Alaycı Kuş (Suzanne Collins)

Alaycı Kuş, Açlık Oyunları serisinin üçüncü ve son kitabıdır. Savaşın piyonu ortaya çıkarken, Katniss kendisini bekleyen mutlu sona doğru ilerlemektedir. Suzanne Collins, Amerikalı bir yazar ve aynı zamanda bir senaristtir. Senaristlik ile başarıya ulaşan kariyerini yazarlık ile taçlandırmıştır. The Underland Chronicles serisi ile New York Times En Çok Satanlar listesinde yer almayı başarmıştır. Mockingjay (Alaycı Kuş) ise The Hunger Games (Açlık Oyunları) serisinin son kitabıdır.

Mockingjay, üç kitaptan oluşan, sırasıyla Açlık Oyunları ve Ateşi Yakalamak kitaplarının yer aldığı The Hunger Games (Açlık Oyunları) adını taşıyan serinin üçüncü ve son kitabıdır. Kitap, Panem halkının bir araya gelerek Başkent’e karşı ayaklanması sonrasında gelişen olayları konu almaktadır. Dilimize Alaycı Kuş olarak kazandırılan kitabın çevirisi Sevinç Tezcan Yanar tarafından gerçekleştirilirken, yayını Pegasus Yayınları tarafından yapılmıştır.

Alaycı Kuş (Suzanne Collins)

Katniss, Primm, Gale ve Finnick bulundukları bölgede yer altındaki yaşama isteksizce ayak uydurmaya çalışır. Bu bölge Panem halkına isyanı yayan bir yer konumundadır. Katniss bir şekilde isyanın görünen yüzü olmayı kabul eder ama karşılığında önceki Açlık Oyunları katılımcılarına dokunulmazlık talep eder. Böylece bölgede isyanın yüzü olur. Bu hamlesiyle mevcut başkan Snow yakalanınca onu öldürecek kişi olma şansına sahip olur.

Alaycı Kuş: Savaşın Piyonu

Son kitabı anlatmak için çok fazla detayı ifşa etmem gerekiyordu. Bu nedenle hikayenin giriş kısmından ilerisini anlatmamayı tercih ettim. Açlık Oyunları serisinin son kitabında olduğunuzu bir kez daha hatırlatmak istiyorum. Alaycı Kuş, sizi hikayede bambaşka bir noktaya götürüyor. Yetmiyor, şaşırmanıza ve aslında gerçeklerin çok farklı olduğunu görmenize imkan tanıyor.

Katniss Everdeen. Genç bir kız olarak hayatta kalma mücadelesini kazanmayı başarıyor. Daha fazlasını yaparak acımasız ve zalim Başkent’e karşı gerçekleştirilen isyanın parçası oluyor. Aşkın peşinden gidiyor ama yine aynı nedenlerle hatalar yapabiliyor. Her ne kadar seriyi Katniss’in üzerine kurulu bir hikaye gibi görüyor olsanız bile son kitapta bu görüntü birden bire değişiyor.

Umutla yola çıkılan yolculuğun sonuna doğru gelindikçe o sona ulaşmamak için çırpınıyorsunuz. Ancak gerçek değişmiyor. Burada çok fazla detay vermeyeceğimi belirttim ama herkesin söyleyebileceği gibi Katniss’in bir piyon olduğu gerçeği ortaya duruyor. Gerçekleşmesi gereken ve sonucunda gerçekleşen bir savaşın piyonunu hikayenin kahramanı olarak görüyor olmak kitabın sonunda sizde farklı hisler uyandırıyor.

Sonuç olarak şaşırtıcı, belki şaşırtıcı olmasa bile farklı bir sonuca doğru ilerlemek için serinin son kitabını alın. Alaycı Kuş bu mükemmel seriyi sonlandırmak için sayfalarının açılmasını bekliyor. Korku, acımasızlık, vahşet, zorbalık ve güç gibi duygular arasından ufak bir hayat ışığına sarılıp Katniss ile birlikte çıktığınız bu yolculuğu tamamlayın.

Hepinize keyifli okumalar.

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

You may also like...

Yorum yapıp katkı sağla...