2015 yılının en iyi kitapları

2015 yılının en iyi kitapları, 2015 yılına damgasını vurmuş ve yayınlandıktan kısa süre içerisinde dikkat çekmeyi başarmış kitaplardan oluşmaktadır. 2015 yılını iyisiyle kötüsüyle geride bırakıyoruz. Bu yıl kitaplar açısından çok büyük değişimlerin yaşandığı bir yıl olmadı. Yıl içerisinde sürekli olarak satışını sürdüren kitaplar yıl sonuna doğru da etkilerini sürdürdüler. Nadiren de olsa yıl sonuna doğru çıkarılan kitapların çok satanlar listesine dahil olabildiğini gördük.

Kitaplar açısından yeni bir soluk gelmedi. Yeni bir anlatım tarzı, yeni bir hikaye işleyiş tarzı gibi gözle görülen değişiklikleri çok sık yaşamadır. Yazarlar geçmişlerinde elde ettiklerini başarılarını sürdürmek adına yeni hikayelerini ve kurgularını okuyucularla buluşturdular. Kimisi üzerine katarak yazma kabiliyetini güçlendirdiğini ispat etti, kimisi ise istediği başarıyı elde edemeyerek yerinde saymaya devam etti.

2015 Yılının En İyi Kitapları

2015 yılının en iyi kitapları, 2015 yılında kitap dünyasına etki etmeyi başarmış kitaplardan oluşmaktadır. Listeyi oluştururken sadece 2015 yılında yayınlanmış eserleri dahil etmeyi uygun gördüm. Önceki yıllara ait kitapları dahil etmeyi uygun görmedim çünkü bunlar zaten listelerdeki etkinliklerini sürdürmektedirler. Örneğin, Sabahattin Ali’nin Kürk Mantolu Madonna isimli eserini çok okunmasına rağmen bu listeye dahil etmedim.

2015 yılının en iyi kitapları listesini yerli ve yabancı yazar ayrımı yapmadan alfabetik sıraya göre (kitap adı) oluşturdum. Kitaplar hakkında kişisel görüşlerime yer verdim ve yer yer kitapların hikayelerine değindim. Bazı kitapları ekleyip eklememe konusunda kararsız kaldığımı söyleyebilirim ama bu yıl çok okunmalarına kayıtsız kalamadım. Hepinize yeni yılda bok kitaplı günler diliyorum. Yeni yılda daha çok kitap okumak istiyor musunuz? O halde daha önce yazdığım ve bu konuda size yardımcı olabilecek yazılara göz atabilirsiniz.

Altın Oğul: Kızıl İsyan 2 (Pierce Brown)

Altın Oğul, Pierce Brown’ın Kızıl Yükseliş/Kızıl İsyan üçlemesine ait ikinci kitaptır. Altın Oğul, Darrow’un, ezilen halkının özgürlüğü için verdiği mücadeleyi anlatan çarpıcı hikayesini devam ettirmektedir.

altin ogul

Darrow, gelecekte torunlarına bırakabileceği iyi hayatı düşünmektedir ama bulunduğu toplum yalanlar üzerine kurulu bir düzendir. Altınlar olarak adlandırılan elit zümre, topluluk üzerinde hakimiyetini sağlamak için bir isyanın gerekli olduğuna inanır. Bir Kırmızı olan Darrow, bir Altın olarak ayrıcalıklı bölgelerinin içerisine sızıp onu içten parçalamaya karar verir.

Bu seri ile ilgili olarak ilk dikkatimi çeken durum serinin adıdır. Serinin ilk kitabına Kızıl Yükseliş adını veren Pegasus Yayınları, serinin ikinci kitabında bunu Kızıl İsyan olarak değiştirmiştir. Bunun geçerli bir nedenle yapıldığını düşünüyorum ama okuyucuların aklını karıştıracak bir değişim olarak görüyorum.

Kitabın dikkat çekici en önemli niteliği ise hiç kuşkusuz sürükleyici ve gerilim dolu olmasıdır. Kurgusunun bir devam kitabı için çok iyi olduğunu belirtmeliyim. Ayrıca birinci kitabı gölgede bırakacak kadar başarılı olduğunu es geçmemek gerektiğini düşünmekteyim.

