2015 yaz tatilinde okunabilecek kitaplar

2015 yaz tatilinde okunabilecek kitaplar neler merak ediyor musunuz? İlgi çekici hikaye ve romanlardan hangileri tatil çantanızda yer alabilir? 2015 yılında yaz tatili günlerine epey yoğun bir gündemle giriş yapıyoruz. Siyasi olarak gündem çok karışık. Spor açısından da öyle. Ancak her birimiz bir şekilde tatil fırsatını değerlendireceğiz. Belki günler sürecek bir tatilin sonucunda kafamızı rahatlatmış olacağız.

Bazılarımız için tatil demek kitap okumaya daha fazla vakit bulmak demektir. Bizler boş zamanları değerlendirirken kitapları daima yanımıza alan insanlarız. Kumsalda uzanıp güneş ve denizin tadını çıkarırken kitap okumak isteyebiliriz. Deniz kenarında bir kafeteryada otururken yine elimizde kitap olabilir. Yazlığımıza çekilip kafayı dinlerken o uçsuz bucaksız sessizlikte okuyor olabiliriz.

2015 Yaz Tatili Kitapları – Çocuk Kitapları

Hepimiz için en ideal yaz tatili senaryolarından birini mutlaka bir araya getirmeye çalışırsınız. Ancak bu senaryoda yanınızda olması gereken kitap veya kitaplara karar veremiyor olabilirsiniz. Bunun için kolları sıvadım ve her yaş grubu için farklı bir biçimde sınıflandırılmış toplam 30 kitabı bir araya getirdim. Bu noktadan sonra yapmanız gereken hangisinin veya hangilerinin tatil çantanızda yer alabileceğine karar vermek.

 

2015 yaz tatilinde okunabilecek kitapların ilk bölümü çocuk kitaplarından oluşmaktadır. Çocuk kitapları grubunda toplam 10 kitaba yer verdim. Bu kitaplar yoğunluklu olarak dünya edebiyatında kendini ispat etmiş kitaplardan oluşmaktadır. Türk edebiyatını tamamen bir kenara atmış değilim ama yoğunluğun dünya edebiyatına ait eserlerde olduğunu belirtmeliyim.

Burada yer alan kitaplar 6-12 yaş arası çocuklar için uygundur. Bu kitapları gençler ve yetişkinler de okuyabilir ama hikaye örgüleri ve kurguları bu yaş aralığı için uygundur.

1. Percy Jackson ve Yunan Tanrıları – Rick Riordan

Rick Riordan imzalı Percy Jackson’ın baş karakter olduğu roman serisinden bir kitaptır. Mitolojik bir kitap olması çocuklara farklı bir dünyayı sevdirebilmesi açısından önemlidir. En azından çocuklar, 12 yaşındaki Percy adındaki bir çocuğun mitolojideki Yunan tanrıları ile karşı karşıya gelmesini, onlarla diyalog kurmasını ve aslında bir tanrının, Poseidon’un çocuğu olmasını garipseyecek olsalar bile bu kitabı keyifle okuyacaklardır.

2. Saftirik Greg’in Günlüğü – Jeff Kinney

Jeff Kinney imzalı mizah dolu grafik roman serisinin ilk kitabıdır. Kitap ile ilgili detaylı bilgi istiyorsanız Saftirik Greg’in Günlüğü 1 isimli yazıma göz atabilirsiniz. Greg henüz ortaokula giden bir çocuktur. Bu kitap onun okulda ve evde başından geçen olayları anlatmaktadır.

3. Beni Bulduğun Zaman – Rebecca Stead

Rebecca Stead’ın ödüle doymayan romanıdır. Miranda adındaki bir kızın yaşadığı şehirde başından geçenlerin anlatıldığı, gizemli ve öğretici bir eserdir. Roman birçok kez en çok satan kitaplar listesinde yer almayı başarmıştır ve eleştirmenler tarafından olumlu eleştiriler almıştır.

4. Sınıftan Yükselen Sesler – Rob Buyea

Rob Buyea kaleme aldığı bu eserle aslında bir çocuğun sahip olması gereken belirli kişisel nitelikleri çocuklara sunmaktadır. Bu kitap yardımlaşma, dayanışma, düşünme ve öğrenme gibi pozitif düşüncelerin perçinlenmesini sağlayacak bir eserdir.

