Aşık olunacak en karizmatik karakterlere sahip 10+ kitap

Bir kitaptan beklentin cesur, karizmatik ve aşk dolu bir erkek kahramanın yer alması mı? Aradığın buysa hoşuna gidecek bir kitap listesiyle baş başa kalmak üzeresin. Bu kitap listesinde neredeyse tüm kadınların hayalini süsleyecek erkek kahramanların bulunduğu eserlere yer vermeye çalıştım. Liste uzun ama bu kahramanlarla tanışma fırsatını kaçırmamalısın.

Bu listede yer alan kitaplar sadece erkek karakterlere sahip değiller ama bazı erkek karakterler farklarını ortaya koyarak kitabı daha ilgi çekici yapmayı başarmaktadırlar. Cesaretleri, sevgi dolu yaklaşımları, ödün vermeye duruşları, gururlu ve onurlu yaşayışları ile kitabı okuyan her kadının hayallerine girmeyi başarabilen en karizmatik kahramanlar bu listedeki kitaplarda yer almaktadır. Tek yapman gereken ise kitapları okumaya başlayarak onların hikayelerine ortak olmaktır.

Aşık olunacak en karizmatik karakterlere sahip kitaplar

En karizmatik karakterler derken iddialı olmayı pek sevmiyorum çünkü bir hikayede en karizmatik karakterin kişiden kişiye değişiklik gösterme olasılığı var. Belki kitabın ana karakteri sana karizmatik gelmezken yan karakterlerden birisini çok daha ilgi çekici bulabilirsin. Aynı şey elbette benim için de geçerli bir durum ama ben biraz daha genele ayak uydurarak bir liste oluşturmak istedim. Umarım bu listeyi beğenir ve okuma listeni geliştirmeyi başarabilirsin.

Açlık Oyunları – Suzanne Collins

Açlık Oyunları bilim kurgusal ve fantastik roman denildiğinde akıllara gelen ilk kitaplardan birisidir. Özellikle sinemaya uyarlanmış olması ve büyük bir başarı yakalamış olması daha fazla dikkat çekmesine yardımcı olmuştur. Aksiyonun hiç eksik olmadığı bu kitapta ana karakterler kadar ön plana çıkamamış platonik bir aşık vardır.

Kitabın platonik aşığı Peeta Mellark adındaki gençtir. Kendisinin en büyük meziyeti hamur işlerinde usta olması ve her şeyi soğukkanlılıkla halletmeye çalışmasıdır. Ancak bunlar buz dağının görünen yüzüdür. Peeta Mellark’ın aslında en büyük yeteneği Katniss Everdeen’a deliler gibi aşık olmasını bir kenara bırakırsak sözleriyle kitleleri harekete geçirebilme becerisidir.

DEX Kitap: Açlık Oyunları – Suzanne Collins

Umutsuz – Colleen Hoover

Umutsuz tam anlamıyla genç yetişkinlere hitap eden romantik ve modern bir kitaptır. Kendini bir erkeğin peşinden gitmemek için frenlemeyi başaran ama zaman zaman da başarısız olan bir kızın yavaş yavaş kaderin ağlarına teslim olmasını konu alır. Bu hikayede Sky’ı korkutan ve ilk buluşmadan itibaren onun ürkmesine neden olan garip bir karakter vardır.

Bu garip karakter hikaye ilerledikçe Sky’a yaklaşan Dean Holder’dan başkası değildir. Bu kız hakkında her şeyi bilmek isterken sakladığı sırlarla yüzleşmek zorunda kalacağının farkında bile değildir. Sky ise bazı sırları öğrendikten sonra hayatının artık eskisi gibi olamayacağını geç fark edecektir. Kitap okuyucusunun kısa sürede fark edebileceği gibi Dean Holder pek çok okuyucunun hayallerinin süsleyen bir roman karakteridir.