Değişen Beynim (Sinan Canan)

Değişen Beynim aslında taze bir kitap. Henüz yeni çıkmasına rağmen dikkatlerini üzerine çekmiş ve insanın kendi beynini anlama konusunda faydalı bilgileri içeren bir kitaptır.

degisen beynim

Yazar Sinan Canan, yıllardır sürdürmüş olduğu profesyonel mesleğinin getirilerini bu kez kitaba aktarıp okuyucularla buluşturmaya karar vermiş ve bu kitabı kaleme almış. Kitapta bizleri bekleyen mesaj açık bir biçimde ortada duruyor diyebilirim. Eğer beyninizin nasıl işlediğini, nasıl bir yapıya sahip olduğunu merak ediyorsanız ve onu daha iyi anlamak istiyorsanız bu eser okumanız gereken popüler bilim kitaplarından birisidir.

Ayrıca, eğer kitabı imzalı olarak almak istiyorsanız Babil.com adresine göz atmanızı tavsiye ederim.

Elveda Güzel Vatanım (Ahmet Ümit)

Elveda Güzel Vatanım, Ahmet Ümit imzasını taşıyan son kitaptır. Bu Aralık ayının hemen başında çıkarılmış ve kısa sürede ses getirmeyi başarmıştır. Şehsuvar Sami adında eski bir İttihat ve Terakki üyesinin etrafında şekillenen olayları ele alan yazar, bizleri bugünden 1926 yılına götürüyor.

elveda guzel vatanim

Kitabı okurken objektif olmanın ne demek olduğunu daha iyi öğreneceksiniz ve bazı olaylara karşı bakışınız biraz daha sertleşecek veya yumuşayacaktır. Bunu söylememin nedeni Ahmet Ümit’i katıldığı bir söyleşide dinlemiş olmam ve sözcükleri ne denli etkili kullandığını görebilmiş olmamdır. Kapıdan içeri girseniz, kürsüde konuşan bir adam görseniz ve sadece birkaç saniyeliğine neler dediğine bakmak isteseniz onun hemen yazar olduğunu anlayabilirsiniz.

Tarihi roman okumayı seven herkesin sevebileceği bir kitap olan Elveda Güzel Vatanım, bu yıl kendinden söz ettirmeye başlayacak ve belki önümüzdeki yıl da sürekli olarak okunan kitaplar arasında yer almayı başaracaktır.

Eyvallah (Hikmet Anıl Öztekin)

Hikmet Anıl Öztekin’in Eyvallah isimli kitabı uzun bir süredir listelerdeki yerini korumayı başardı. Bunda yazarın yaklaşımı ve üslubu oldukça etkilidir. Deneme türünde yazılmış bir kitap olması nedeniyle satırlar arasında çok rahat hareket edebilirsiniz. Bunun yanında duygu yüklü satırlara kendinizi kaptırıp sayfalar arasında yolculuğunuzu sürdürebilme ihtimaline sahip olduğunuzu söyleyebilirim.

hao eyvallah

Hikmet Anıl Öztekin’in Eyvallah isimli kitabı hakkında düşüncelerimi daha önce bir başka yazımda dile getirmiştim. Hatta bu kitabı kitap tavsiyelerinin arasına dahil etmiştim.

Kızıl Kraliçe (Victoria Aveyard)

Kızıl Kraliçe, Mare Barrow adında genç bir kızın sihirli güçlere sahip olduğunu fark etmesi ve kendini bir anda sarayın içerisinde bulmasıyla gelişen olayları konu almaktadır.

kizikralice2

Kızıl sınıfına ait insanlar Gümüş sınıfına ait insanlara hizmet etmektedir. Gümüş sınıfı insanların ise insanüstü güçleri bulunmaktadır. Mare Barrow bir Kızıl olmasına rağmen insanüstü güçlerinin olduğunu keşfeder ama kralın kuvvetleri bu imkansızlığın üzerini örtmek için onun kaybolan bir Gümüş prensesin yerini almasını uygun bulur.