5. Küçük Avukat – John Grisham

John Grisham’ın sürükleyici eserlerinden bir başkasıdır. Kitabın hikayesinde bolca mahkeme ve hukuk temasını görebilirsiniz. Yazarın kendisi de hukukçudur. Kitabı özel yapan ise bir çocuk olan kitap kahramanının Theodore Boone’un mahkeme salonlarındaki maceralarını konu almasıdır. Hukuk belki sıkıcı olabilir ama John Grisham imzalı kitaplar bu sıkıcılığı ortadan kaldırabilmektedir.

6. Casusuluk Okulu – Stuart Gibbs

Stuart Gibbs’in 12 yaşındaki bir çocuğun ajan olma tutkusuyla okul içerisinde yaptıklarını anlattığı kurgusal ve fantastik romanıdır. Eğlenceli ve sürükleyici bir hikaye arıyorsanız bu kitap aradığınız türden bir eserdir.

7. Origami Yoda’nın Gizli Dosyası – Tom Angleberger

Tom Angleberger’in Origami Yoda serisinin ilk kitabıdır. Origami, Star Wars serisinden Yoda benzeri bir robottur ve bu robot okul arkadaşlarına öğütler vermesi için bir çocuk tarafından yapılmıştır. Kitap Origami adındaki bu robotun maceralarını anlatmaktadır.

8. Vanilya Kokulu Mektuplar – Sevim Ak

Usta yazarlarımızdan Sevim Ak’ın kaleme aldığı kısa çocuk öyküsüdür. Kitap çocuklarınıza mutluluğun nasıl bir duygu olduğunu en iyi şekilde öğretecektir. Hayal kurma becerisi epey yüksek olan Kıymık’ın maceralarının anlatıldığı bu öykünün sonunda kendinizi mutlu hissedebilirsiniz.

9. Yankılı Kayalar – Ahmet Yılmaz Boyunağa

Bir başka usta yazarımız Ahmet Yılmaz Boyunağa’nın kaleminden çıkmış eserdir. Bu kitap çocuklara idealist olma, inanç, azim ve sabır gibi kişisel niteliklerin değerini en iyi biçimde anlatabilecek bir öyküden oluşmaktadır. Her çocuğun okuması gereken eserler arasında yer almaktadır.

10. Bir Küçük Osmancık Vardı – Hasan Nail Canat

Osmancık adındaki bir çocuğun kaçırılma ve ailesine kavuşma öyküsünün anlatıldığı kısa ama duygu yüklü bir romandır. Hasan Nail Canat imzalı bu eser, çocuklarınıza ailenin önemini Osmancık’ın hikayesiyle anlatmayı başaracaktır.

 

2015 Yaz Tatili Kitapları – Gençlik Kitapları

2015 yaz tatilinde okunabilecek kitaplar gençler açısından daha çok bilim kurgu ağırlıklıdır. Bununla birlikte gençlik kitapları kategorisi içerisinde özellikle 12 yaşından büyük kişiler için uygun kitaplar yer almaktadır. Gençlik döneminde okunması gereken edebiyat dünyasının sayılı eserleriyle oluşturulan bu listeyi yetişkin bir birey olanlar da okuyabilir.

1. Yandaş – Veronica Roth

Bu kitap birçok farklı eleştirinin hedefi olmuştur. Eleştiriye uğramasının nedeni gençlik kitapları arasında yer alan diğer kitaplarla çeşitli açılardan, özellikle tema açısından benzerlik göstermesidir. Kitabımız 16 yaşındaki bir kızın distopya olarak oluşturulan bir dünyada başından geçenleri anlatmaktadır. Bilim kurguya meraklı bir gençseniz bu kitabı alıp okumalısınız.

2. Bayan Peregrine’nin Tuhaf Çocukları – Ransom Riggs

Yakın zamanda sinemaya uyarlanacak romanlar arasına kendisini dahil edecek Ransom Riggs imzalı romandır. Romanın içeriği gizemli ve esrarengiz olaylarla doludur. Herkesten uzakta yaşayan ve diğer insanlardan farklı olan, doğaüstü güçleri bulunan çocuklar günün birinde sıradan bir insan olan genç bir çocuk tarafından bulunur. Gizemli ve esrarengiz olaylar da bu noktadan sonra yaşanmaya başlar. Gerilim ve gizem temalarını seven biriyseniz bu kitabı okumalısınız.

3. Labirent: Ölümcül Kaçış – James Dashner

Gençlik kitapları arasında kendine has kurgusu ve olay örgüsüyle dikkat çeken bir serinin ilk kitabıdır. Soluksuz bir biçimde okuyacağınız ve okumaya başladıktan kısa süre sonra bitirebileceğiniz bu kitapta Thomas adındaki bir gencin Kayran isimli labirent dünyasında başından geçenleri anlatmaktadır.