Epsilon Yayınevi: Umutsuz – Colleen Hoover

Mekanik Melek – Cassandre Clare

Mekanik Melek genç yetişkinlere hitap eden fantastik bir kitaptır. Hikayesi çok karışık olmamakla birlikte karakterleri çok karışık bir yapıttır. Kimin eli kimin cebinde belli değil tarzında değil daha çok karakterlerin taşıdığı sırların onları daha ilgi çekici kılmasından ötürü bu tür tanımlamayı yaptığımı söyleyebilirim.

Tüm bu karakterler arasında en karizmatik olanı bulmak çok kolay değildir. Eğlence düşkünü olan ve gösterişi seven Magnus Bane bir aday olabilir. Bunun dışında hikayede bile her genç kızın kalbini fethedebilecek kadar yakışıklı olan William Herondale bir diğer adaydır. Bu kitap birbirinden farklı karakterlere sahip olsa bile her erkek karakterin ayrı bir karizmasının olduğu neredeyse kesin gibidir.

Artemis Yayınları: Mekanik Melek – Cassandre Clare

Çarpılma – Colleen Hoover

Çarpılma genç yetişkinlere hitap eden modern ve romantik bir kitaptır. Her şeyden umudunu kaybetmiş olan bir kızın hayat hikayesine odaklıdır. Bu yolculukta ona eşlik edecek kişi ise biraz şiirsel takılan biraz da mizahtan anlayan genç bir erkektir. Kimine göre bir aşk hikayesine yakışan en önemli karakterlerden birisi odur.

Layken Cohen’in yeniden hayata tutunmasını ve umut dolu olmasını sağlayan Will Cooper, kitabı okuyanlara göre fazlasıyla ilgi çekici ve karizmatik bir isimdir. Şiirden anlaması bile büyük bir işken aynı zamanda son derece komik olması karizmasına karizma katmaktadır. Kitabı okudukça Layken Cohen olmak isteyenler karşılarında hep Will Cooper’ı bulmak isteyebilirler ama hayatın her zaman eli bu kadar açık değildir.

Epsilon Yayınevi: Çarpılma – Colleen Hoover

Aynı Yıldızın Altında – John Green

Aynı Yıldızın Atlında genç yetişkinlere hitap eden romantik ve modern bir kitaptır. Amansız bir hastalığın damga vurduğu hikayede iki gencin hayata tutunma çabalarını anlatılır. Birbirine sımsıkı sarılmış olan iki karakterin romantik hayat yolculuğunda sona doğru gelinmesini hiç kimsenin istemeyeceği bir güzellik vardır.

Hazel Grace Lancester’ın sevgilisi olan Augustus Waters kitabın ana erkek karakteridir. Bir sevgilinin yapması gereken her şeyi yapar ve sevgilisinin hayata tutunması için ekstra çaba gösterir. Her kadın yanında böyle bir erkeğin olmasını isterken Augustus Waters’ın çıtayı epey yükseğe çekip pek çok erkek kahraman figürünün işini zorlaştırdığı yadsınamaz bir gerçektir.

Pegasus Yayınları: Aynı Yıldızın Atlında – John Green

Hiçliğin Kıyısında – J. A. Redmerski

Hiçliğin Kıyısında genç yetişkinlere hitap eden romantik bir kitaptır. Hayatta herkes gibi olmaktan olabildiğince kaçınan bir genç kızın hikayesini anlatır. Her şey yolunda giderken bir anda hayatının yönü değişim bir erkekle tanışması bazı şeyleri yeniden düşünmesine neden olur ama bu erkeğin her ne pahasına olursa olsun sakladığı bazı sırları vardır.

