Kişisel Gelişim

30 yaşına gelmeden yapmanız gereken 10 şey

Su gibi geçip giden ömrün reçetesini tutmak zordur. Zaman öylece akıp gider ve siz bunun farkında bile olmazsınız. Bugün 25 yaşında olduğum doğru ama ben fazlasıyla paranoyak birisiyim, geleceği düşünmeden edemem. Oturduğum sandalyenin beni rahatsız ediyor olması dahi benim için bir takıntı sebebidir.

Biraz düşünme fırsatım oldu ve gerçekten 50 yaşına ulaştığımda neler başarmış olabileceğimi hayal etmeye çalıştım. Hayaller hayaller… Neler var neler ama hangi birini yerine getirebileceğim meçhul. Hayallerimin içerisinde yer alan birçok unsurun aslında insanların geneli için uygun olabileceğini düşündüm. Kolları sıvadım ve biraz araştırma yaparak bu yazıyı yazmaya karar verdim.

30 Yaşına Gelmeden Yapmanız Gereken 10 Önemli Şey

Neden yaş sınırı 30? Çünkü benim için en yakın dönemeç orası. Bu başlık 20, 40 veya 50 gibi rakamlardan da oluşabilirdi. Yaşı 25 olan bir birey için ise 30 en ideal rakam olur diye düşündüm ve başlığa bu şekilde karar verdim.

Aşağıda belirttiğim şeylere karar verirken insana sağlayacağı faydaları göz önünde bulundurdum. Okumaya başlamadan önce özellikle belirtmem gereken durum ise herhangi bir önem sırasının bulunmamasıdır. Dilediğiniz şeyi sevdiğiniz sürece istediğiniz önceliğe göre gerçekleştirebilirsiniz.

1. Farklı Yerlere Seyahat Etmek

İçinize kapanık olmayın. Farklı bir şehre veya farklı bir ülkeye seyahat etmeyi düşünün. İş için gittiğiniz seyahatlerden bahsetmiyorum. Kendi başınıza veya yanınızda yer alacak arkadaşlarınızla farklı yerlere seyahat etmeye çalışın. Gezip görebileceğiniz birçok farklı yer, farklı insan ve farklı kültür olduğunu keşfetmek size ömrünüz boyunca sahip olamayacağınız bir deneyim sunacaktır.

İçine kapanık olan insanlar gezmekten fazla hoşlanmazlar. Onların dünyası belirledikleri çizgilerden ibarettir ve o çizginin dışına çıkmayı pek düşünmezler. Böyle olduğu sürece mutluluğu yakalama ve yeni şeyler keşfetme fırsatını daima geri teperler. Bu tür insanlar arasında olmaktan hoşlanır mıydınız? Sanırım hoşlanmazdınız. Öyleyse vakit çok geç olmadan mutlaka bir yerlere seyahat edin ve hayatın tadını çıkarın.

2. Geriye Bir Şeyler Bırakmak

İnsanların büyük bir kısmı başarılarından söz ederken gelip geçici olan başarıları saymaktan hoşlanırlar. Bu tür başarılar adı üstünde gelip geçicidir. Size değer katma konusunda ve sizi mutlak mutluluğa ulaştırma konusunda etkin değildirler. Hayat ilerlerken geriye bir şeyler bırakmak isteyenlerin en büyük amacı bıraktıkları şeylerden mutluluk duymak istemeleridir.

Yaşınız ilerledikçe geriden gelenlere bırakabilecek olduğunuz unsurlar konusunda geç kalmaya başlarsınız. Bu nedenle çok geç olmadan yatırımınızı yapmalı ve kalıcı olarak nitelendirilebilecek bir takım miraslara sahip olmalısınız. Bu bir marka olabileceği gibi sadece manevi değeri olan bir şeylerde olabilir. Önemli olan geriden gelenler için kıymetli olabilecek bir mirasın altında imzanızın olmasıdır.

3. Danışan ve Danışılan Olmak

Bir konuda fikrinizin alınması son derece hoşunuza gidebilecek bir durumdur. Fakat bu kendi kendine ortaya çıkan bir durum olmaktan çok sizin gittiğiniz yolun doğruluğu ile ilgilidir. Bir hedef belirlerken mutlaka başkalarından fikir almalı ve size yol gösterebilecek nitelikte birilerine danışmalısınız. Bu hedefe bağlılık ve kararlılık açısından son derece önemlidir.

