Araminta Tekinsiz: Hayalet Bakıcılar (Angie Sage)

Araminta Tekinsiz – Hayalet Bakıcılar, kuzeniyle birlikte evde tek başına kalmak zorunda kalan Araminta’nın esrarengiz macerasını konu edinir. Kuzeni Mathilda, Araminta’ya bakıcılık yapması için çağrılır ama yanında iki davetsiz misafirle gelir. Birer hayalet olan Ned ve Jed kimseyi dinlemezler ama bir an önce evden kovulmaları gerekmektedir.

Araminta Tekinsiz – Hayalet Bakıcılar, adından anlaşılabileceği gibi, yazar Angie Sage tarafından oluşturulan “Araminta Tekinsiz” serisine ait bir kitaptır; bu serinin beşinci kitabıdır. Çocuk kitapları ve fantastik kitaplar yazarak başarısını duyuran Angie Sage’in orijinal dilinde Araminta Spook – Ghostsitters adını taşıyan bu kitabı ilk olarak 2008 yılında yayınlanmıştır. Kitap, Özlem Dağ‘ın çevirisiyle 2016 yılında İş Bankası Kültür Yayınları tarafından Türkçeye kazandırılmıştır.

Araminta Tekinsiz – Hayalet Bakıcılar

Tabby Teyze ve Drac Amca, Araminta‘nın doğum gününde onu yalnız bırakarak Transilvanya’ya giderler. Araminta bu duruma çok üzülür ama elimden bir şey gelmez. Araminta’ya ve Wanda‘ya bakması için önce Büyük Teyze Emilene çağrılır ama evden dışarı çıkmamak için oldukça geçerli bir sebebi vardır. Daha sonra ise bu görev kuzen Mathilda‘ya kalır.

Araminta için Mathilda’nın gelmesi iyi gibi görünüyor olsa bile davetsiz misafirleri görünce şaşkına döner. Ned ve Jed adını taşıyan iki hayalet Mathilda’yla birlikte eve gelir. Bu hayaletler hiç söz dinlemezler ve kendi başlarına hareket ederler. Araminta ve Mathilda’yı zorlu bir görev beklemektedir. Ned ve Jed‘i çok geç olmadan evden kovmanın bir yolunu bulmalıdırlar.

Hayalet Bakıcılar: Eğlenceli ve Ürpertici Hikaye

Araminta’nın üzüldüğüne aldanmayın aslında çok sevinçlidir çünkü yetişkinler evde olmadığı için arkadaşı Wanda’yla birlikte istediği kutlamayı yapabilecektir. Bu beklenti kısa süre içerisinde son bulur çünkü onlara bakması için birisi gelecektir. Başlangıçta bu isim farklı olsa bile kuzen Mathilda bu görevi üstlenmek durumunda kalır. Buraya kadar her şey normal gibi görünüyor öyle değil mi?

Asıl eğlence bundan sonra başlar çünkü Mathilda yanında iki tane haylaz hayalet getirir. Birazcık ürpertici ama asla korkutucu olmayan eğlenceli macera başlamış olur. Bu hayaletler dost canlısı olmasına rağmen bir türlü rahat durmazlar. Hikayeye böyle yansır ve hikayenin eğlenceli iki ana karakterinin bu hayaletlere eşlik etmesiyle okuması keyifli bir kitap ortaya çıkar.

Yazar Angie Sage bu seride önemli bir niteliği yakalamıştır. Hikayeleri oldukça ilgi çekici ve aynı zamanda eğlencelidir. Bu iki nitelik bir araya geldiğinde tahmin edebileceğiniz gibi okumak oldukça keyifli olur. Fantastik anlatılara sahip kitapları okumaktan hoşlanan herkes bu kitabı okumalıdır.Kitap bir çocuk kitabı olsa bile herkes tarafından okunabilecek kadar keyif verici bir hikayeye sahiptir. Elbette, dilerseniz serinin diğer kitaplarını da okumayı tercih edebilirsiniz.

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

You may also like...

Yorum yapıp katkı sağla...