Altın Krallar Şehri Sardes (Cem Kaya)

A

Altın Krallar Şehri Sardes… Lidyalıların altın çağlarının son dönemlerine denk gelen aşkı, savaşı ve hakikati konu alan mitolojik romandır. Karun’un hazinesi, Büyük Sirus’un savaş becerileri, avcılıkta usta bir Saka genci, dokumacılıkta maharetli bir kız ve bilge bir ihtiyarın hayata dair öğütleri, hepsi bu kitapta yer almaktadır. Cem Kaya‘nın bu romanını okurken sinirlensem ve hüzünlensem bile epey keyif aldım.

Altın Krallar Şehri Sardes, Türk yazar Cem Kaya tarafından yazılmış mitolojik roman ve bana göre bir tarihsel kurgu romanıdır. Roman, Lidyalılar ve Persler arasında yaşanan çekişmelerin savaşa dönüştüğü bir dönemde başkent Sardes’te yaşanan aşk hikayesini ve aynı zamanda güç oyunlarını konu almaktadır. Cem Kaya‘nın bu kitabı Truva Yayınları tarafından yayınlanmış ve okuyuculara sunulmuştur.

Altın Krallar Şehri Sardes

Hikaye Lidya krallarından Karun – hikayede adı Kroisos olarak geçer – ile Atinalı devlet adamı Solon arasında geçen ve tarihe not düşülmüş bir diyalogla başlar. Daha sonra hikayede sıkça adından söz edilecek olan Agaşil‘in efendisi Melaptis ile yaşadıkları, özgürlük ve hayatta kalma mücadelesi anlatılır. Daha sonra Saka kanı taşıyan avcı Targıt ve Amazon kanı taşıyan Antiope arasındaki aşk hikayesinden söz edilir. Sardes şehrinin bilge ihtiyarı Sandanis hikayenin en aklı başında kişisi olmakla beraber kaderciliği anlatmaktadır.

Hikayede yer alan diğer karakterler hikayenin geri kalan kısmındaki güç oyunlarında yer aldığından onlardan çok fazla bahsetmeyeceğim. Sadece Pers kralı Sirus‘un – hikayede adı Kyros olarak geçer – yer aldığını belirtmem yeterli olacaktır. Zaten bunu söylemem bile biraz araştırma ile kitabın sonunu az çok tahmin etmenizi sağlayacaktır. Fakat asıl önemli olan güç oyunları sırasında yapılan entrikaların ve kitabın dokusunu taşıyan aşk hikayesinin sonucudur.

Truva Yayınları: Altın Krallar Şehri Sardes – Cem Kaya

Sürükleyici, Şaşırtıcı ve Keyif Verici

Kulağıma hiç yabancı gelmemişti Sardes. Benim gibi tarih meraklısı birisinin bu şehri yakından tanıması gerekirdi ama o kadar da yakından tanımadığımı anlamadım. Daha önce ismini çok kez duyduğum kral Karun bile Kroisos olarak karşıma çıkınca onu tanımamıştım. Kyros’un ise Sirus olduğunu anlamak çok zor değildi çünkü yaşanan savaşta bir başkasını düşünmek çok zor olurdu. Okumaya ilk başladığımda ise gerçekten bambaşka bir hikaye bekliyordum ama kısa süre sonra bir aşk hikayesinin içerisinde kendimi bulmam beni biraz şaşırttı.

Bu aşk hikayesi öyle dallandırıp budaklandıracak bir aşk hikayesi değildi ama kesinlikle saygı duyulması gereken bir aşk hikayesiydi. Beyaz bir çarşafın üzerine dökülmüş siyah mürekkebin tüm çarşafı karartması gibi kararırken Sardes şehri, aşık rolündeki tek kişi ve yaşlı ihtiyar beyaz kalmayı başarabilmişti. En azından hikayenin böyle bitmesine sevinmiştim, gerçi yaşlı ihtiyarın farklı bir şansı yoktu ama Antiope atması gereken en doğru adımı atmıştı.

Hikayede beni en çok şaşırtan Antiope olsa bile hakkını teslim etmem gereken kişi ise kesinlikle Sandanis oldu. Yaşlı ihtiyar verilmek istenen en iyi cümlelerle tasvir edildiği gibi verdiği için ister istemez sakinleştiriyordu beni. Bir kitabı okurken bu kadar duygu değişimi çok fazla yaşamazdım ama Altın Krallar Şehri Sardes bunu başaran kitaplardan birisi oldu.

Altın Krallar Şehri Sardes – Tavsiye Durumu

Altın Krallar Şehri Sardes romanını okumanızı tavsiye eder miyim? Evet ederim çünkü Anadolu coğrafyasını anlatmayı başaran güzel bir kitap. Lidyalılar merkezli olsa bile içerisinde Karadeniz’de yaşadıkları rivayet edilen Amazonlardan, güç oyununa giriştikleri Perslerden, yer yer Babillilerden ve Yunanlılardan bahsedilmesi önemli ayrıntılar. Mitoloji sevenleri çok fazla memnun etmeyebilir ama tarihsel kurgulardan hoşlananları kesinlikle memnun edecektir.

Altın Krallar Şehri Sardes kitabını değerlendirirken aklıma takılanlar bunlardan ibaret oldu. Kitapla ilgili görüşlerin çok daha farklı olabileceği için bir de seni dinlemek isterim. Bu romanı okuduktan sonra yorumunu paylaşmayı ihmal etme. Eğer gerçekten tarihsel kurgu romanlarından hoşlanıyorsan bu kitaba bir şans vermeni öneririm.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

Yorum yap

Yorum yapıp katkı sağla...