Afet (Mehmet Anıl)

Afet, ilgi çekici kapağı ve bir o kadar ilgili çekici olan tanıtım bülteniyle dikkatimi çekmeyi başardı. Hikayeden büyük beklentiler içerisinde değildim ama anladığım kadarıyla olmalıymışım. Bu roman, okuyucusuna kahramanlarının belli olmadığı bir hikaye keyfi sunuyor diyebilirim.

Afet, Mehmet Anıl tarafından yazılmış bir romandır. Kitapta dilencilikle uğraşan iki çocuğun babalarını arayış hikayesi anlatılmaktadır. Hikayesiyle okuyucusunu şaşırtan bir anlamda sağ köşeden sol köşeye hızla geçirip allak bullak eden bu kitap Can Yayınları tarafından yayınlanmıştır.

Afet – Kitabın Konusu

Afet isimli bu romanın kahramanı genç yaşında dört duvar arasıyla tanışmış bir isim olan Muzo’dur. Muzo işlenen bir cinayet sebebiyle 16 yaşındayken hapishaneye düşmüştür. Onun için geçmişi ve yaşananları yeniden sorgulama vakti gelmiştir. Hafızalar yeniden yeşerirken Muzo belkide yaşanmış olan birçok olayın sorumlularından birisi olan kadını hatırlar.

Hafızalar tekrar harekete geçerken Muzo, hastalık yüzünden kız kardeşini kaybettiğini hatırlar. Sonra bir karar alır, babalarını elinden alan Afet’ten intikam yeminini yerine getirecektir. Onu gözünü kırpmadan öldürecektir, bir dakika tereddüt etmeden bu cinayeti işleyecektir.

Can Yayınları: Afet – Mehmet Anıl

Bitti Sanılan Romanın Yarattığı Afet

Kitabın en güzel yanı olacak her şeyi önceden söylemesi diyebilirim. Mesela Afet’in başına gelecekler önceden söylenmektedir. Bunu çok fazla yadırgamamak lazım çünkü kitabın konusu ne Muzo, ne onun nefreti ne de o kadının yaptıklarıdır. Kitabın konusu bambaşkadır.

Bu konuda çok fazla detay vermek istemiyorum ama kitabın sonuna gelmeden kitabın vermek istediği mesajı yakalaman söz konusu değil. Bu nedenle kitabı her zaman büyük bir heyecanla ve merakla okumaya devam edebilirsin. Bu yazarın sahip olduğu özgün bir anlatım biçimidir ve önceki kitaplarında da görülmektedir.

Kitabı okurken her zaman biraz daha fazlasını öğrenmek için sabırsızlanacağını söylemeliyim. Muzo seni heyecanlandıracak ve her sayfa çevirisinde karşına yeni bir şey gelebileceğini tahmin ederek okumayı sürdüreceksin. Bu durum kitabın sonuna, son sahnesine kadar devam edecektir. Son sahnesine geldiğin zaman ise başından beri gidilen yolun bambaşka bir yere çıktığını fark edeceksin.

Afet – Tavsiye Durumu

Afet isimli bu kitabı okumanı tavsiye eder miyim? Soruya vereceğim cevap basitçe evet olacaktır. Bu kitabı okuduktan sonra kazanmış olduğun okuma deneyimi için yazara saygı duyacağına eminim. Her şeyi önceden söylüyormuş gibi gözükse bile aslında her şeyi son sahneye kadar saklı tutabilmesi kitabın bütün güzelliğini sonuna kadar muhafaza etmesini sağlamıştır.

Mehmet Anıl tarafından yazılmış olan bu kitabı okuduktan sonra yazarın diğer kitaplarına göz atmayı düşünebilirsin. Yazarın kaleminden çıkmış olan Edep Ya Hu ve Forbes Cinayetleri isimli kitapları önerebileceğim diğer kitaplardır. Eğer yazarın anlatım biçimini sevmişsen bu kitaplara da mutlaka bir şans vermelisin.

Görsel Kaynağı: Okuryazar.tv

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

You may also like...

Yorum yapıp katkı sağla...