Mare Barrow artık sarayın içerisindedir. Sahip olduğu güçler sürekli olarak kendisini sıkıntıya düşürmesine neden olur ve gizliden gizliye sürekli olarak güçlenen bir isyana destek olur. Mare Barrow çok riskli oyunlar oynamaktadır. Yapacağı tek bir hata hayatını kaybetmesine neden olacaktır.

Etkileyici hikayesi, romantik anları, entrikalarla dolu kurgusu ve güçlü anlatımı ile Kızıl Kraliçe size bambaşka bir okuma deneyimi yaşatabilir. Özellikle entrikalardan hoşlanıyorsanız ve biraz olsun romantik kitap okuma isteğiniz varsa, bu kitap tam size göredir.

Küller ve Kor (Sabaa Tahir)

Küller ve Kor, Sabaa Tahir tarafından kaleme alınmıştır ve 2015 yılında en iyi çıkış yapan eserler arasında gösterilmektedir. Fantastik hikayesiyle bu başarıyı elde eden Küller ve Kor özellikle gençlik kitapları arasında yoğun ilgi gören eserlerden birisi olmuştur.

kuller ve kor

İmparatorlukta saygısızlığın cezası ölümdür. Kanını ve canını İmparator’a feda etmeyecek kişiler daima ölümün kılıcını boyunlarında hissetmektedirler. Kahramanımız Laia, ailesiyle yaşamayı sürdüren sıradan bir insandır. Bir gün ağabeyi tutuklanır ve tüm hayatı değişir. Ağabeyinin hapisten kurtulması için isyancılarla anlaşma yapan Laia, imparatorluğun askeri akademisine sızıp casusluk yapmak zorundadır.

Laia burada Elias ile tanışır. Elias artık bu esaretten kurtulmak isteyen birisidir ve akademinin en iyi askerlerindendir. İkilinin tanışması ve kaderlerinin bir olduğuna inanması Antik Roma’nın bu imparatorluğunun kaderinin değişmesi anlamına gelecektir.

Etkileyici bir başlangıç, sürükleyici bir hikaye, romantizm, fantastik ögeler, Antik Roma, imparatorluğun kaderi ve casusluk gibi çok farklı niteliklere sahip bir kitap olan Küller ve Kor, fantastik kitaplar okumak isteyen kişilerin geri çeviremeyeceği türden bir eserdir.

Mücella (Nazan Bekiroğlu)

Mücella, edebiyatımızın usta kalemlerinden Nazan Bekiroğlu’nun bu yıl çıkarmış olduğu kitaplardan birisidir. Ne anlatılıyor diye düşünmeyin, ne anlatılmıyor diye düşünün. Bu sizin için çok daha doğru olacaktır.

mucella

Nazan Bekiroğlu’nun kalemini daha doğrusu üslubunu anlayabilmek için kendisiyle yüz yüze tanışmanız gerekmez. Okuduğunuz kitapları onun nasıl birisi olduğunu size anlatır. Ne eksik, ne fazla. Kitaplar yazarın bir yansıması gibidir.

Mücella, bir kadın romanıdır. Farklı bir yaklaşım ile onu okumayı istemek doğru değildir. Nazan Bekiroğlu’nun önceki kitaplarında yer alan betimlemeleri burada bulabilmeniz mümkün değildir. Mücella, yazarın diğer kitaplarına göre çok daha sadedir.

Kitabı okurken fark edebileceğiniz üzere Mücella gerçek bir karakterdir. Yazar bu karakteri öylesine güzel anlatmayı başarmıştır ki Mücella’nın genç bir kızken yetişkin bir kadın olmaya ilerleyişine eşlik ediyorsunuz.