4. İlk Aşk – John Green

John Green’in bambaşka üslubuyla hayat verdiği gençlik kitaplarından birisidir. Aşk ve dostluk temalı kitap size romantizm konusunda beklentinizin üzerinde bir deneyim sunacaktır. Yapmanız gereken kitabı alıp okumak ve aşk peşinde koşan Colin’in maceralarına tanıklık etmektir.

5. Eğer Yaşarsam – Gayle Forman

Gayle Forman’ın bu eseri, sinemaya uyarlanan romanlar arasından gençlere birçok farklı duyguyu yaşatabilecek bir kitaptır. Mia adında bir genç kız geçirdiği kaza sonrasında hayatta kalacaktır ve kitap kaza sonrasında hayatına yön verme konusundaki uğraşlarını anlatmaktadır.

6. Bir Genç Kızın Gizli Defteri 1 – İpek Ongun

Hedef kitlesi kesinlikle 14-15 yaşlarındaki gençler olan İpek Ongun’un uzun bir serisinin ilk kitabıdır. Kitapta genelde karakterler pek sivrilecek şeyler yapmazlar. Saflıkla dolu, temiz karakterlerin yer aldığı kitap, mutlaka belirlenen yaş grubundaki kişiler tarafından okunmalıdır. Aksi taktirde maalesef beklentilerin altına kalacak bir eserdir.

7. Mo’nun Gizemi – Gülten Dayıoğlu

Usta yazar Gülten Dayıoğlu’nun ilk gençlik romanıdır ve aynı zamanda benzer isimli serinin ilk kitabıdır. Kitabın hikayesi birçoğumuza yabancı gelebilir ama genetik ve klonlama üzerinedir. Kitabı okurken sorular zihninizi kuşatabilir ve kitap bittiğinde bazı şeyleri sorgulamaya devam edebilirsiniz. Sürükleyici olan bu Türk edebiyatı romanını okumanızı tavsiye ederim.

8. Sakız Sardunya – Elif Şafak

Daha çok yetişkinlere hitap eden romanlarıyla tanıdığımız Elif Şafak’ın çocuklara ve gençlere hitap eden kısa romanıdır. Hikaye kurgusal bir dünyada geçmektedir. Fantastik bir öyküden, peri masalı gibi bir hikayeden hoşlanıyorsanız bu kitabı alıp okuyabilirsiniz.

9. Mutluluk Sokağı – Ferda İzbudak Akıncı

Dili sade ve akıcı olan Ferda İzbudak Akıncı’nın Türk edebiyatına kazandırmış olduğu gençlik romanıdır. Umudu ve umut etmeyi, hayallerin peşinden gitmeyi ve bunlara benzer duyguları kitabın içerisinde bulabilir ve hikaye içerisinde akıcı bir şekilde yol alabilirsiniz.

10. 6 Yıl Tam Pansiyon – Tolga Gümüşay

Gerçek bir hikayeye hazır mısınız? Bu kitap yazar Tolga Gümüşay’ın yatılı olarak okuduğu liseden mezun olmadan önceki son günlerini anlatmaktadır. Gençlerin keyifle okuyabileceği bu kitap, lise yıllarının kıymetini ve belki de farklı oluşunu en iyi biçimde onlara anlatacaktır.

 

2015 Yaz Tatili Kitapları – Yetişkin Kitapları

2015 yaz tatilinde okunabilecek kitaplar arasında son kısmı yetişkinler tarafından okunabilecek kitaplara ayırdım. Bu kitapların çocuklar tarafından okunmaması gerekmektedir. Bazı kitaplar gençler için uygun olsa bazıları içeriklerindeki yoğun müstehcenlik ve şiddet durumları nedeniyle onlar için pek uygun değildir.

1. Göremediğimiz Tüm Işıklar – Anthony Doerr

İçeriği gizemli olanlar kitaplar daima ilgi çekicidir. Bu benim için de böyle. Bu kitabın kahramanları birbirinden farklı hikayelere sahiptirler. Birisi küçük yaşta kör olmuştur, diğeri ise sahip olduğu becerinin bedelini ödemek zorunda kalmıştır. İki karakterin yolları kesiştikten sonra ise hikayemiz başlamaktadır. Kitabın birçok ödül aldığını ve birçok ödüle de aday gösterildiğini belirtmeliyim. Mutlaka okuyarak kütüphanenize kazandırmalısınız.

