Aeden: Bir Dünya Hikayesi (Akilah Azra Kohen)

Aeden: Bir Dünya Hikayesi, bize yaşanılan dünyayı anlatan ve onun güzelliklerini nasıl katlettiğimizi gösteren kişisel fikrime göre son derece öğretici bir romandır. Hikaye bizi alıp bambaşka diyarlara götürse bile her seferinde aynı mesajı kulağımıza fısıldamaktadır. Var olan güzelliği yok ettiğimiz her geçen saniyeleri ileride çok arayabiliriz.

Aeden, Akilah Azra Kohen tarafından yazılmış bir romanıdır. Kitapta insanlığın yaşadığı dünyayı hor kullanışı ve aslında vandal bir varlık olduğu fikri yer almaktadır. Hikayesi ve kurgusuyla son derece etkileyici olan bu kitap, Destek Yayınları tarafından yayınlanmıştır.

Aeden – Kitabın Konusu

Aeden, kitabın adı ve aynı zamanda kitabın hikayesinin geçtiği gezegendir. Numi ve Sonje adındaki ana karakterin birbiriyle tanışmasıyla gelişen hikayede insan ırkının yaşayıştaki vurdumduymazlığı, yakıp yıkıcı bir varlık olması ve yaşadığı gezegeni değersizmiş gibi kullanması gibi ana konular ele alınır. Kitabın konusu tamamen yaşadığımız gezegen diyebilirim.

“Romandaki kurgu masal gibi gelebilir…” şeklindeki girişiyle yazar aslında her şeyi ortaya koymaktadır. Hikaye yavaş ilerlemektedir ve gezegenin yaşadığı hemen hemen pek çok farklı soruna değinmektedir. Bu açıdan son derece didaktik bir roman okuyacağını düşünebilirsin.

Destek Yayınları: Aeden: Bir Dünya Hikayesi – Akilah Azra Kohen

Sorgulatıcı ve Öğretici Hikaye

Benim hoşuma giden romanların büyük bir bölümünün kurgusu çok iyidir. Burada tavsiyelerim arasına eklediğim pek çok romanın ise ilettiği belirli mesajlar vardır. Aeden isimli bu kitap yine bir mesajı, üstelik insanın bu dünyaya en çok zarar veren varlık olduğu mesajını iletmektedir.

Verilen mesaja aynen katıldığımı ifade edebilirim. Her ne olursa olsun yaşadığımız doğanın, çevrenin, gezegenin ve hatta galaksilerin kıymetini bilebilmiş değiliz. Daha yaşanabilir bir dünya için aslında sadece kendimizi düşünerek hareket ederiz. Kitap olağanüstü iyi kurgusuyla bu mesajı okuyucusuna iletmektedir.

Başlangıçta kitabın hikayesinden biraz sıkabilirsin çünkü başlangıçta her şey çok yavaş ilerlemektedir. Bu görüşüne saygı duymakla birlikte bana kalırsa biraz sabretmeli ve kitabın sonunu getirmelisin. Belki öğrenecek çok şeyin olmadığını düşünebilirsin ama kitap sana dünyanın değerli bir gezegen olduğunu en etkili biçimde göstermektedir.

Aeden – Tavsiye Durumu

Aeden isimli bu kitabı okumanı tavsiye eder miyim? Sadece verdiği mesajı göz önünde bulundurarak dahi bu kitabı sana önerebilirim. Dünyanın değer görmeye ihtiyacı var ve yaşadığımız çevreye sahip çıkmamız bizim için bir zorunluluk olmalıdır. Bunu okuyucusuna aşılamaya çalışacak her hikayeye kendi tavsiyelerim arasında yer verebilirim.

Akilla Azra Kohen tarafından yazılmış olan bu kitabı okuduktan sonra yazarın diğer kitaplarına göz atmayı düşünebilirsin. Yazarın epey bilindik olan üçlemesi Fi, Çi ve Pi kitaplarını okuyabilirsin. Yazar bu üç kitabında da Türkiye’nin sahip olduğu sorunlara değinmiştir.

Görsel Kaynağı: Nisan Kumru @ YouTube

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

You may also like...

Yorum yapıp katkı sağla...