2018 yılında filmi vizyona girecek romanlar

2018 yılında filmi vizyona girecek kitaplar neler merak ediyorsan bugün doğru yerdesin. Ben bu listeyi hazırlarken henüz 2018 yılına ayak basmamış olsak bile şimdiden planlaması yapılmış birkaç kitabı seninle tanıştırmak istedim. Listede yer alan kitaplara ait filmlerin hangilerini ülkemizdeki sinema salonlarında göreceğimizi bilmiyorum, zamanı geldiğinde hep birlikte öğrenmiş olacağız.

2018 yılında kitaptan filme dönüştürülerek başarı yakalaması beklenen eserler hakkında hepsini kapsayacak bir yorum yapmam mümkün değil. Her birisine bir alt başlık ayarlamayı daha uygun gördüm. Bazı kitapların beklenen kalitede olmadığını itiraf etmeliyim.

2018 yılında film olacak kitaplar

Filme dönüştürülmüş olan kitaplara karşı birisi değilim. Bazı kitapların hikayesini daha etkili anlatabilmek için görsel unsurlardan faydalanmak son derece işe yaramaktadır. Bazı kitapların ise sırf seyirci sevsin diye kendi öz dokusundan ödün verilmektedir. 2018 yılında vizyona girecek olan filmlerden hangisi nasıl bir performans gösterecek tahmin edebilmek güç ama hikayenin dokusuna bağlı kalanların başarılı olacağını düşünüyorum. Umarım yanılmam.

Sessiz Kalma! – Angie Thomas

Sessiz Kalma genç yetişkinlere hitap eden modern ve gerçekçi bir romandır. Star Carterr, iki farklı dünyada yaşayamaya çalışırken aynı zamanda bu dünyalar arasında denge kurmak için çaba gösterir. Arkadaşlarından Khalil’in savunmasız olduğu halde bir polis tarafından vurulmasına şahit olunca hayatında her şey değişmeye başlar. 2018 yılında vizyona girecek bu eserin filminde Amandla Stenberg, Regina Hall ve Dominique Fishback gibi isimler rol almaktadır.

Yabancı Yayınevi: Sessiz Kalma! – Angie Thomas

Başlat – Ernest Cline

Başlat bilim kurgu temalı bir romandır. Yıkımın eşiğinde olan dünya yaşanmaktan çok uzak bir yer olduğundan insanlar sanal bir dünyada yaşamayı tercih ederler. Oluşturulan sanal dünyanın sahibi öldüğünde ise mirası pek çok insanın ava çıkmasına neden olacak şekilde ortada kalır. 2018 yılında vizyona girecek bu eserin filminde Olivia Cooke, Hannah John-Kamen ve Simon Pegg gibi isimler rol almaktadır.

DEX Kitap: Başlat – Ernest Cline

Karanlık Zihinler – Alexandre Bracken

Karanlık Zihinler genç yetişkinlere hitap eden fantastik bir romandır. Bir sabah uyandığında kendisini garaja kilitlenmiş olarak bulan Ruby, rehabilitasyon kampına gönderilse bile buradan kaçmayı başarır. Hayatta kalabilmesi adına onun gibi olanlarla birlikte yaşayabileceği rahat bir yer bulması gerekir. 2018 yılında vizyona girecek bu eserin filminde Mandy Moore, Gwendoline Christie ve Amandla Stienberg gibi isimler rol almaktadır.

Parodi Yayınları: Karanlık Zihinler – Alexandre Bracken

Tavşan Peter’ın Bütün Maceraları – Beatrix Potter

Tavşan Peter’ın Bütün Maceraları klasik eserler arasında yer alan çocuk kitaplarından birisidir. Tavşan Peter annesi ona yasak etmiş olmasına rağmen bir bahçeye girip karnını doyurur ama bahçenin sahibine yakalanır. Soluksuz bir kovalamaca başladığında Tavşan Peter’ın yapması gereken çıkışın yolunu bulmaktır. 2018 yılında vizyona girecek bu eserin filminde Margot Robbie, Daisy Ridley ve Elizabeth Debicki gibi isimler rol almaktadır.

Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları: Tavşan Peter’ın Bütün Maceraları – Beatrix Potter

Beni Seç – Kiera Cass

Beni Seç genç yetişkinlere hitap eden romantik eserlerden birisidir. Yaşanılan dünyada her kızın amacı kendinden üst sınıfta yer alan bir erkekle evlenmektir. Ülkenin prensi evlenme kararı aldığında ise ülkenin tüm kızları birbiriyle kıyasıya bir yarış içerisine girecektir. Filmi yapılması gereken kitaplar listemde de yer alan bu eserin 2018 yılında vizyona girmesi beklenmektedir.

Okuma Önerisi:  Filmi yapılması gereken en iyi 10+ kitap

DEX Kitap: Beni Seç – Kiera Cass

Zamanda Kıvrılma – Madeline L’engle

Zamanda Kıvrılma genç yetişkinlere hitap eden ve klasikler arasında yer alan fantastik bir romandır. Sır gibi saklanan bir projenin arkasında babasının olduğunu öğrenen Meg, babasının aniden ortadan kayboluşunu buna bağlar. Kardeşini ve okuldan en yakın arkadaşını yanına alarak babasını bulmaya çalışır. 2018 yılında vizyona girecek olan bu eserin filminde Chris Pine, Risee Witherspoon ve Gugu Mbatha-Raw gibi isimler rol almaktadır.