2. Simyacı – Paulo Coelho

Bu kitaptan daha önce söz etmiştim. Liderlik yolunda okunması gereken kitaplar listesinde sözünü ettiğim bir kitaptı. Santiago adında birinin kendi efsanesini oluşturması ve onun peşinden gitmesini anlatan kitap bir solukta bitirebileceğiniz romanlar arasında yer almaktadır.

3. Öksüzler Treni – Christina Baker Kline

Bu kitap duygusal bir romandır. Hayatta bir yuva arayışı içerisinde olan iki kadının başından geçenleri anlatmaktadır. Sürükleyicidir. Bilinmeyenden yola çıkarak umutlara tutunmayı insana anlatabilen iyi bir kitaptır.

4. Kayıp Kız – Gillian Flynn

Gillian Flynn’in uzun süre en çok satanlar listesinde kalmayı başaran romanıdır. Evlilik yıl dönümü zamanında gizemli bir şekilde ortadan kaybolan bir kadının hikayesini konu almaktadır. Gerilim tarzı romanlardan hoşlanıyorsanız bu kitabı tatil çantanıza mutlaka atmalısınız.

5. Grinin Elli Tonu – E. L. James

Oldukça konuşulan filmin çıkış noktası olan aslında bu kitaptır. Kimine göre film kitaba pek uyum sağlayamamıştır. Kimine göre ise kitap filmin etki açısından çok geride kalmıştır. Hangi görüşe inanmak istiyorsunuz bilmiyorum ama henüz filmini izlemediyseniz söz konusu eserin kitabını okumalısınız. Yaz tatilinde sizi eğlendirecek ve keyiflendirecek bir hikayeye ve olaylar örgüsüne sahiptir.

6. Yaralı – Kahraman Tazeoğlu

Radyoculuk ve aynı zamanda yazarlık yapan Kahraman Tazeoğlu’nun aşk romanıdır. Yaz tatilinde yanınızda bir aşk kitabı olsun istiyorsanız sizin için biçilmiş kaftandır.

7. Şu Çılgın Türkler – Turgut Özakman

Usta yazar Turgut Özkaman’ın Türk milletine bırakmış olduğu miraslardan birisidir. Türk milletinin İstiklal Mücadelesi döneminde göstermiş olduğu bağımsızlık mücadelesinin roman olarak anlatıldığı bir kitaptır. Biraz tarih, biraz da destansı bir anlatım arıyorsanız yaz tatilinde yanınıza almanız gereken kitap bu olmalıdır.

8. Kapalı Gişe Yalnızlık – Serkan Özel

Oldukça eleştirilen bir yazar olan Serkan Özel’in en çok satan kitaplarından bir tanesi. Bu kitap deneme alanında yazılmış bir eserdir. Eğer herhangi bir kurguya bağlı kalmadan, rastgele ve kısım kısım yazılmış bir eser arıyorsanız bu kitap sizi memnun edebilir. Aslında etmeyebilir de. Çok fazla satmasına rağmen hakkındaki eleştiriler çok fazla.

9. Sultanı Öldürmek – Ahmet Ümit

Kendisini üniversite yıllarında tanıdığım Ahmet Ümit, o dönem yeni kitabını çıkaracaktı. Davetimizi kabul edip gerçekleştirdiğimiz söyleşiye katılmıştı ve söyleşi beklediğimden daha keyifli geçmişti. Yazın tatile çıkmak isteyen birisi olarak yanınıza almanız gereken kitap veya kitaplar arasında bu kitap mutlaka olmalı. Çünkü Ahmet Ümit’in romanlarını okumak oldukça keyiflidir.

10. Kötü Çocuk – Büşra Küçük

Büşra Küçük genç yaşta yazarlık serüvenine atılan bir isim. Yazmış olduğu bu kitap en çok satanlar listesine girmeyi başarmıştır. Bu kitaba gençlik kısmında yer verebilirdim ama bu kısmı daha uygun gördüm. Genç yazar Büşra Küçük’ün kaleme almış olduğu ilk aşk romanını okumak size keyif verebilir. En azından ilerleyen dönemlerde farklı kitaplarını okuduğunuzda yazarın gelişimini kendi fikirlerinizle dile getirebilmeniz için yaz tatilinde bu kitabı okumayı düşünebilirsiniz.

Kaan Karadeniz

28 yaşındayım. Yüksek lisans öğrenimini "Bilgi ve Belge Yönetimi" bölümünde sürdürmekteyim. Psikolog veya terapist değil, araştırmacıyım. Başarının çaba ile doğru orantılı olduğuna inanlardanım.

You may also like...

Yorum yapıp katkı sağla...