Camrynn Bennett ve Andrew Parrish ikilisinin bu kitapta yaşadıkları şeyler basit bir aşktan ziyade bir hayat yolculuğu gibidir. Onların aşkı yaşama aşkıyla özdeşleşmiş bir durumdur. Bir tarafın sırlarla dolu olduğu doğrudur ama bu sırlar bir kadına hayatı boyunca eşlik etmek için çaba gösteren bir erkeğin varlığını reddetmek doğru olmayacaktır. Sahip olduğu tüm sırlarla Andrew Parrish bir aşk hikayesinin esas karakteri olabilmeyi başarmıştır.

Ephesus Yayınları: Hiçliğin Kıyısında – J. A. Redmerski

Dublin Caddesi – Samantha Young

Dublin Caddesi yetişkinlere hitap eden modern ve romantik bir kitaptır. Tüm geçmişini bir kenara bırakıp yeni bir hayata yelken açmış olan bir kadının yeni taşındığı apartmanda karşısına çıkan bir adama karşı tutku kısa süre hikayenin kendisine dönüşür. Bu hikayedeki erkek ise sahip olduğu her şeyi kullanarak kadınları baştan çıkartma konusunda kusursuzluğuyla dikkat çeker.

Kitabın kadın karakteri Jocelyn Butler ve erkek karakteri Branden Carmichael arasında yaşananları şöyle bir kenara bırakırsak bu kitabı karizmatik kahramanının yeni neslin jön olarak gördüğü erkeklerden pek farkı yoktur. Bir nevi dizi ve filmlerde esas oğlan rolünü üstlenen karizmatik, akıllı ve seksi erkek rolü Branden Carmichael’e aittir.

DEX Kitap: Dublin Caddesi – Samantha Young

Gurur ve Önyargı – Jane Austen

Gurur ve Önyargı edebiyat klasikleri arasında yer alan romantik bir kitaptır. Büyük ve soylu bir ailenin beş kızının evlendirilme maceralarını anlatan bir kitap olarak özetlersem esere haksızlık etmiş olabilirim. Ailenin her kızının karşısına çıkan erkeklerle yaşadıkları kitabın genel anlamda hikayesini oluşturmaktadır.

Bu kitapta ağırlıklı olarak Elizabeth Bennett’in başından geçenler anlatılsa bile kitapta yan karakterler dahil tüm erkek karakterler dikkat çekicidir. Centilmenlik, ağırbaşlılık ve kararlılık gibi öne çıkabilen pek çok farklı niteliği barındıran karakterler birçok kadının hayalindeki erkeğin de öncül nitelikleridir. Aradığın uçuk kaçık karakterlerden ziyade daha sıradan karakterler ise Fitzwilliam Darcy’den başlayarak aradığın karakterleri bu klasikte bunları bulabilirsin.

Karbon Kitaplar: Gurur ve Önyargı – Jane Austen

Uyumsuz – Veronica Roth

Uyumsuz genç yetişkinlere hitap eden bilim kurgusal bir kitaptır. Kitapta henüz genç yaşında büyük bir maceraya atılan genç bir kızın başından geçenler anlatılır. Kendi ayakları üzerinde durmaya çalışan bir genç kızın en büyük korkusu zayıflıklarını başkalarına göstermektir ve hayat felsefesini bunun üzerine kurmuştur. Yalnız hareket etmeyi sevse bile hikayede karşılaşacağı erkek onun için pek çok şeyi değiştirecektir.

Büyük bir maceranın baş kahramanı olan Tris adındaki genç kızın erkek arkadaşı olmayı başaran Tobias Eaton ona yardımcı olabilmek için elde ettiği her fırsatı kullanır. Çünkü Tris, Tobias’ın tamamen güvenebileceği tek kişidir ve onu kaybetmek istemez. Sevdiği kız için her şeyi yapabilecek cesarete sahip bir kahraman arıyorsan doğru yerde olduğundan emin olabilirsin.