Arkadaş Yayıncılık: Zamanda Kıvrılma – Madeline L’engle

Mavi Sakal – Kurt Vonnegut

Mavi Sakal klasikler arasında yer alan mizahi bir romandır. Rabo Karabekian patates ambarında sakladığı sırrıyla tek başına yaşamak isteyen birisidir. Kendi hikayesini anlatmaya başladığında ise gerçeği gün yüzüne çıkartır; o sevdiği şeyleri yapıp onları yok etmek gibi garip bir hayale sahiptir. 2018 yılında vizyona girecek bu eserin filmine ait detaylar henüz paylaşılmamıştır.

Can Yayınları: Mavi Sakal – Kurt Vonnegut

Özgürlüğün Elli Tonu – E. L. James

Özgürlüğün Elli Tonu yetişkinlere hitap eden erotik bir romandır. Anastasia Steele, genç ve başarılı iş adamı Christian Grey ile tanıştığında karşı konulamaz bir çekim girdabı açığa çıkacaktır. Artık onların hayatı geri dönüşü olmayacak bir biçimde değişmeye başlamıştır. 2018 yılında vizyona girecek bu eserin filminde Dakota Johnson, Jamie Dornan ve Arielle Kebbel gibi isimler rol almaktadır.

Pegasus Yayınları: Özgürlüğün Elli Tonu – E. L. James

Labirent: Son İsyan – James Dashner

Labirent: Son İsyan genç yetişkinlere hitap eden bilim kurgusal bir romandır. Thomas elindeki her şeyi, hayatını, anılarını kaybetmiştir ve sıra arkadaşlarına gelmiştir. Buna son verebilmek için gerçeklerin açığa çıkması gerekmektedir ve onlar küllerinden doğmaya hazırdır. 2018 yılında vizyona girecek bu eserin filminde Kaya Scodelario, Daylan O’Brien ve Walton Goggings gibi isimler rol almaktadır.

Pegasus Yayınları: Labirent: Son İsyan – James Dashner

Meg: Derinlerdeki Dehşetin Romanı – Steve Alten

Meg: Derinlerdeki Dehşetin Romanı korku temalı bir gerilim romanıdır. Jonas Taylor kendisini dünyanın en acımasız yırtıcı hayvanıyla yüz yüze bulmuştur. Bu buluşmayı ispat edemediği için benzer yüzleşme macerasına tekrar atılmalıdır ama bu macerada hayatta kalma şansı çok fazla yoktur. 2018 yılında vizyona girecek olan bu eserin filminde Ruby Rose, Jason Stanham ve Rainn Wilson gibi isimler rol almaktadır.

Artemis Yayınları: Derinlerdeki Dehşetin Romanı – Steve Alten

Ofelya – Lisa M. Klein

Ofelya genç yetişkinlere hitap eden tarihi romanlardan birisidir. William Shakespeare’in unutulmaz eserlerinden birisi olan Hamlet yeniden tasarlanmıştır. Ancak bu sefer hikayenin merkezinde Danimarka Prensi Hamlet değil, sıradan bir insan olan Ofelya vardır. 2018 yılında vizyona girecek olan bu eserin filminde Daisy Ridley, Naomi Watts ve Tom Felton gibi isimler yer almaktadır.

Artemis Yayınları: Ofelya – Lisa M. Klein

Görünmez Adam – H. G. Wells

Görünmez Adam klasikler arasında yer alan bilim kurgusal bir romandır. Griffin kendisini görünmez hale getirebilen ilacın mucidi olan bir bilim adamıdır. Görünmezlik müthiş bir icat olsa bile aynı zamanda bilim adamını deliliğe doğru sürükleyen bir başlangıcı temsil eder. 2018 yılında vizyona girecek olan bu eserin filminde Johnny Depp rol alacak bilinen tek isimdir.

İthaki Yayınları: Görünmez Adam – H. G. Wells

2018 yılında filmi vizyona girecek romanlar kısaca bu eserlerden oluşmaktadır. Filme gitmeden önce bu romanları okuyup mutlaka film hakkında bilgi sahibi olmanı öneririm. Eğer bu listede olması gerektiğini düşündüğün eserler varsa bunları yorum yaparak bana ulaştırmayı başarabilirsin.

Öne çıkarılan görsel University Express adresinden alınmıştır.

Kaan Karadeniz

28 yaşındayım. Yüksek lisans öğrenimini "Bilgi ve Belge Yönetimi" bölümünde sürdürmekteyim. Psikolog veya terapist değil, araştırmacıyım. Başarının çaba ile doğru orantılı olduğuna inanlardanım.

You may also like...

2 Responses

  1. Ahmet Boyraz dedi ki:

    Görünmez adam hali hazırda okuduğum bir kitap. Bazı sayfalarında bu kitabın filmi çekilir mi acaba diye düşündüğüm çok oldu. Filmi merakla bekliyorum.
    Diğer yandan Başlat filminin konusu da çok ilgi çekici. Filminden önce kitabını okuyacağım kesinlikle. 🙂

Yorum yapıp katkı sağla...