Bir hedefi yerine getirdikten sonra yapabileceğiniz en anlamlı şey benzer hedeflere doğru ilerleyen kişilere yardımcı olmaktır. Önceden nasıl danışan durumundaysanız bu sefer danışılan durumunda olmalı ve insanlara yardım etmelisiniz. Yaşınız ilerledikçe bunun neden önemli olduğunu daha iyi anlamaya başlarsınız. Ancak en iyisi erkenden yola çıkıp bir adım önde olmaktır.

4. Yardımsever Olmayı Öğrenmek

Bazı durumlarda manevi katkılar sağlamak kadar maddi katkılar da sağlamak önemlidir. Çok az para kazanıyor olabilirsiniz ama bu kazandığınızın çok az kısmını dahi olsa yardım kuruluşlarına bağışlamayı düşünebilirsiniz. Bunu düşünmeyi başarabiliyorsanız gerçekten bir insan olarak hayattan keyif almaya çalışıyorsunuz demektir.

Birçok farklı yardım vakfının bulunduğu bir ülkede yaşamaktayız ve bu yardım vakıflarına aylık veya 3 aylık olarak bir miktar bağış yapmayı başarsak bile bizim için büyük bir mutluluk kaynağı olabilir. Bağışları sadece maddiyatla sınırlamaktan kaçınmak çoğu zaman doğru olabilir. Kızılay’a gidip kan bağışı yapmak da bir çeşit yardımseverlik örneğidir. Çok kazanmıyor olsanız bile bunu yapabilecek durumda olabilirsiniz.

5. Günlük Yazmaya Başlamak

Yaşınız ilerledikçe geçmişte yaşadıklarınızı hatırlamakta zorlanabilirsiniz. Bu gayet doğal bir durum ama buna bir şekilde engel olabilirsiniz. Günlük yazmaya başlayarak bugün yaşadıklarınızı kaydedebilir ve yarın kayıt altına aldıklarınızı okuyabilirsiniz. Aradan zaman geçtikçe yazdıklarınızı okumak dünden bugüne ne kadar gelişim gösterdiğinizi görmeniz açısından önemlidir.

Günlük nasıl yazılır?

Günlük yazma konusunda bilgiye ihtiyacınız varsa fazla uzağa gitmenize gerek yok çünkü sizin için iki önemli yazım bulunmaktadır. Bu yazılara göz atarak günlük yazmaya nasıl başlayabilir ve aynı zamanda günlük yazmanın faydalarını öğrenebilirsiniz.

https://www.grisayfalar.com/gunluk-tutmanin-faydalari-nelerdir/

6. Bir Konuda Uzman Olmak

Hayatta yapıp yapabileceğiniz en büyük yanlışlardan birisi her konuda söz sahibi olmaya ve her konuda uzman olmaya çalışmaktır. Bu hedef gerçekleştirilmesi mümkün olmayan bir hedeftir. Size tek katkısı her konuda her şeyi biliyormuş gibi davranmanızı sağlamasıdır. Bu iyi bir şey midir? Hayır değildir.

Birçok konuda değil tek bir konuda uzman olmaya çalışın. Bu sayede insanlar sizin uzman olduğunuz alanda size gelip fikir alma yoluna gidebilirler. Danışılan ve fikri alınan birisi olmak sizi fazlasıyla mutlu edecek ve gururlandıracaktır. Yaşınız fazla ilerlemeden olabildiğince öğrenme odaklı hareket etmeye çalışın ve belirlediğiniz bir konuda bilgi deposu haline dönüşün. İleride gençliğinizde öğrenebildiğiniz kadar hızlı öğrenebilme fırsatına sahip olamayabilirsiniz.

7. Sağlıklı Beslenmeye Alışmak

Gençlik yıllarında çok fazla sağlıksız beslenme eğilimiyle karşı karşıya kalmış olabilirsiniz. Hazır yiyecekler, sağlıksız besinler derken günleriniz hızla geçiyor olabilir. 30 yaşının üstüne çıkar çıkmaz vücudunuz “Yeter arkadaş!” sinyallerini vermeye başladığında sağlıklı beslenmeye zorunlu olarak alışmak durumunda kalacaksınız.