Artemis Yayınları: Uyumsuz – Veronica Roth

Ayaklı Bela – Jamie McGuire

Ayaklı Bela genç yetişkinlere hitap eden romantik ve modern bir kitaptır. Kitapta son derece karanlık bir geçmişe sahip olan bir kadının hikayesini anlatılır. Geçmişini geride bırakıp ileriye bakmak isteyen bu genç kadın her ne kadar kendisi için çok riskli olduğunu düşünse bile bir erkeğe gönlünü kaptırır. Bu erkek agresif ama hoş tavırlarıyla dikkat çeken bir isimdir.

Abby Abernanthy ile ilk karşılaşmasından itibaren ona büyük bir ilgi duyan Travis Maddox bugüne kadar elde etmek istediği her şeyi elde etmiş bir isimdir. Abby Abernanthy bir sonraki hedefe olsa bile her şey beklendiği gibi gitmeyecektir. Şiddet yanlısı ve agresif tavırları Abby Abernanthy ile yakın olduğu müddetçe azaldığından yavaş yavaş bambaşka bir insana dönüşmektedir. Eğer aşkın değiştirebildiği erkek karakterlerle tanışmak istiyorsan bu kitap senin için en doğru seçim olacaktır.

Yabancı Yayınları: Ayaklı Bela – Jaime McGuire

Obsidiyen – Jennifer L. Armentrout

Obisidiyen doğaüstü güçlerin hakim olduğu fantastik bir dünyada geçen romantik bir kitaptır. Bu eser hikaye yapısıyla biraz fantastik ve doğaüstü olsa bile yine de içinde barındırdığı karakterlerle ilgi çekici bir yapıt olmayı başarmıştır. Bir genç kızın ve onunla yakın ilişkide bulunan kişilerin kötülüklere karşı verdikleri mücadele anlatılırken işin içine birazcık aşkın dahil edilmesi çok şaşırtıcı değildir.

Katy Swartz ile Deamon Black arasındaki ilişki çok karmaşık bir biçimde başlamıştır. Katy Swartz, Deamon Black’in aşırı agresif ve sinirli tavırlarından çok hoşlanmasa bile bakışlarını ondan ayırmayı başaramayınca her şey değişir. Hayattaki tek amacı sevdiği kişileri korumak olan bu erkeğin karizması sahip olduğu bu korumacı tavrından gelmektedir.

DEX Kitap: Obsidiyen – Jennifer L. Armentrout

En karizmatik karakterlere sahip diğer kitaplar

Yazının çok uzun olmaması ve seni çok fazla rahatsız etmemesi için bu kitaplara detaylıca değinmek istemedim. Aşağıdaki kitapların her birisinde yer alan erkek karakterler en az yukarıdaki kitapların erkek karakterleri kadar karizmatik olma özelliğine sahiptirler. Sadece kitapların genel olarak yukarıdakiler kadar kaliteli olmamasından ötürü onlara burada yer vermek istedim.

  1. Tehlikeli Temas – Abbi Glines, Romantik
  2. Sana Soyundum – Sylvia Day, Romantik
  3. Tatlı Bela – Jamie McGuire, Romantik
  4. Küller ŞehriCassandre Clare, Fantastik
  5. Kolay – Tammara Webber, Romantik
  6. Anna ve Fransız Öpücüğü – Stephanie Perkins, Romantik

Aşık olunası en karizmatik karakterlere sahip kitaplardan bazılarıyla seni tanıştırmaya çalıştım. Bu listeye daha fazla kitap ekleyebilirdim ama şimdilik bunların yeterli olduğunu düşünüyorum. Bu tür karizmatik karakterlere sahip kitaplar konusunda fikir verip listeye eklenmesini istediğin kitaplar varsa yorum yapıp kitap isimlerini bana ulaştırabilirsin.

Kaan Karadeniz

28 yaşındayım. Yüksek lisans öğrenimini "Bilgi ve Belge Yönetimi" bölümünde sürdürmekteyim. Psikolog veya terapist değil, araştırmacıyım. Başarının çaba ile doğru orantılı olduğuna inanlardanım.

You may also like...

Yorum yapıp katkı sağla...