Babba Kitap: Süper Baba’nın Alet Çantası (Ian Coutts)

Babba Kitap, çocuklarıyla iyi ilişkiler kurmak isteyen babaların alet çantası gibidir. İçerisinde çocukları eğlendirebilecek birbirinden farklı ufak oyunlar bulunur. Bu oyunlardan faydalanarak çocuğun ile iyi vakit geçirme şansını elde edebilir ve onun ömrü boyunca iyiliklerle hatırlayacağı bir baba olabilirsin.

Babba Kitap, Ian Coutts tarafından yazılmış öğretici bir eğlence kitabıdır. Kitapta çocukları mutlu edebilecek ve ebeveynlerin onlarla güzel vakit geçirmesini sağlayabilecek çeşitli ufak oyunlar yer alır. Çocuklarıyla iyi vakit geçirmek isteyen bir babanın veya yeğenleriyle iyi vakit geçirmek isteyen bir dayının ilgi duyabileceği bu kitap, Rüstem Baksoy‘un başarılı çevirisiyle Domingo Yayınevi tarafından yayınlanmıştır.

Babba Kitap – Kitabın Konusu

Babba Kitap, içi çeşitli şakalar ve oyunlarla dolu olan her babaya lazım olabilecek cinsten bir eğlence kitabıdır. Kitabın içerisinde tüm aileyi mutlu edebilecek ufak şakalar, oyunlar, numaralar yer alır. Tüm bu küçük ama etkili ögeler aslında nesilden nesle aktarılır. Bu kitabın yaptığı hepsini bir araya toplamaktır.

Kitap toplamda dört ana bölümden oluşur. Birinci bölümde “şakalar”, ikinci bölümde çocuğunu şaşırtabilecek “ufak sihirbazlık numaraları”, üçüncü bölümde kabiliyetli bir ebeveyn olduğunu gösteren “ufak beceriler” ve dördüncü bölümde ise çocuğunla birlikte vakit geçirmeni sağlayacak “oyunlar” yer alır. Her bölümün içerisinde birbirinden farklı çeşitli etkinlikler bulunur ve bununla birlikte her etkinliğin zorluk derecesi belirtilmiştir.

Domingo Yayınevi: Babba Kitap – Domingo Yayınevi

Eğlenceli ve Öğretici Kitap

Bu kitap, bugüne kadar adından söz ettiğim pek çok eserden farklı bir yapıdadır. Bu bir oyun veya eğlence kitabıdır yani içerisinde okuyucusunun gerçekleştirmesi gereken çeşitli etkinlikler yer alır. Bir çocuğun varsa ve onunla eğlenceli vakit geçirmek istiyorsan bu numaralardan birkaçını yapmaya çalışıp onun gülmesine yardımcı olabilirsin.

Kitap iyi bir biçimde bölümlere ayrılmış ve yapısı çok karmaşık değil. Hayatında hiç kitap okumamış bir babanın dahi kolayca karıştırabileceği bir eserdir. Rastgele içerisinden seçebileceğin bir sayfada yer alan etkinliği yapmaya çalışırken belki kendin çocuğundan bile daha fazla gülmeyi başarabilirsin.

Kitapla ilgili belki de yapılabilecek en olumsuz eleştiri oyunların bazılarının kültürel anlamda yabancılık çektirecek olmasıdır. Kitabın bir çeviri eser olduğunu unutmamak gerekir. Çeviri eserlerde bu tür yerelleştirilmesi zor bazı şeyler yer alabilir. Fakat ben bunun çok büyük bir problem olduğunu düşünmüyorum. Kitabı incelerken dahi bazı şakalara küçüklüğünde maruz kaldığını, bazıları ise çoktan yapmış olduğunu fark edebilirsin.

Babba Kitap – Tavsiye Durumu

Babba Kitap isimli bu kitabı okumanı tavsiye eder miyim? Eğer çocuğunla vakit geçirmek isteyen iyi bir ebeveyn olmak istiyorsan kitaplığında bu kitabın bulunması gerekir. Yeri geldiğinde ağlayan bir çocuğu dahi susturabilecek etkinliklerin yer aldığı bir eser olduğundan bu kitabı hemen hemen herkese tavsiye edebilirim.

Ian Coutts tarafından yazılmış olan bu kitabı okuduktan sonra yazarın diğer kitaplarına göz atmayı düşünebilirsin. Ancak maalesef yazarın dilimize çevrilmiş olan başka kitapları bulunmamaktadır. Bunun yerine eğlence ve oyun kitaplarına bakarak alternatif kitaplar aramayı düşünebilirsin.

Takibe ne dersin?Beni takip edenlere her yeni yazıyla ÜCRETSİZ bülten ulaştırırım. Beni takip etmek ister misin?

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...