Bu nedenle erkenden sağlıklı beslenmeye alışmak sizin için faydalı olabilir. Sağlıklı beslenme denildiğinde aklınıza diyet yapmak gibi şeyler gelmesin. Diyet yapmadan da insanlar sağlıklı beslenebilir. Yediğinize içtiğinize dikkat edin ve yediklerinizi yakma konusunda gerekli adımları atmanız yeterli olacaktır.

8. Yabancı Dil Öğrenmek

Yabancı dil öğrenmeyi aslında 20 yaşına gelmeden gerçekleştirmelisiniz. Türkçe dışında mutlaka işinize yarayabilecek bir yabancı dil öğrenmelisiniz. İlk karşılaşacağınız dil büyük olasılıkla İngilizce olacaktır. İngilizceyi önemsemeli ve onu öğrenmek için elinizden geleni yapmalısınız.

https://www.grisayfalar.com/yabanci-dil-ogrenmenin-faydalari/

İngilizce dışında bir yabancı dil öğrenmek istiyorsanız bu kariyer hedeflerinizle örtüşen bir yabancı dil olmalıdır. Ayrıca, son dönemlerde “Osmanlıca” olarak anılan dilin yabancı bir dil olmadığını hatta bunun Osmanlıca değil “Osmanlı Türkçesi” olarak adlandırılması gerektiğini belirtmeliyim.

9. Yalnızlığı Öğrenmek

Hayatta kendinize yapabileceğiniz en büyük iyiliklerin başında yalnızlığın ne demek olduğunu öğrenmek gelecektir. Yalnızlık er ya da geç sizi bulacaktır. Etrafınızda insanlar ordusu yer alsa bile yalnız olduğunuzu hissetmeniz mümkündür. Bununla nasıl başa çıkabileceğinizi bilmeniz önemlidir.

Yalnızlık bir duygudur ve onunla yaşamayı öğrenmek için duyguları yönetme konusunda becerikli olmanız gerekmektedir. Duygularınızı yönetebildiğiniz sürece yalnızlık size yeni bir arkadaş gibi gelecektir. Sizi fazla zor durumda bırakmayacak ve hayatın tadını çıkartmanız konusunda size destek olacaktır.

10. Okuma Alışkanlığı Kazanmak

Tıpkı yabancı dil konusunda belirttiğim gibi okuma alışkanlığını da henüz 20 yaşına ulaşmadan kazanmanız gerekir. Okumak kadar keyif verici daha başka bir alışkanlık bulmanız pek kolay değildir. Çünkü sizi hem bilgilendirecek, hem eğlendirecek hem de kişisel gelişiminize katkı sağlayacak devamlılığı olan başka bir alışkanlık daha yoktur.

https://www.grisayfalar.com/kitap-okuma-aliskanligi-nasil-kazanilir/

Okuma alışkanlığı olan bir birey gelişime daima açıktır. Diğer bireylere göre düşünce yapısını daha tutarlı bir biçimde geliştirir ve karşısına çıkan problemleri çözme konusunda daha beceriklidir. 30 yaşınıza ulaşmadan böyle bir birey olmayı istemez misiniz? Kim istemez ki? O zaman hemen okumaya başlayın!

30 yaşına gelmeden önce burada yer alan 10 şeyi mutlaka yerine getirmelisiniz. Bunları başararak ilerlediğiniz zaman hayatınız çok daha keyifli ve dolu dolu geçecektir. Bazılarını yerine getirme konusunda sıkıntı çekebilirsiniz. Bunu normal karşılamak gerekmektedir. Fakat ne olursa olsun vazgeçmemeli ve hedeflerinizin peşinden gitmelisiniz. Hepinize uzun ve keyifli ömürler diliyorum.

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Hepside birbirinden değerli tavsiyeler. Bugün eklediğiniz gönüllülük, yardım etme, yardımlaşma, gibi konularda mutlaka eklenmelidir.
  Okuma alışkanlığı, uygulama, kendini geliştirme birbirini takip eden süreçler ve hayat boyu devam etmeli.
  Bu konuda M.Serdar Kuzuloğlu’nun 2019 itü konuşmasında söylediği bir söz vardı.
  Hayat boyu öğrenme, AB kriterleri açısından bologna süreci… Mutlaka araştırılmalı kendi içinde kıymetli fakat yeterli değil.

  Burada anlatılanları yapmak insanının ufkunun genişlemesini sağlar ayrıca belirtmek isterim.

  Teşekkürler.

Yorum yapıp katkı sağla...

Başa dön tuşu
Kapalı