Aceleci davranmak: Acelecilik nasıl yenilir?

Aceleci davranmak, biraz geriye doğru yaslanıp düşünürsen kendini sürekli zamanı yakalamaya çalışan birisi olarak görebilirsin. Her zaman, sürekli olarak bir şeylere yetişmeye çalışan ve aceleci davranan bir bireysen zaman içerisinde enerjinin tükendiğini görebilirsin. Bir işle uğraşıyorken hemen bir diğerine geçmek, ondan ötekine, daha sonra bir diğerine şeklinde yaptığın geçişlerde her seferinde kendinden bir parça daha kaybetmiş olsun.

Peki, problem tam olarak nedir? Neden sürekli olarak aceleci davranmaya meyilli bir biçimde hareket etmekteyiz? Aslında ortada bir problemden çok dikkat edilmesi gereken durumlar bulunmaktadır. Sormamız gereken soru gayet açıktır. Tam olarak neler oluyor? Neden aceleci davranıyorum?

Acelecilik Nasıl Yenilir?

Acelecilik sürekli olarak hızlı hareket etmek, koşmak ve aynı zamanda diğer işten bir diğerine geçmek gibi anlaşılmamalıdır. Bu durum kendisini birbirinden farklı bir biçimde göstermektedir. Aşağıda bir dizi örnekle aceleci davranma durumunu anlatmaya çalıştım. Bunlardan birisini yapıyorsan sen de aceleci davranan bir bireysin demektir.

  • Bir kahve içiyor olabilirsin veya bir çikolata, pasta ya da kurabiye yemekle meşgul olabilirsin. Bunları tüketirken her ısırıkta veya yudumda biraz daha fazlasını istediğinden elindekileri hızlı hızlı tüketme yoluna gidebilirsin.
  • Elinde bitirilmesi gereken bir iş varken aynı zamanda 5-10 tane daha farklı işi daha bitirmeyi düşünebilirsin. Çünkü her zaman daha fazlasını istiyor olabilirsin ve bu durum zihninizin açgözlü olduğunu gösteren önemli bir belirtidir.
  • Belirli bir konuda bilgi sahibi olduktan sonra o konuda daha fazla bilgi edinmek istiyor olabilirsin. Önüne çıkan tüm kitaplara bakmak isteyebilirsin, her blog yazısını okumayı düşünebilirsin, her forum yazısına göz atabilirsin veya karşına çıkabilecek tüm videoları izlemeyi isteyebilirsin. Elbette bunların hepsini aynı anda yapamazsın ama bunu başarabilmek sürekli olarak aklındadır.
  • Bir yere seyahate gittiğin zaman o yere ait her önemli noktayı gezip görmek istersin. Tüm yöresel yemek yapan yerleri ziyaret etmek ve her yemeğin tadına bakmayı kafana yazarsın. Fakat bunların hepsini yapabilmek için geniş bir vakte ve aynı zamanda seni taşıyabilecek enerjiye sahip olamayabilirsin.

Bunlar ve bunlara benzer davranışlara sahipsen aceleci davranmak gibi bir huyun var demektir. Aceleciliği yenmeyi başarabilirsin ama bunun için gününü tıka basa doldurmaktan birazcık ödün vermen gerekebilir. Hayatta geçirdiğin her anın ayrı bir önemi vardır ve sen bu anlardan her zaman daha fazla verim almak istiyor olabilirsin. Fakat her zaman daha fazlasını istemek kötü bir şey olmasa bile sonunda seni aceleci davranmaya mecbur kılacaktır.

Aceleci Davranmak: Duyguları Yok Etmek

Belki farkında olmayabilirsin ama sürekli olarak daha fazlasını istemek ve her şeyden maksimum verim almak istemek kuyunu kazabilecek bir durumdur. Böyle bir yaklaşıma sahipsen daima aceleci davranırsın, her şeyden bir parça alırsın, asla yetinmezsin, asla memnun olmazsın, asla keyif almazsın ve asla açgözlülükten kurtulamazsın. Duyguların körelmeye başlar ve sonuç olarak bir döngü içerisine girip her zaman fazlasını, daha fazlasını istemeye başlarsın.

Şimdi biraz soluklan, her şeyi yapmaya çalışmak fikrinden vazgeçtiğini kendine söyledikten sonra aceleci davranmadan burada olduğunu ispat et. Biliyorum, bu yazıyı okurken dahi aceleci davranmış olabilirsin. Aceleci davranma, sadece zamanın akışına kendini bırak ve zamandan keyif almaya bal. Maksimum düzeye ulaşmaya çalışmak yerine kendi haline bırak gitsin. Açgözlülüğe yenilme, bunun yerine aceleci davranmamaya şartlar. Açgözlülük pençelerini uzattığında ona cömertlikle karşılık ver.

Aceleciliği Yenmenizi Sağlayacak İksir: Cömertlik

Cömertlik ne alaka! Dur hemen kızma… Cömertlik senin düşündüğün gibi sadece yeri geldiğinde paraları saçmak veya bir şeyler yapılması gerekiyorsa onu yapmak anlamına gelmemektedir. Bu cömertliğin en bilinen halidir ama cömertlik bununla sınırlı değildir.

Cömertlik sahip olduğumuz bencil bakış açısından feragat edip farklı bir yola girebilmeyi göze almaktadır. Aynaya baktığın zaman sadece kendini değil, seni düşünen insanları ve çevrendekileri görebilmektir. Onların ne istediğini bilmek, onların ihtiyaçlarını anlamaktadır. Sadece cömert davranarak dahi kendi hayatına zapt edilmekten kurtulmayı başarabilirsin.

İnsanlara karşı cömert davranmak sadece maddiyattan geçmemektedir. Birkaç dakikalığına dahi sadece bir kişiyle ilgilenerek veya onun derdini dinleyerek ona bir hediye verebilirsin. Bu sayede cömertlik ruhuna işleyebilir, karşıdaki insanı duyabilir ve onları daha iyi anlayabilirsin. Cömertlik seni acele davranmaktan koruyacağı gibi senin daha saygın biri haline gelmeni sağlayabilir.

Her ne zaman daha fazlasını arzuladığını veya daha fazlasını yapmak istediğini fark edersen birkaç saniyeliğine etrafına bakıp şu an yaptığın işten memnuniyet duyarak ona daha fazla önem vermeyi düşünmelisin. Bu dikkatini toparlama konusunda sana yardımcı olacak ve aynı zamanda seni aceleci davranmaktan kurtaracaktır.

Görsel Kaynağı: Hamed Saber

Kaan Karadeniz

28 yaşındayım. Yüksek lisans öğrenimini "Bilgi ve Belge Yönetimi" bölümünde sürdürmekteyim. Psikolog veya terapist değil, araştırmacıyım. Başarının çaba ile doğru orantılı olduğuna inanlardanım.

You may also like...

Yorum yapıp katkı sağla...