21. yüzyılın en iyi 40+ romanı

21. yüzyılın en iyi romanları neler öğrenmek için çok acele etmemelisin. Hala 21. yüzyılda yaşadığımızı sana hatırlatmak isterim ama şimdiden uzun yıllar listelerde kendisine yer bulacak eserlerin yazıldığını kabul etmek gerek. Bu kitapların birkaçını bir araya getirerek iyi bir kitap listesi oluşturdum. Okumak için yeni dönem yazarlarından kitaplar arıyorsan bu liste sana yardımcı olacaktır.

Bu listede sadece 21. yüzyılda yani 1 Ocak 2001 tarihinden sonra yazılmış kitaplara yer verilmiştir. Roman türü olarak eserler arasında herhangi bir ayrım yapılmamıştır. Listeyi oluştururken epey seçici davranmaya çalıştığımı belirtmek isterim. Listenin uzunluğuna pek aldırış etmemelisin çünkü sonuna geldiğinde okuyabileceğin en iyi eserleri bulmuş olacaksın.

21. yüzyılın en kaliteli romanları

En başından söylemeliyim. Bu listede 2001 yılından önce yazılmış herhangi bir roman bulamayacaksın. Aşağıdaki listeyi baştan aşağı gözden geçirerek kendini ispat etmiş ve belirli bir kalite düzeyinde olan 21. yüzyıl romanları ile tanışmayı başarabilirsin. Bir serinin parçası olan romanları tek başlarına değerlendirdiğimi belirtmeliyim.

Rüzgarın Adı – Patrich Rothfuss

Rüzgarın Adı ilgi çekici hikayesiyle en iyi epik fantastik kitaplar arasında yer alan bir romandır. Gerçekçi olmak gerekirse nefret edilen bir büyücünün kendi başına efsane olma çabasını anlatır. Herkes ondan nefret etmesine rağmen yaşadığı yerin en iyi büyü okuluna girmeyi başarması her şeyin seyrini değiştirir.

İlk kez 2007 yılında yayınlanmış olan bu epik fantastik roman maceralarla doludur. Sürekli olarak beklenmedik gelişmelerin ortaya çıkması kitabın en alışılır özelliklerinden birisidir. Epik fantastik roman denildiğinde akıllara ilk gelen eser olması onu aynı zamanda 21. yüzyılın en kaliteli romanlarından birisi yapmaktadır.

İthaki Yayınları: Rüzgarın Adı – Patrich Rothfuss

Yardımcı – Kathryn Stockett

Yardımcı en dikkat çekici tarihsel romanlar arasında yer alan bir eserdir. Birbirinden bağımsız gibi görünen üç kadının yolları beklenmedik bir noktada kesişir. Bu üç kadının amacı yaşadıkları kasabayı, kendilerini ve diğer kadınları değiştirmektir.

İlk kez 2009 yılında yayınlanmış olan bu tarihsel roman aynı zamanda filme uyarlanmıştır. Güçlü karakterlerden oluşan bir hikayeye sahip olması onu okunabilir kılan en önemli niteliklerden birisidir. Tarihsel roman denildiğinde akıllara ilk gelen eserlerden olduğundan bu kitap aynı zamanda 21. yüzyılın en kaliteli romanları arasında yer alır.

Pegasus Yayınları: Yardımcı – Kathryn Stockett

Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı – J. K. Rowling

Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı unutulmaması gereken fantastik roman serisinin beşinci kitabıdır. Harry Potter’ın Hoghwart Büyücülük Okulu’nda beşinci yılında yaşadıklarını anlatır. Koridorun sonundaki o kapı genç kahramanımızın hayallerini zorlarken yeni bir maceranın gelişini belli eder. Kahramanımız bu macera dizisinde en yakınındaki dostlarının güçlerini, düşmanlarının zorluğunu ve fedakarlığın önemini anlayacaktır.

İlk kez 2003 yılında yayınlanmış olan bu fantastik roman serinin en dikkat çekici kitaplarından birisidir. Seriyi hızlandıran ve takipçilerini bir o kadar yeni beklentiler içerisine soktuğundan seride hep ayrı tutulmaktadır. Bu kitabın Harry Potter serisinin 21. yüzyılda yazılmış ilk parçası olduğunu ise unutmamak gerekir.

Yapı Kredi Yayınları: Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı – J. K. Rowling

Oğullar ve Rencide Ruhlar – Alper Canıgüz

Oğullar ve Rencide Ruhları psikolojik gerilim romanı denildiğinde akıllara gelen yerli edebiyat eserlerinden birisidir. Hızlıca yaşlanmaya devam eden bir çocuğun kaçış yolunu bulması en büyük arzusu olsa bile kendisini hayatın akışına bırakmaktan çekinmemektedir. Yaşıtlarından daha zeki biri olması iyi bir şeymiş gibi görünmekle birlikte onun başına yeteri kadar çorap örecektir.