Tespih Ağacının Gölgesinde (Harper Lee)

Tespih Ağacının Gölgesinde başarılı yazar Harper Lee’nin 2015 yılında çıkardığı ve kısa süre içerisinde pek çok okuyucu etkilemeyi başaran romanıdır. Roman, Jean Louise adında bir kadının babasını ziyaret etmek üzere yolculuğa çıkması ve gitmek istediği yere ulaştığında ailesinin ve yakınlarının gizli kalmış hatıralarını öğrenmesiyle gelişen olayları anlatmaktadır.

tesbih agacinin golgesinde

Harper Lee farklı bir yazardır. Uzun yıllar sonra bir kitap kaleme almıştır ve bu kitap Bülbülü Öldürmek isimli kitabının devamı niteliğindedir. Tespih Ağacının Gölgesinde kitabını anlayarak okumak istiyorsanız mutlaka öncelikle Bülbülü Öldürmek isimli kitabı okumalısınız. Aksi taktirde anlamlandırmanız oldukça zor olabilir.

Zekice hazırlanmış ve etkileyici anlatıma sahip bir roman okumak istiyorsanız Tespih Ağacının Gölgesinde okumanız gereken kitaplardan birisidir.

Trendeki Kız (Paula Hawkins)

Trendeki Kız, bu listede yer alıp almaması konusunda en çok tereddütte kaldığım kitaptır. Bu kitap bir tür gerilim romanı olarak ifade edilmektedir ama gelen birçok eleştiriye göre içerisinde gerilim adına çok bir şey yer almamaktadır. Belki insanların beklentileri çok farklı olabileceğinden dolayı bu tür bir eleştiri yığını ortada bulunuyor olabilir. Yine de eleştirileri dikkate alıp karar vermenin çok daha anlamlı olacağını düşünmekteyim.

trendeki kiz

Bu kitapla ilgili yapılacak en büyük hata yazar Palua Hawkins ile Gillian Flynn’i kıyaslamak veya karşılaştırmak olacaktır. Bu kıyaslama neticesinde Trendeki Kız’ın çok daha düşük niteliklere sahip bir kitap olduğunu düşünebilirsiniz. Bu nedenle bu kıyaslamaya aldırış etmeden kitabı okumaya çalışmalısınız.

Boş anlarınızda okuyabileceğiniz bir kitap arıyorsanız Trendeki Kız size yardımcı olabilecektir. Kitap tam anlamıyla bir gerilim romanı olmayabilir ama hala değerli bir kitaptır. Beklentilerinizi fazla yüksek tutmadan bu kitabı okumalısınız. Aksi taktirde kitaptan memnun olacağınızı düşünmüyorum.

Tutsak Güneş (Ayşe Kulin)

Tutsak Güneş, Ayşe Kulin tarafından kaleme alınan bir distopya romanıdır. Yazarın daha önce kaleme aldığı kitaplardan çok daha farklı türde yazdığı bu eser yayınlandıktan bir süre sonra ses getiren kitaplardan olmayı başarmıştır.

tutsak gunes

Düşünmek yasaktır. Konuşmak yasaktır. Hatırlamak yasaktır. Din adamları ve bir diktatör tarafından yönetilen ülkenin manzarası aynen bu şekildedir. Merak uyandıran bir roman olması en önemli özelliklerinden birisidir. Tutsak Güneş aynı zamanda akıcı anlatımıyla da dikkat çekmekte ve okumayı zorlaştırmayan bir anlatıma sahiptir.

Distopya romanları ilgi alanınıza giriyorsa Ayşe Kulin’in Tutsak Güneş isimli eserini okumalısınız. Sürükleyici anlatımıyla kısa süre içerisinde bitirebileceğiniz bir kitap olduğundan raflarınızda mutlaka yer almalıdır.

2015 yılında çıkmış ve kısa süre içerisinde ses getirmeyi başarmış kitaplardan bahsettim. Bu kitaplar 2015 yılının en iyi kitaplarındandır. Listede olmayan ve size göre burada yer alan kitaplardan çok daha iyi sayılabilecek kitaplar yer olabilir. Bu konuda sizlere saygı duyuyorum. Kitap dünyasının çok geniş olduğunu unutmamamız gerekiyor.

Kaan Karadeniz

28 yaşındayım. Yüksek lisans öğrenimini "Bilgi ve Belge Yönetimi" bölümünde sürdürmekteyim. Psikolog veya terapist değil, araştırmacıyım. Başarının çaba ile doğru orantılı olduğuna inanlardanım.

You may also like...

Yorum yapıp katkı sağla...