Aşık Cadı (Ruth Warbuthon)

Aşık Cadı, aşk ile büyünün birbirine karıştığı doğaüstü bir hikayeyi konu alır. Artık büyü yapmamaya ve normal insanlar gibi yaşamaya çalışan Anna, kendisine duyulan aşkın gerçek olduğuna inanmaz ve onun bir büyü olduğunu düşünür. Ne var ki kendisini çok daha büyük bir çıkmaza doğru sürüklediğinden haberi yoktur.

Aşık Cadı, Ruth Warbuthon tarafından yazılmış olan Kış Üçlemesinin ikinci kitabıdır. Kendisine duyulan aşka inanmayan Anna’nın hikayesini konu alır. Orijinal dilinde A Witch in Love adıyla 2012 yılında yayınlanan kitap, Eda Aksan‘ın çevirisiyle 2016 yılında Martı Yayınları tarafından Türkçeye kazandırılmıştır.

Aşık Cadı: Kitabın Konusu

Anna, Seth‘in kendisine duyduğu aşka inanmama konusunda ısrarcıdır. Ne olursa olsun güçlerini kullanmayıp normal bir insan gibi yaşamaya yemin eder. Fakat bir şeyi hesaba katmayı unutur. Büyü de tıpkı aşk gibi kontrol edilemeyecek niteliktir. Oldukça kötü ve tam anlamıyla berbat sonuçları beraberinde getirir. Nihayetinde Anna avlanmaktan kurtulamaz. Abe, Anna’nın güçlerini benimsemesi gerektiğini söyler, bir yandan ise Seth duygularının gerçek olduğunu anlatmaya çalışır. Bunların farkına vardığında her şey çok geç olur. Beklenmedik etkiler yine devreye girer, eziyet ve görülmemiş hükümler beraberinde gelir. Büyük bir ihanetin kapısındayken, Anna kurtulabilecek midir?

Sıradan Başlangıçtan İlgi Çekici Hikayeye

Öncelikle belirtmem gerekir ki Aşık Cadı kitabı serinin ikinci kitabıdır. İlk kitap Kasabada Bir Cadı ismini taşır. Cadıların yer aldığı yani biraz doğaüstü temaya sahip kitapları okurken haliyle büyük şeylerin yaşanmasını beklersiniz. Bu kitap bu büyük şeylerden biraz uzakta kalır, hatta ilk kitabı okumuşsanız anlatılanlara yabancı kalabilirsiniz.

İlk kitap ile ikinci kitap arasında benzerlikler vardır. Hikayenin ilerleme biçimi değişmez, karşınıza farklı bir şeyler çıkmaz ama hala keyif verici olduğu kesindir. Hikaye başlangıçta oldukça sıradan olsa bile sonlara doğru ilgi çekici olmayı başarır. Tam umudu kesmişken bir umut ışığının belirmesi gibi bir şeydir bu. Tahmin edebileceğiniz gibi sizi mutlu etmeyi başarır.

Genel olarak serilerde her bir kitapta çok farklı şeylerin yaşanmasını, olağanüstü kırılmaların meydana gelmesini beklersiniz. Beklentiniz bu yönde ise pek umutlu olmayın derim. Bu kitap size keyifli ve akıcı bir okuma deneyimi sunabilir ama sizi şaşırtacak unsurlara sahip değildir.

Kitabı tavsiyelerim arasına alıyorum çünkü sahip olduğu hikaye ve konu anlamında diğer kurgusal kitaplardan biraz farklıdır. Bu alanda yani doğaüstü kitaplar alanında çok fazla hikayeyle karşılaşma şansımızın olmadığı kesin. Hal böyleyken karşılaştığımız değerli kitapları da tavsiye etmemiz gerekir. Sadece ufak bir öneri, ilk kitabı okumadan bu kitabı okumayı düşünmeyin.

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

You may also like...

4 Responses

 1. Zeynep Güneş dedi ki:

  Merhabalar! Öncelikle yorumunuzu çok beğendim. Fakat birşey sormak istiyorum. Seri sırasını söylerseniz çok mutlu olurum. Şimdiden tesekkürler

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba,

   Değerli yorumunuz için teşekkürler. Seri ilk kitap Kasabada Cadı, ikinci kitap Aşık Cadı ve üçüncü kitap Yalnız Cadı şeklindedir. Keyifli okumalar dilerim.

 2. Özlem dedi ki:

  Kitab’ı iki günde bitirdim.
  Gerçekten güzel ve sürükleyici bir eser tavsiye ederim .
  Fakat şöyle birşey de var kitabın sonu yarım kalmış diyebilirim.
  Örneğin : Anna’nın annesi hala doğru düzgün bir bilgi yok ve benim merak ettiğim Anna bundan sonra ne yapacak Abe’nin duygularına mı karşılık verecek Seth’in peşinden mı gidecek?
  NOT: Bence AŞIK CADI eserinin 2. Serisi çıkmalı…

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba Özlem,

   Kitabı okuyup beğenmiş olmana sevindim. Bu seri üç kitaptan oluşmaktadır. Aşık Cadı serinin ikinci kitabıdır, ilk kitap Kasabada Bir Cadı adını ve son kitap ise Yalnız Cadı adını taşır. Bu kitapların tamamı Türkçeye çevrilmiştir, alıp okuyabilirsin. Aradığın soruların cevaplarını son kitapta bulabilirsin.

Yorum yapıp katkı sağla...