Ayıyla Boğuşmak (Steve W. Price)

Ayıyla Boğuşmak, mücadele etmenin gizli bir lütuf olduğunu anlatmaya çalışır. Mücadelenin ortasında bir şekilde baskı altında kalarak mücadelenin değerini onaylama gereği duymamızdan söz eder. Bu değer sırasında mücadele etmeyi küçümsememiz olasıdır. Ancak yapılan araştırmalar farklı düşünceleri beraberinde getirir. Ayıyla boğuşmalı mıyız? Ayıdan kaçmalı mıyız? Bu sorunun cevabını bulmaya oldukça yakınsınız.

Ayıyla Boğuşmak, Steve W. Price tarafından yazılmış bir kişisel gelişim kitabıdır. Kitap, mücadele etmenin ve boğuşmanın bir karmaşıklık olmadığını, aksine bunun sonuca giden bir yolun en büyük destekleyicisi olduğunu anlatmaya çalışmaktadır. Orijinal dilindeWrestle That Bear adıyla ilk kez 2013 yılında yayınlanan kitap, Süreyya Bursa‘nın çevirisiyle Arıtan Yayınevi tarafından 2016 yılının Mart ayında Türkçeye kazandırılmıştır.

Ayıyla Boğuşmak

Ayıyla Boğuşmak, kurgusal olmayan kitaplar arasında yer aldığı için sözünü edebileceğim bir hikayesi bulunmuyor. Bir kişisel gelişim kitabı olması merak uyandırması açısından belirli konulara ilgi duymanızı gerektirmektedir. Yazının başlangıcında belirttiğim gibi bu kitap mücadele etmenin kazanımlar için bir gereksinim olduğundan bahsediyor. Tanıtım yazısında yer alan ifadeler kitabı genel anlamda özetlemeye yetecek cinstendir.

“Mücadele olmazsa gelişim olmaz.” ifadesi kitabı en iyi biçimde özetleyen ifadelerin başında gelmektedir. Her birimizin hayattan beklentilerinin olduğu aşikardır. Bu beklentilere nasıl yaklaşmalıyız? Bu beklentiler için uğraş gösterirken bir anda kendimizi geri mi çekmeliyiz yoksa mücadele etmeye devam mı etmeliyiz? Tüm bu soruların cevaplarını kitabın içerisinde anlaşılır bir biçimde bulabilirsiniz.

Şimdi arkamıza yaslanalım veya kulaklığımızı takıp en rahatlatıcı müziği dinlemeye çalışalım. Cevaplamanızı istediğim güzel bir soru var. Hayatınızda en çok olmasını istediğiniz şey nedir? Evet, bu soruyu cevaplayarak başlayın. Hatta bu kitabı okumaya başlamadan önce bu soruyu ve cevabını bir yere not edin.

Hayatınızda en çok olmasını istediğiniz şey bunlardan bir tanesi mi? Ödül, övgü, para, memnuniyet, şöhret, tanınma, hatırlanma, saygınlık, sağlık… Bunlardan birisini ötekinden daha fazla tercih etmeniz olası ama kendinizi yeteri kadar güçlü hissediyorsanız hepsini tercih edebilirsiniz. Seçim sizin, seçim daima sizin elinizde. Hayatınızda nelerin daha çok olmasını istiyorsanız isteyin her birinin kendine özgü uğraşları olacaktır.

Hayatınızda en çok olmasını istediğiniz şey hakkında birden fazla seçeneğiniz olsa bile onlara ulaşmak için çıkacağınız yolda iki seçimden birini yapmak zorunda kalırsınız.Mücadele edersiniz veya mücadele etmekten kaçarsınız. Kitabın diliyle ifade etmek gerekirse, ayıyla boğuşursunuz ya da ayıdan kaçarsınız.

Ayıyla Boğuşmak, hedefleri uğruna mücadele etmek isteyenleri aydınlatacak ve biraz daha bilgilendirecek bir kitaptır. Çoğu kez mücadeleden kaçıp başka hedefler belirleme kolaylığını seçenler için ise Ayıyla Boğuşmak kitabı mücadelenin neden gerekli olduğunu anlatma konusunda başarılı olabilecek bir kitaptır. En azından bu anlamda bir şansı hak etmektedir.

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

You may also like...

Yorum yapıp katkı sağla...