Aşk 5 Vakittir (Mehmet Yıldız)

Aşk 5 Vakittir, ilk olarak Hayalhanem isimli bir projeyle insanların karşısına çıkan gençlerden birisi olan Mehmet Yıldız tarafından yazılmış bir kitaptır. Kitap, dini konular üzerine hazırlanmış derleme bir eserdir. Yazar, sunduğu bilgiler yoluyla insanları etkilemeye çalışmakta ve bunu yaparken, sohbetlerin hafif boğucu havasından kurtulmayı sağlayacak şekilde modern yaklaşımlar sunmaktadır.

Aşk 5 Vakittir, genç yazar Mehmet Yıldız tarafından hazırlanmış bir tür gençlik kitabıdır. Yazar, Hayalname isimli projesinde gerçekleştirmiş olduğu sohbetleri yazıya aktararak kitap halinde yayınlamıştır. Nesil Yayınları tarafından yayınlanan kitabın baskısı ilk kez 2016 yılında gerçekleştirilmiştir.

Aşk 5 Vakittir: Kitabın Konusu

Adını sıkça duyabileceğiniz bu eser, Mehmet Yıldız’ın Hayalhanem isimli projede gerçekleştirdiği sohbetlerin yansıması gibidir. Yani o sohbetleri yakından takip ediyorsanız kitapta size yabancı gelebilecek hiçbir yok demektir. Mehmet Yıldız bizzat kendi anlatımıyla kaleme aldığı eserinde okuyucu ile etkileşim kurabilecek şekilde ilerleyen bir kurgu ortaya koymuştur.

Eseri anlatmadan önce Mehmet Yıldız’ı birkaç konuda tebrik etmek ve ona birkaç konuda teşekkür etmek istiyorum. İlk olarak, her ne kadar yoğun eleştiriler alsalar bile sorumluluk alıp Hayalhanem gibi bir projeyi başlattıkları gibi sürdürmeyi başardıkları için haklarını teslim etmek lazım. Acımasız eleştirilerle, bazen ahlak sınırını aşabilecek ifadelerle karşı karşıya kaldıklarını düşünüyorum. Bunlara kulak tıkayıp yola devam etmek zor olsa gerek; tebrik etmek lazım.

İkincil olarak, kitabın girişinde fark edebileceğiniz gibi ne olduğunu gizlememesi konusunda takdir etmek gerekiyor. Bunu bazıları “Aman bana dokunmasınlar… Aman laf ederler… Aman adım kötüye çıkar…” diye düşünerek gizleme yoluna gider. Fakat Mehmet Yıldız, sahip olduğu benlikleri olduğu gibi okuyucusuyla paylaşma yolunu tercih etmiş. Tabi bunda zaten bir takip kitlesinin veya potansiyel takip kitlesinin olması etkili olmuş olabilir; takdir etmek lazım.

Aşk 5 Vakittir, adından anlaşılabileceği üzere özellikle namaz ve iman olgularını ön plana çıkaran bir kitaptır. Yani okumak istiyorsanız ucundan bile olsa bu tür konulara ilgi duymanız gerekir. Bununla birlikte, kitabın özellikle “genç kişilere” hitap ettiğinin altını çizmeliyim. Bu kitabı okumak istiyorsanız bu iki koşulu taşıyor olmalısınız.

Aşk 5 Vakittir: Sohbet Havasın Akıcı Anlatım

Arkadaşlarımla sohbet ederken hep söylediğim bir şey vardır. Güne ayak uydurmayı başaramazsan bozulmaya, unutulmaya ve zarar görmeye başlarsın. Belki bana düşmez ama İslam dininin en büyük problemlerinden birinin bu olduğunu düşünüp dururum. Bir şekilde güne ayak uydurma sıkıntısı yaşadığı aşikar bir durum. Yoksa bunun böyle olduğuna inanan tek kişi ben miyim? Sanırım değilim çünkü Hayalhanem’deki genç arkadaşlar bu tür bir yola çıktıklarına göre öyle olmamalıyım.

Kitabın içeriği belirgin oranda namaz üzerine kuruludur. Mehmet Yıldız, gençlere hitap edebilecek bir anlatımla namazın öneminden bahsetmiş ve bunu yaparken geçmişte yaşanmış olaylardan yararlanmayı ihmal etmemiştir. Tek bir konunun ön plana çıkartılmak istenmesi nedeniyle kitapta yer yer tekrarlarla karşılaştığınızı hissedebilirsiniz. Maalesef “tekrara düşme” gibi bir durum söz konusu.

Sıkça bahsettiğim gibi kitapta yazarın sohbetlerde bahsetmiş oldukları bulunmaktadır. Mehmet Yıldız’ı bir şekilde dinleme veya izleme fırsatı bulduysanız bu kitap size çok bir şey kazandırmayacaktır. Sadece yazara destek olduğunuzu belirtmek için kitabı satın aldığınızı düşünebilirsiniz. Fakat sohbetleri dinlememiş kişileri pek çok yeni bilgi beklemektedir.

Aşk 5 Vakittir isimli kitabı okumanızı tavsiye eder miyim? Bu sorunun cevabını daha önce verdim. Eğer bir anneyseniz veya babaysanız, onu bir şekilde din ve iman yolunda tutmak gibi bir hedefiniz varsa onun dilinden konuşmayı öğrenmeli veya onun dilinden konuşan kaynaklardan faydalanma yoluna gitmelisiniz. Bu doğrultunda Mehmet Yıldız’ın bu kitabını onları hediye etmenizi öneririm.

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

You may also like...

Yorum yapıp katkı sağla...