Atatürk Hakkında Hatıralar ve Belgeler (Ayşe Afet İnan)

Atatürk Hakkında Hatıralar ve Belgeler, devletimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü yakından tanımak isteyenlerin mutlaka göz atması gereken bir kitaptır. Atatürk’ün manevi kızı olan Afet İnan tarafından yazılmış bir kitap olması son derece önemlidir çünkü kendisi Atatürk’e daima yakın olabilen isimlerin başında gelmektedir. Atatürk ile ilgili bilgi edinmekten hoşlanıyorsan bu kitap seni fazlasıyla mutlu edecektir.

Atatürk Hakkında Hatıralar ve Belgeler, Ayşe Afet İnan tarafından yazılmış bir hatırattır. Kitapta Atatürk’e yakın bir isim olan Afet İnan’ın gözünden Ulu Önder anlatılmaktadır. Tüm hatıraların fotoğraflar ve belgelerle desteklendiği bu kitap Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları tarafından yayınlanmıştır.

Atatürk Hakkında Hatıralar ve Belgeler – Kitabın Konusu

Atatürk Hakkında Hatıralar ve Belgeler isimli bu kitabın neyle ilgili olduğunu uzun uzun anlatma gereği duymuyorum. Afet İnan’ın gözünden Atatürk’ü anlatan bu kitap klasik bir hatırat olarak ifade edilebilir. Atatürk ile ilgili başka bir yerde bulamayacağın detayları içerdiğini ayrıca belirtmeliyim.

Kitabın içeriği belirli konu başlıklarına göre bölümlere ayrılmıştır. Birinci bölümde “Atatürk’ün son günleri” bilgiler yer alırken, ikinci bölümde ise “Atatürk tarafından yazdırılan” bir takım konulara değinilmiştir. Üçüncü bölümde “Kurtuluş Savaşı”, dördüncü bölümde “Atatürk’ün hayatına ait önemli anılar”, beşinci bölümde “Atatürk’ün kurmuş olduğu kurumlar ile ilgili düşünceleri” ve altıncı bölümde ise “Atatürk’ün Türk kadınları hakkında görüşleri” konuları ele alınmıştır.

Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları: Atatürk Hakkında Hatıralar ve Belgeler – Ayşe Afet İnan

Atatürk’ü Daha Yakından Tanıma Fırsatı

Kitabı bu köşeye taşımak için çok fazla düşündüğümü söyleyemem. Kitabı görür görmez hemen dikkatimi çekti çünkü kitap son dönemde çeşitli hakaretlere maruz kalan iki kişinin isimlerini içermektedir. Atatürk ve manevi kızı Ayşe Afet İnan gibi isimleri kitap tanıtımlarında ucuz siyasetlere alet edecek değilim ancak kitabı alıp kitap tavsiyeleri arasına dahil etmemin en büyük nedenlerinden birisi bunu bir ihtiyaç olarak görmemdir.

Hatıratlar veya anı kitapları tarihe adını yazdırmayı başarmış olan isimleri tanımak için fazlasıyla önemli kaynaklardır. Atatürk hakkında yazılmış olan sayısız eseri okumuş olabilirsin ama her birinde yazarların kendi yorumları yer almış olabileceğinden hepsinde birazcık bile olsa abartılar görebilmek mümkündür. Bu kitapta yer alan bilgiler ise kişinin kendi ağzından söylenmiş olanlardan oluştuğundan durum çok daha farklıdır.

Atatürk ile ilgili bir şeyler konuşmaya çalışmadan önce mutlaka onu yakından tanımak gerekmektedir. Aslında bu sadece Atatürk özelinde geçerli bir durum değildir. Bir konuda ortaya bir fikir atacaksan dahi öncelikle o konuda yeterli bilgiye sahip olman gerekir. Bu hatırat Atatürk hakkında yorum yaparken fikirlerini desteklemek açısından sana ihtiyaç duyduğun bilgileri sunabilecektir.

Atatürk Hakkında Hatıralar ve Belgeler – Tavsiye Durumu

Atatürk Hakkında Hatıralar ve Belgeler kitabını okumanı tavsiye eder miyim? Bu soruya çoktan bir cevap verebildiğimi düşünüyorum. Bu anı kitabını alıp mutlaka okuyarak Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü daha yakından tanımalısın. Bu kitap sayesinde onun dönemi hakkında elde etmek istediğin birçok bilgiyi ilk ağızdan elde edebilme fırsatına sahip olabilirsin.

Ayşe Afet İnan tarafından yazılmış olan bu kitabı okuduktan sonra yazarın diğer kitaplarına göz atmayı düşünebilirsin. Yazarın diğer kitapları daha çok siyaset ve tarihle ilgilidir ama okumak istersen Cumhuriyetin 50. Yılı İçin Köylerimiz isimli eseri okumanı öneririm. Bu eserde Atatürk’ün fikir olan Cumhuriyet Köyleri projesiyle ilgili tüm detaylara ulaşabilirsin.

Görsel Kaynağı: Onedio

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

You may also like...

Yorum yapıp katkı sağla...