İlk kez 2004 yılında yayınlanmış olan bu psikolojik romanı bir çocuk kahramana sahiptir. Hiç kimsenin yapamadığını yapabilme fırsatını en iyi şekilde kullanan bu ufak dedektif maceradan kaçınmadan hayatını sürdürmeyi kafasına koymuştur. 21. yüzyılda yazılmış en iyi yerli romanlar arasına rahatlıkla girebilecek olan bu kitabı herkesin okumasını öneririm.

İletişim Yayınları: Oğullar ve Rencide Ruhlar – Alper Canıgüz

Bir Deliler Evinin Yalan Yanlış Anlatılan Kısa Tarihi – Ayfer Tunç

Bir Deliler Evinin Yalan Yanlış Anlatılan Kısa Tarihi kültürel roman denildiği zaman akıllara gelen yerli edebiyat eserleri arasında yer alır. Zamandan bağımsız olarak pek çok farklı insanın üzerinden anlattığı hikayesinde ortak bir nokta bulmak ancak kitabın sonuna gelince mümkün olabilmektedir. Bu eser, geçmişte yaşanmış olan dönüm noktalarına hafif bir biçimde ışık tutarak ilerleyen hikayesiyle okuyucusuna geçmişi de sorgulama fırsatı sunmayı istemektedir.

İlk kez 2009 yılında yayınlanmış olan bu kültürel roman okuyucusunun aklını başından alabilen türdedir. Yapısı karmaşık olmasa bile tarihler arasında geçiş yapması adeta iyi anlamda okuyucusunun başını döndürmektedir. 21. yüzyılda yazılmış en iyi yerli romanlardan birisi olan bu eseri okurken aynı zamanda yaşanmış olayları sorgulamayı alışkanlık haline getirebilirsin.

Can Yayınları: Bir Deliler Evinin Yalan Yanlış Anlatılan Kısa Tarihi – Ayfer Tunç

Kitap Hırsızı – Markus Zusak

Kitap Hırsızı yakın tarihte yazılmış olan en iyi tarihsel romanlardan birisidir. Her ne kadar hayatın çetin mücadelelerine hazır olmasa bile bu mücadelelerle yüzleşmek zorunda kalan bir kızın hayatını konu alır. Etrafında olup bitenlerden habersiz olmasa bile karşılaştığı zorluklarla mücadele etmek çok kolay olmayacaktır.

İlk kez 2005 yılında yayınlanmış olan bu tarihsel romanın en belirgin özelliği dramatik hikayesidir. Okunması çok kolay olmayan bir eser olması önemli bir dezavantajmış gibi görünebilir ama aksine kitaptan alınan keyfi yükseltmektedir. 21. yüzyılda yazılmış olan en etkileyici romanları okumak istiyorsan ilk olarak bu romanla başlamalısın.

Martı Yayınları: Kitap Hırsızı – Markus Zusak

Bin Muhteşem Güneş – Khaled Hosseini

Bin Muhteşem Güneş modern dönemde yazılmış olan en iyi tarihsel romanlar arasında yer alır. İki kadının yaşam öyküsünden söz edilen roman aslında yazarın doğmuş olduğu toprakları anlattığı bir eseridir. Aşk, dostluk ve hasret gibi birbirinden farklı ama birbirine yakın duyguları barından hikayesi seni kısa süreli bir Afganistan yolculuğuna çıkarabilir.

İlk kez 2007 yılında yayınlanmış olan bu tarihsel roman pek de hoş karşılanmayan toprakların hikayesini anlatır. Okuyucusunu batıdan ziyade doğuya yönlendiren ve oranın resmini çizen hikayesi, toplumsal olaylara değindiği için fazlasıyla dikkat çekicidir. 21. yüzyılda yazılmış romanlara ilgin varsa göz atman gereken kitaplardan birisi kesinlikle bu eserdir.

Everest Yayınları: Bin Muhteşem Güneş – Khaled Hosseini

Şimşek Hırsızı – Rick Riordan

Şimşek Hırsızı fantastik ve mitolojik romanlar söz konusu olduğunda akıllara gelen yapıtlardan birisidir. Yarı tanrı ve yarı insan olan bir çocuğun kendisini keşfetmesini konu alır. Maceralar, engeller ve problemlerle dolu olan bu keşif sırasında kahramanımız aynı zamanda büyük bir savaşın çıkmasına engel olmak için çaba gösterir.

İlk kez 2005 yılında yayınlanmış olan bu mitolojik roman macera ve aksiyon dolu bir hikayeye sahiptir. İnsanların ve mitolojik tanrıların etkileşim halinde olabildiği bir dünyada geçmesi ise insanın hayal gücünü zorlamasına neden olur. 21. yüzyılda yazılmış en iyi fantastik ve mitolojik roman ile tanışmak istiyorsan ilk olarak bu kitabı okumalısın.

