Ay Düşerken (Nadia Hashimi)

Ay Düşerken, Afganistan’da yaşayan küçük bir ailenin dramatik hikayesini konu alır. Bu ailenin tek isteği yaşamak için mutlu ve huzurlu olabileceği bir yer bulabilmektir. Bunu elde etmek için kendi ülkelerini gözden çıkarıp başka bir ülkeye, Avrupa’ya göç etmek zorunda kalırlar. Afganistan’dan Avrupa’ya yolculuk tehlikeli olacaktır ama ailenin hayalini gerçekleştirebilmesi için tek yol budur.

Ay Düşerken, son dönemin popüler yazarlarından birisi olan Nadia Hashimi‘nin kaleme aldığı bir tarihsel kurgu kitabıdır. Kendi ülkesinde huzurlu bir yaşam süremeyeceğini anlayan bir ailenin Avrupa’ya göç ederek huzuru burada arama macerasını konu alır. Kitap orijinal dilinde When the Moon is Low adıyla ilk kez 2015 yılında yayınlanmış. Dilimize ise Mehtap Gün Ayral‘ın çevirisiyle Lemur Yayınları tarafından 2016 yılında kazandırılmıştır.

Ay Düşerken: Kitabın Konusu

Mahmoud‘un bir öğretmen olan eşi Fereiba‘ya duyduğu aşkı kelimelerle anlatmak oldukça güçtür. Fereiba böyle bir aşkla daha önce hiç karşılaşmamıştır. Eğitim, iş ve huzur dolu hayatları onları mutlu etmektedir. Fakat bu mutluluk çok uzun sürmeyecektir. Ülkenin savaşa karışması ve ülkenin yönetimini ele geçirenlerin gücünü yükseltmesi hayatlarının dönüm noktasından birisi olur.

Mahmoud, bir mühendistir ve yeni rejimin hedefindeki isimlerden birisidir; bir süre sonra öldürülür. Eşi Fereiba, üç çocuğuyla birlikte hayatta kalma mücadelesi vermek durumunda kalır ama bunu gerçekleştirebilmesi için Avrupa’ya göç etmeyi başarmalı, İngiltere’de yaşayan kız kardeşine ulaşabilmelidir.

Fereiba ve çocuklarının ilk durağı, tehlikeli yolculuğun ilk adımlarından birisi olan İran olur. Daha sonra Türkiye üzerinden Yunanistan’a ulaşırlar. Bu zorlu macera beklenmedik bir gelişmeyle çok daha ürkütücü bir hal alır. Çocuklardan birisi, Saleem, aileden ayrı düşer. Fereiba’nın başka seçeni yoktur ve yola devam etmek zorundadır. Fereiba ve Saleem artık ayrıdır ama her ikisinin de amacı mutlu olabilecekleri bir hayat kurabilmektir.

Bir Ailenin Yürek Burkan Hikayesi

Çok uzağa gitmeye gerek yok. Yanı başımızda bu kitapta yer alan hikayelere benzer binlerce ve hatta milyonlarca hikaye vardır. Nadia Hashimi ise bu hikayelerden birisini oluşturduğu kurguyla okuyucularına anlatmayı tercih etmiştir. Duygusal anlamda sınırlı zorlayacak kadar duygu yüklü olan hikayesiyle okuyucuların beğenisini kazanmıştır.

Bir insanın ana yurdundan ayrı kalmasının ne demek olduğunu anlamak için bu tür hikayeleri okumanız dahi yeterli olabilir. Savaşın acımasız bir gerçek olduğunu anlamak için belki bunları duymak bile kafidir. Afganistan’dan Avrupa’ya yolculuk etmek zorunda kalan, bu yolculuğu gerçekleştirmezse eşiyle aynı sonu paylaşabilecek bir kadının hikayesini onun ve oğlunun bakış açısıyla okuyorsunuz.

Kitabı okurken birkaç saniyeliğine bile olsa kendi hayatınızı nasıl güvence altına alabileceğinizi veya kendi çocuklarınızı nasıl güvende tutabileceğinizi düşünmeniz olasıdır. Göçmenlerin veya mültecilerin hikayelerini okuduğunuz zaman bunlar ister istemez aklınıza gelir. Fereiba’nın hikayesi ise bunu yürek burkan cinsten size sunan bir hikayedir.

Okuyucusunu düşünmeye, kendi hayatı dışında hayatların da olduğunu görmeye teşvik eden kitapları herkese tavsiye ederim. Nadia Hashimi’nin Ay Düşerken isimli kitabı bu kitaplardan sadece birisidir. Okuyun ve okutun.

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

You may also like...

Yorum yapıp katkı sağla...