada şeker tüketim isteği uyandırır. Bu isteği karşılamak için insanlar genellikle hazır gıdaları tüketme yoluna giderler. İşlenmiş ve hazır olan bu gıdalar sahip oldukları karbonhidrat seviyeleriyle kısa süreliğine mutluluk hissi uyandırırlar ama bu his geçicidir.

Hazır gıdalardan elde edeceğin şeker miktarı bir süre sonra kendini çok daha kötü hissetmene neden olacaktır. Çünkü şekeri çok tüketmek beynin fonksiyonlarını değiştirecek ve onu yavaşlatacaktır. Bu durumda bahar depresyonundan uzaklaşmak pek mümkün olmayacaktır.

B12 vitamin takviyesi alabilirsin

Tıpkı D vitamininde olduğu gibi B12 vitamini eksikliği depresyona ve endişeye neden olan ciddi bir problemdir. B12 takviyesini gıdalardan alabilmek çok daha kolaydır. Bu vitamin eksik olduğunda kendini her zaman yorgun hissedebilirsin.

B12 vitamini takviyesini gıdalardan alırsan yavaş yavaş takviye gerçekleştirmiş olursun. Çimlerden beslenmiş olan sığır eti, organik yumurta, organik süt ve yoğurt gibi ürünlerden bu vitamini alabilirsin. Elbette, vitamin takviyesini almadan önce vücudunun vitamin değerlerinin ölçümünü yaptırmalısın.

Bitter çikolata tüketebilirsin

Her ne kadar hazır gıdalar beslenme konusunda önerebilecek bir şey olmasa bile bu konuda istisna bitter çikolatadır. Kakao oranı yüksek olan çikolatalar her zaman yüksek kaliteye sahiptirler. Yüksek kaliteli çikolatalar ise oldukça zengin ve güçlü antioksidan görevi görürler.

Bitter çikolata aynı zamanda mutluluk uyandıran bir gıdadır. Bu mutluluk hissi beynin ihtiyaç duyduğu memnuniyet kimyasallarının salgılanmasını kolaylaştırır. Beynin ihtiyaç duyduğu bu kimyasalları ona sunarak daha mutlu bir ruh haline sahip olabilirsin.

Zerdeçal tüketebilirsin

Zerdeçal depresyonla mücadele konusunda oldukça önemli bir besin kaynağıdır. Bu standart depresyon için geçerli olduğu gibi bahar depresyonu için de geçerli bir durumdur. Üstelik zerdeçalın tüketimi konusunda diğer besinlerden takviye alabilmek mümkündür.

Zerdeçal yağda çözülebilen bir yapıdadır. Dolayısıyla genel olarak farklı gıdalarla tüketilmesi önerilir. Zerdeçalı farklı besinlerle birlikte tüketiyor olsan bile onun karakteristik özelliğinin doğrudan kan akışına karışabilme olduğunu unutmamalısın. Zerdeçal sayesinde depresyona savaş açabilirsin.

Bahar depresyonunu aşmak için gün nasıl doldurulmalı?

Bahar depresyonuna karşı mücadele etmek istiyorsan ne yapıp edip gününü dolu dolu geçirmeye çalışmalısın. Bu söylemesi kolay ama uygulaması zor bir şeydir. Dışarıda vakit geçirmek, düzenli spor yapmak, sosyal faaliyetlere vakit ayırmak gibi çeşitli adımlar bu konuda sana yardımcı olabilecektir.

Gününü en verimli şekilde doldurmak için yapman gereken kendine en çok katkıyı sağlayacak faaliyetleri bulmak olmalıdır. Bu hem kendini geliştirmen hem de bahar depresyonunu atlatman için gereklidir. Gününü verimli bir biçimde doldurmak istiyorsan aşağıdaki önerilerimi dikkate almalısın.

Gün içerisinde kalan süreyi tanımlayın

Gün içerisinde sana kalan süre yaşantına göre değişiklik gösterebilir. Düzenli bir işte çalışıyorsan kalan süren az çok bellidir. Saatleri belli olmayan bir işte çalışıyorsan iyi hesaplama yapman gerekir. Çalışmıyorsan bu durumda değerlendirmen gereken çok daha büyük bir zaman dili var demektir.

Hangi gruba dahil olursan ol gün içerisinde yapılması gereken önemli işlerden sonra kendine kalan süreyi bulmalısın. Bu sürenin bir kısmını sevgiline veya ailene, bir kısmını ise kendine ayırmalısın. Kendine ayırdığın kısmı ise faydalı alışkanlıklarla doldurmalısın.

Spor yapın

Bahar depresyonunu atlatma ve gününü doldurma konusunda sana en çok yardımcı olacak alışkanlık kesinlikle spordur. Spor yaparken zihinsel olarak kendini yenilemiş olursun ve kısa süreliğine bile olsa ruh halini değiştirebilirsin. Bunu düzenli bir hale getirirsen bundan ekstra verim alabilirsin.

Hareket etmenin bahar depresyonu konusunda önleyici olduğundan söz etmiştim. Hareket etmek için elbette ağır sporlar yapmana gerek yoktur. Bir süreliğine yapılan koşu ve yürüyüş gibi eylemler fazlasıyla yeterlidir. Önemli olan bunu günün doğru saatlerinde ve doğru yerde yapmaktır.

Kitap okuyun

Kitap okumanın faydalarından her zaman söz ederim. Okuma alışkanlığı hayatına oldukça olumlu katkılar sağlar. Üstelik bunları sana hiç hissettirmeden zaman içerisinde birikim halinde gerçekleşir. Bu nedenle her gün sadece 10 sayfa bile olsa bir şeyler okumaya çalışmalısın.

Okuma alışkanlığı geliştirmek kolay değildir. Gün içerisinde doldurman gereken bir süre varsa ve bunu en zahmetsiz biçimde gerçekleştirmek istiyorsan ilk işin bir okuma alışkanlığı geliştirmek olmalıdır. Böylece kendini geliştirmek dahil olmak üzere hayatın için oldukça anlamlı bir adım atabilirsin.

Bahar depresyonu sıklıkla bahar yorgunluğu ile karıştırılır. Bu yorgunluk sana halsizlik getirmekten öte seni içten içe ele geçiren bir depresyon ağıdır. Artık sahne senin, bu önerilerinden yararlanarak bahar depresyonunu atlatmayı başarabileceğine inanıyor musun?

Kaan Karadeniz

28 yaşındayım. Yüksek lisans öğrenimini "Bilgi ve Belge Yönetimi" bölümünde sürdürmekteyim. Psikolog veya terapist değil, araştırmacıyım. Başarının çaba ile doğru orantılı olduğuna inanlardanım.

You may also like...

Yorum yapıp katkı sağla...