Doğan Egmont: Şimşek Hırsızı – Rick Riordan

Suskunlar – İhsan Oktay Anar

Suskunlar tarihi roman denildiği zaman akıllara gelen ilk yerli edebiyat eserlerinden birisidir. Birbirinden farklı kahramanları bulunan bu eser okuyucusunu uzun soluklu bir yolculuğa çıkarır. Geçmişe doğru yolculuk ederken aynı zamanda bugünden doğru geçmişi yaşayabilmek mümkündür.

İlk kez 2007 yılında yazılmış olan bu tarihsel romanın en önemli özelliği anlatılanları okuyucusuna derin bir biçimde yaşatmasıdır. Hayal gücünü harekete geçirip her yazılanı zihninde görselleştirerek bu eserden fazlasıyla keyif alabilirsin. 21. yüzyılda yazılmış en iyi yerli romanları okumak istiyorsan okuma listende bu kitaba mutlaka yer vermelisin.

İletişim Yayıncılık: Suskunlar – İhsan Oktay Anar

Uçurtma Avcısı – Khaled Hosseini

Uçurtma Avcısı unutulmayacak etkilere sahip tarihsel romanlardan birisidir. Aralarında toplumsal sınıf farklılığı bulunan iki çocukluk arkadaşının hikayesini anlatır. Zengin olan anayurdundan uzaklara gitmek zorunda kalmıştır, geçmişini tamamen unutmaya çalışır ama aklından çıkmayan tek şey çocukluk arkadaşıdır.

İlk kez 2003 yılında yazılmış olan bu tarihsel romanın en belirgin niteliği bir ülkenin yıkılış hikayesini anlatıyor olmasıdır. Sadakat, dostluk ve ihanet gibi kavramları okuyucusuna ulaştırır ama aynı zamanda tarihsel pek çok gerçeği gün yüzüne çıkarır. 21. yüzyılın en etkileyici romanları arasında yer alan bu romanı vakit kaybetmeden okumanı öneririm.

Everest Yayınları: Uçurtma Avcısı – Khaled Hosseini

21. yüzyılın en iyi diğer romanları

Yazının çok uzun olmaması ve seni çok fazla rahatsız etmemesi için bu kitaplara detaylıca değinmek istemedim. Aşağıdaki kitapların her birisi 21. yüzyılın en iyi romanları arasında yer alır. Sadece, bu kitapların genel olarak yukarıdakiler kadar kaliteli olmamasından ötürü onlara burada yer vermek istedim.

No Kitap Yazar
11 Kemikler Şehri Cassandre Clare
12 Açlık Oyunları Suzanne Collins
13 Yağmurda Yarış Sanatı Garth Stein
14 Rüzgarın Gölgesi Carlos Ruis Zafon
15 Sahilde Kafka Haruki Murakami
16 Edebiyat ve Patates Turtası Derneği Mary Ann Shaffer
17 Mezarlık Kitabı Neil Gaiman
18 Yüksek Topuklar Murathan Mungan
19 Ejderha Dövmeli Kız Stiegg Larrson
20 Amerikan Tanrıları Neil Gaiman
21 Çizgili Pijamalı Çocuk John Boyne
22 Alaska’nın Peşinde John Green
23 Filler İçin Su Sara Gruen
24 Kız Kardeşim İçin Jodi Picoult
25 Kar Çiçeği ve Sırlar Yelpazesi Lisa See
26 Sinek Isırıklarının Müellifi Gillian Flynn
27 Gece Sirki Erin Morgenstren
28 Korkma Ben Varım Murat Menteş
29 Arıların Gizli Yaşamı Sue Monk Kidd
30 Yeşil Peri Gecesi Ayfer Tunç
31 Uyumsuz Veronica Roth
32 Nehirlerin Kadını Philippa Gregory
33 İhtiyarlara Yer Yok Cormac McCharthy
34 Kayıp Kız Gillian Flynn
35 Vampir Akademisi Richelle Mead
36 Şu Çılgın Türkler Turgut Özakman
37 Aynı Yıldızın Altında John Green
38 Bulut Atlası David Mitchell
39 Baba ve Piç Elif Şafak
40 Oda Emma Donughue

21. yüzyılın ilk günleri sonrasında yazılmış olan en iyi romanları ile seninle tanıştırmaya çalıştım. Bu listeye daha fazla kitap ekleyebilirdim ama şimdilik bunların yeterli olduğunu düşünüyorum. Kaliteli olduğunu düşündüğün ama bu listede olmayan 21. yüzyıl romanları varsa yorum yapıp kitap isimlerini bana ulaştırabilirsin.

Kaan Karadeniz

28 yaşındayım. Yüksek lisans öğrenimini "Bilgi ve Belge Yönetimi" bölümünde sürdürmekteyim. Psikolog veya terapist değil, araştırmacıyım. Başarının çaba ile doğru orantılı olduğuna inanlardanım.

You may also like...

Yorum yapıp katkı sağla...